مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


سهام بی نام و سهام با نام

سهام بی نام و سهام با نام

سهام بی نام و سهام با نام از نظر شکل سهام، سهام را در شرکت‌های سهامی  به سهام بی نام و سهام با نام تقسیم‌بندی می‌کنند. افراد می‌توانند هر یک از این دو نوع سهام را داشته باشند و تکلیف قانونی جز در موارد خاصی برای سهام‎داران نیست و آنها مجبور نیستند نوع خاصی از سهام را به الزام داشته باشند.

 تعریف سهام بی نام و سهام با نام

سهم قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی که مشخص‌کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت است. «ورقه سهم، سند قابل‌معامله‌ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد. سهم ممکن است بانام یا بی‌نام باشد.» البته قانون‌گذار تعریفی از این دو نوع سهام نمی‌دهد، بنابراین می‌توانیم به عرف تجاری در این‌ خصوص مراجعه کنیم. در عرف تجاری هم قضیه کاملا مشخص و مبرهن است. اگر روی ورقه سهم، مشخصات کامل صاحب سهم درج شود سهام بانام است اما اگر به هر دلیلی روی سهم صرفا به میزان ارزش آن اشاره شود، سهام بی‌نام است.

نقل و انتقال سهام بی نام و سهام با نام

یکی از مهم‌­ترین تفاوت­‌های سهام بی نام و سهام با نام ، مقرراتی­‌ست که پیرامون نقل و انتقال این گونه‌های سهام بین افراد وجود دارد. سهام بی­‌نام، در حکم سند در وجه حامل است و هر کسی آن را در اختیار داشته باشد، مالک آن شناخته می­‌شود. مگر آنکه از طریق قضایی خلاف آن ثابت شود و مثلاً مالک اصلی بتواند ثابت کند سهام بی‌نام به سرقت رفته و یا از طریق کلاهبرداری و جعل تحصیل شده است. فلذا انتقال آن نیز تابع مقررات خاصی نیست و نیازی به ثبت در دفتر سهام نیز ندارد. 

انتقال سهام بانام صرفاً از طریق ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت و فقط با امضای انتقال دهنده ( فروشنده ) یا وکیل و یا نماینده قانونی او امکان پذیر است. در نتیجه برخلاف تصور عامه، هیچ نیازی به مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ثبت معامله سهام و تنظیم سند رسمی صلح نیست.

بنابراین بهتر است در مواردی که شخصیت سهام‌داران در شرکت مهم است، از سهام با نام استفاده شود تا صاحبان سهام به راحتی و بدون اطلاع سایر سهام داران نتوانند سهام خود را به دیگران منتقل کنند، اما در مواردی که اشخاص می‌خواهند سهام شان نقدشوندگی بیشتری داشته باشد، می توانند از سهام بی نام استفاده کنند.

نکته قابل توجه این است که سهام بی‌نام به معنای سهام بدون مالک نیست و سهام بی‌نام قانونا متعلق به کسی است که سهام را در اختیار دارد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سهام بی نام و سهام با نام  با ما تماس بگیرید.
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.89/5 (19)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *