مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اختراع چیست؟

اختراع چیست؟

اگر از بچگی آرزو داشتید چیزهایی اختراع کنید و اختراع شما دنیا را تکان بدهد، خوب است این مطلب را بخوانید. ما به شما کمک می‌کنیم تا بدانید اختراع چیست و شرایط ثبت اختراع در ایران چگونه است؟

دقیقا به چه چیزی می‌گوییم اختراع؟

در ماده ۱ قانون ثبت اختراعات، اختراع این طور تعریف شده است:

              اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آن‌ها حل می‌نماید.

پس به زبان ساده‌تر می‌توان گفت اختراع چیزی است که برای اولین بار تولید یا ارائه می‌شود. این محصول باید حتما خلاقانه و نو باشد. یعنی چیزی که کپی‌برداری‌شده از محصول دیگری باشد، نمی‌تواند اختراع باشد.
هم‌چنین اختراع باید بتواند مشکلی را در یک حرفه، فن، صنعت، و مانند آن‌ها حل کند.

به مجموعۀ این ویژگی‌ها، در ایران «اختراع» می‌گویند.

ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع، یعنی این‌که شما با ثبت کردن اختراع خود به همه نشان بدهید که این محصول را اختراع کرده‌اید و حق بهره‌برداری از مزایای آن را دارید. و درصورت سوءاستفاده افراد، می‌توانید به راحتی آن را پیگیری کنید.

در ماده ۲  قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری، شرایط اختراعات قابل ثبت ذکر شده است. که در مطلبی جداگانه به تفصیل به آن می‌پردازیم.

به طور کلی ثبت اختراع در ایران توسط اداره مالکیت معنوی انجام می‌شود.

چرا خوب است اختراع خود را ثبت کنیم؟

در قانون هیچ الزامی برای ثبت اختراع نیامده است. یعنی شما می‌توانید محصولی را که جدید تولید کرده‌اید، ثبت نکنید. اما واضح است که ثبت کردن آن مزایایی دارد. این مزایا را در مطلبی جداگانه، به تفصیل توضیح می‌دهیم. اما برخی از مزایای ثبت اختراع در ایران را می‌توان چنین برشمرد:

  • ثبت اختراع، به مالک آن این امکان را می‌دهد که استفاده تجاری دیگران از اختراع خود را متوقف کند و بتواند از آن شکایت نماید. زیرا با ثبت کردن اختراع، همه می‌دانند این محصول متعلق به مالک آن است و این چنین می‌توان جلوی رقبا یا سایر سوءاستفاده‌کنندگان را گرفت.
  • هم‌چنین شما می‌توانید حق برخورداری از اختراع خود را به شرکتی واگذار کنید. تا از این طریق، بازاری برای فروش و تولید انبوه اختراع خود داشته باشید. و از این راه بتوانید سود کسب کنید. ضمن این‌که از آن‌جا که اختراع خود را ثبت کرده‌اید، ترسی از سوءاستفادۀ سایرین نسبت به اختراع شما وجود ندارد.

آیا لازم است اختراع خود را ثبت کنیم؟

گاهی اوقات، ثبت اختراع در ایران هزینه‌های زیادی در پی دارد، یا به دشواری صورت می‌گیرد. و از طرف دیگر شاید محصولات مشابهی با محصول شما در بازار موجودند که مشتریان زیادی دارند و به اصطلاح بازار را به دست گرفته‌اند. شاید در چنین شرایطی بهتر باشد از عجله کردن در ثبت اختراع پرهیز کنید. با کمی تغییرات و اضافه کردن امتیازات جدیدی به محصول خود، شاید بتوانید کاری کنید که مشتریان محصول شما بیشتر بشوند. و حتی از کیفیت آن نسبت به سایر محصولات مشابه رضایت بیشتری داشته باشند.

متخصصان ثبت‌یار در خدمت شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.88/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *