مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مجمع عمومی شرکت چیست؟

مجمع عمومی شرکت چیست؟

شرکت‌های تجاری از اجزا و ارکانی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این اجزا، وظایف و کارکرد خاص خود را دارند. یکی از این ارکان، مجمع عمومی شرکت است. منظور از مجمع عمومی شرکت ، جلسه‌ای است که با حضور تمام یا اکثر سهام‌داران شرکت تشکیل می‌شود.

مجامع عمومی به موجب قانون به سه دسته­ اصلی مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق­ العاده تقسیم می­‌شود.

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس از موسسین و سهام­‌داران اولیه‌ای تشکیل می­‌شود که در جریان ایجاد شرکت حاضر بوده‌اند. این مجمع صلاحیت انتخاب اولین مدیران و بازرسان و تصویب طرح اساس‌نامه و انتخاب روزنامه را دارد.

مجمع عمومی عادی

بیشترین اختیارات در شرکت­‌ها را مجمع عمومی عادی دارد. این مجمع متشکل از همه سهام‌داران می­‌باشد. اصلی ترین وظیفه آن­ها در جلسات سالیانه، تصویب صورت­‌های مالی و حساب عملکرد سود و زیان و انتخاب مجدد مدیران و بازرسان می­‌باشد. به طور کلی این مجمع صاحب همه اختیارات در شرکت می­‌باشد مگر مواردی که به موجب قانون از ذیل اختیارات آن خارج شده باشد.

به موجب ماده ۷۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت: مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهدشد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع بعدی، مجمع عمومی فوق­‌العاده است که در اغلب مواردی که نیاز به هرگونه تغییر در اساسنامه شرکت باشد، تشکیل جلسه داده و اتخاذ تصمیم می‌­نماید. هرگونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد، منحصراً در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می‌باشد. در مجمع عمومی فوق­العاده دارندگان بیش ازنصف سهامی که حق رای دارند باید حاضر باشند. اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت و با حضور دارندگان بیش از یک سوم سهامی که حق رای دارند، رسمیت یافته و اتخاذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

بدین ترتیب اغلب تصمیمات خارج از برنامه و علی حده شرکت، باید در مجمع عمومی فوق­ العاده اتخاذ شود.

لازم به ذکر است مجامع تنها در حدود موضوعاتی که در قانون یا اساسنامه شرکت مشخص شده است، می‌توانند تصمیم‌گیری کنند و اگر تصمیمی خارج از حیطه صلاحیت خود بگیرند، از سوی اداره ثبت شرکت ها رد خواهد شد و اثر قانونی نخواهد داشت.

مجمع عمومی شرکت از دید یک استارت آپ

شرکت‌های استارتاپ و نوپا لازم است مجامع قانونی شرکت را در موعد مقرر تشکیل دهند و مصوبه های لازم را از سهام داران خود اخذ نمایند. بسیار دیده شده که به دلیل عدم رعایت مفاد قانونی و توجه نکردن به صلاحیت قانونی هر یک از مجامع، فرایند سرمایه گذاری در یک استارتاپ به تعویق افتاده است.

از سوی دیگر شرکت‌های استارتاپی کوچک باید توجه داشته باشند که برای تشکیل هر یک از مجمع عمومی شرکت فوق، حضور حداقل ۳ نفر از سهام داران الزامی است. بنا بر این اگر شرکت شما در مجموع فقط ۳ سهام دار دارد، در صورتی که یکی از سهام داران به هر دلیلی نخواهد یا نتواند در جلسه مجمع حضور پیدا کند، شما نمی‌توانید جلسه مجمع را تشکیل دهید و امور حقوقی و قانونی استارتاپ شما با وقفه رو برو می‌شود.

متخصصان ثبت‌یار آماده هرگونه کمک‌رسانی برای مجمع عمومی شرکت و ثبت شرکت شما هستند.
۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (15)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *