مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مسئولیت مدیران شرکت

مسئولیت مدیران شرکت

مسئولیت مدیران شرکت

در این سری از مقالات به بررسی مسئولیت مدیران در سه نوع از انواع پرکاربرد شرکت می­ پردازیم. به گواهی آمار و مستندات شرکت­های سهامی و مسئولیت محدود و تضامنی از انواع پراستفاده شرکت ­ها در فضای کسب و کار امروز ایران می­ باشند.

در شرکت های تضامنی:

در مورد شرکت­ های تضامنی که تعریف آن­ ها در ماده ۱۱۶ قانون تجارت[۱] موجود می­ باشد، مسئولیت مدیران در ماده ۱۲۱ قانون تجارت موجود می ­باشد. البته این ماده خود به ماده ۵۱ قانون تجارت ارجاع داده است.

ماده ۵۱ قانون تجارت بدین ترتیب می ­باشد:  مسئولیت مدیر شرکت در مقابل شرکاء همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد.

مسئولیت وکیل در برابر موکل به نوعی مسئولیتی شبیه به امین می­ باشد به این معنا که در صورتی که در صورتی که سوء نیتی در کار نباشد مسئولیتی نیز متوجه مدیر یا مدیران نخواهد بود و باید تقصیر ایشان به اثبات برسد.

در مورد احراز تقصیر باید گفت که هر مورد به نظر کارشناسان و دادرسان رسیدگی خواهد شد و تقصیر یا بی­ تقصیری به اثبات خواهد رسید و می­ توان به زبان ساده گفت که تقصیر عدول از رفتار متعارف می­ باشد. بنابراین، رفتار متعارف در هر صنف و شغلی بسته به مورد متفاوت است.

نکته ­ای که می­ توان در این مورد ذکر کرد و خالی از اهمیت نیست این است که در صورتی که مدیر یا مدیران شرکت تضامنی، چک شرکت را صادر نمایند و آن را امضا کنند، حتی در صورت اعلام و اظهار به نمایندگی، مسئولیت تضامنی ایشان در مورد وصول چک را سلب نخواهد کرد و در هر صورت ایشان نیز مسئولیت پرداخت چک را دارند و تنها با اثبات شرایطی می­ توانند از مسئولیت کیفری شانه خالی کنند.

در مورد حدود اختیارات این مدیران نیز باید اشاره کرد که هرآن­چه در شرکت­نامه درج و آگهی شده باشد ملاک عمل خواهد بود.

در شرکت های با مسئولیت محدود:

در مورد مسئولیت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود علاوه بر موارد بالا باید اشاره کرد که در صورتی که در مورد مدیرانی که بر خلاف واقع پرداخت تمام سهم ­الشرکه  نقدی، و تقویم و تسلیم سهم ­الشرکه غیرنقدی را در اوراق و اسنادی که باید برای ثبت شرکت بدهند، اظهارکرده باشند، اتهام کیفری کلاهبرداری متوجه ایشان خواهد بود و همین­طور در مورد مدیرانی که با نبودن صورت دارائی یا به استناد صورت دارایی مزور منافع موهومی را بین شرکاء تقسیم نمایند نیز مجازات کیفری در نظر گرفته شده است.

در شرکت های سهامی:

در مورد مسئولیت مدیران در شرکت ­های سهامی نیز می ­توان علاوه بر عمومات بالا افزود که رابطه­ بین مدیران و شرکت یک رابطه­ نماینگی و قراردادی است. بنابراین مدیران در برابر شرکت باید به مثابه نماینده عمل کرده و در چهارچوب قرارداد خود حرکت بنمایند.

البته این امر بدان معنا نیست که در صورتی که اختیارات مدیر یا مدیران در اساسنامه محدود شود این محدودیت محلی از اعتبار داشته باشد.

در این مورد باید روشن کنیم که حتی در صورتی که اختیارات یک مدیر در شرکت سهامی محدود شده باشد، این گزاره در برابر ثالث بی اعتبار است. بدین معنا که اگر خرید دستگاه­های خاصی توسط مدیر سلب امتیاز شده باشد و مدیر این دستگاه ها را خریداری نماید باید معامله را بین شرکت و ثالث معتبر شناخت و تنها به این نکته اشاره کرد که در صورتی که قرارداد پایه مدیر با شرکت و سهام­داران جز این بوده باشد، شرکت و سهام­داران می­ توانند برای جبران ضرر و زیان به مدیر متخلف مراجعه نمایند و این مدیر، در قبال ضرر و زیانی که به شرکت وارد نموده است، مسئول می ­باشد.

به بیان ساده­ تر مسئولیت مدیران شرکت در برابر اشخاص ثالث و معامله­ گران خارج از شرکت مطابق عمومات می­باشد. بدین معنا که در صورتی که مدیر یا مدیران شرکت، دست به اقداماتی خارج از حوزه اختیارات مصوب در اساسنامه بزنند، صرف­نظر از اعتبار این معامله، که به تصریح قانون تجارت صحیح می­باشد، افراد ذی نفع این معامله و شرکا و سهام­داران شرکت می­ توانند علیه مدیر متخلف اقدامات حقوقی به عمل آورده و خسارت خود را جبران بنمایند.

[۱] شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می ­شود- اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد، هریک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *