مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چرا اختراع خود را ثبت کنیم؟

چرا اختراع خود را ثبت کنیم؟

چرا باید اختراع خود را ثبت کنیم؟ اگر ثبت نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ثبت اختراع الزامی است؟ مزایا ثبت اختراع چیست؟ این مطلب را بخوانید.

در مطلب اختراع چیست، فهمیدیم که چه چیزهایی اختراع هستند و چه چیزهایی اختراع نیستند و مشمول حمایت ‌های مربوط به ثبت اختراع نمی‌شوند.

ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع، یعنی این‌که شما با ثبت کردن اختراع خود به همه نشان بدهید که این محصول را اختراع کرده‌اید و حق بهره‌برداری از مزایای آن را دارید. و درصورت سوءاستفاده افراد، می‌توانید به راحتی آن را پیگیری کنید.

در ماده ۲  قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، شرایط اختراعات قابل ثبت ذکر شده است. که در مطلبی جداگانه به تفصیل به آن می‌پردازیم.

به طور کلی ثبت اختراع در ایران توسط اداره مالکیت معنوی انجام می‌شود.

مزایا ثبت اختراع

در قانون هیچ الزامی برای ثبت اختراع نیامده است. یعنی شما می‌توانید محصولی را که جدید تولید کرده‌اید، ثبت نکنید. اما واضح است که ثبت کردن آن مزایایی دارد. برخی از مزایا ثبت اختراع در ایران را می‌توان چنین برشمرد:

  • اولین مزیت ثبت اختراع، استفاده از حمایت‌های قانونی و نخبگانی است. همان‌طور که در  قانون ثبت اختراعات آمده است، برخی حمایت‌ها صرفا به اختراعات تعلق می‌گیرند.
  • ثبت اختراع، به مالک آن این امکان را می‌دهد که استفاده تجاری دیگران از اختراع خود را متوقف کند و بتواند از آن شکایت نماید. زیرا با ثبت کردن اختراع، همه می‌دانند این محصول متعلق به مالک آن است و این چنین می‌توان جلوی رقبا یا سایر سوءاستفاده‌کنندگان را گرفت.
  • هم‌چنین شما می‌توانید حق برخورداری از اختراع خود را به شرکتی واگذار کنید. تا از این طریق، بازاری برای فروش و تولید انبوه اختراع خود داشته باشید. و از این راه بتوانید سود کسب کنید. ضمن این‌که از آن‌جا که اختراع خود را ثبت کرده‌اید، ترسی از سوءاستفادۀ سایرین نسبت به اختراع شما وجود ندارد.
  • با فروش اختراع خود، می‌توانید دسترسی به انواع بازارها داشته باشید و جایگاه قدرتمندی در آن پیدا کنید.
  • با ثبت اختراع می‌توانید از حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان استفاده کنید.
  • یکی دیگر از مزایا ثبت اختراع این است که اگر شرکتی دارید که اختراع به نام آن ثبت شده است، می‌توانید از حمایت‌های قانونی مربوط به شرکت‌ها فناور و دانش‌بنیان نیز بهره‌مند شوید.

گواهی ثبت اختراع برای مدت ۲۰ سال صادر می‌شود.

آیا لازم است اختراع خود را ثبت کنیم؟

گاهی اوقات، ثبت اختراع در ایران هزینه‌های زیادی در پی دارد، یا به دشواری صورت می‌گیرد. و از طرف دیگر شاید محصولات مشابهی با محصول شما در بازار موجودند که مشتریان زیادی دارند و به اصطلاح بازار را به دست گرفته‌اند. شاید در چنین شرایطی بهتر باشد از عجله کردن در ثبت اختراع پرهیز کنید. با کمی تغییرات و اضافه کردن امتیازات جدیدی به محصول خود، شاید بتوانید کاری کنید که مشتریان محصول شما بیشتر بشوند. و حتی از کیفیت آن نسبت به سایر محصولات مشابه رضایت بیشتری داشته باشند.

متخصصان ثبت‌یار در خدمت شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱ 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *