مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انواع ثبت اختراع

انواع ثبت اختراع

آیا می‌دانید که می‌توانید اختراع خود را به ثبت بین‌المللی نیز برسانید؟ ثبت اختراع بین المللی چگونه است؟ این مطلب شما را ثبت اختراع بین المللی آشنا می‌کند.

انواع ثبت اختراع

همان‌طور که در مطالب پیشین گفتیم، شما می‌توانید محصولی را که تولید کرده‌اید طبق شرایط گفته شده، تحت عنوان اختراع، ثبت کنید.

هم‌چنین با مزایا ثبت اختراع، و مراحل ثبت اختراع در ایران آشنا شدیم. همان‌طور که گفته شد، شما می‌توانید علاوه بر ثبت اختراع در ایران، ثبت اختراع بین المللی نیز داشته باشید.

ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع، یعنی این‌که شما با ثبت کردن اختراع خود به همه نشان بدهید که این محصول را اختراع کرده‌اید و حق بهره‌برداری از مزایای آن را دارید. و درصورت سوءاستفاده افراد، می‌توانید به راحتی آن را پیگیری کنید. برای این کار، گواهی ثبت اختراع به شما داده می‌شود.

در ماده ۲  قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، شرایط اختراعات قابل ثبت ذکر شده است. که در مطلبی جداگانه به تفصیل به آن می‌پردازیم.

به طور کلی ثبت اختراع در ایران توسط اداره مالکیت معنوی انجام می‌شود.

 

ثبت اختراع بین المللی

در سال ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ شمسی) معاهده همکاری در ثبت اختراعات به تصویب رسید. که دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۱۳۸۶ قانون الحاق به این کنوانسیون را تصویب کرد.

این معاهده در ۶۹ ماده به تصویب رسید و مقررات مربوط به ثبت بین المللی اختراع را تعیین کرد. تاکنون ۱۵۲ کشور به این معاهده پیوسته‌اند.

ثبت اختراع بین المللی مزایایی دارد که با خواندن معاهده می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. از طرف دیگر، این نوع از ثبت اختراع هزینه‌هایی نیز در پی دارد. هم‌چنین ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد. به همین دلیل خوب است پیش از اقدام به ثبت اختراع بین المللی مزایا و معایب آن را بسنجید.

 

برای این کار می‌توانید به یک مشاور حقوقی مراجعه کنید.

 

مراجع ثبت اختراع بین المللی

مهم‌ترین مرجع ثبت بین المللی اختراعات، سازمان جهانی مالکیت معنوی است. این سازمان، در سایت خود، سامانه‌ای طراحی کرده تا بتوان در آن جا ثبت نام کرد. پس از آن شما یک حساب کاربری دارید که می‌توانید فرایند ثبت بین المللی خود را از آنجا پیگیری کنید.

برای ایجاد این حساب کاربری می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید.

در ایران نیز کانون پتنت، به حمایت از ثبت اختراعات بین‌المللی می‌پردازد.

برای ثبت اختراع بین المللی و دریافت حمایت‌های آن می‌توانید یک حساب کاربری در کانون پتنت ایران ایجاد کنید.

متخصصان ثبت‌یار در خدمت شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱ 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *