مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ویژگی‌های سهام با نام چیست؟

ویژگی‌های سهام با نام چیست؟

اگر می‌خواهید در یک شرکت سهامی سهام‌دار باشید، خوب است با انواع سهام و مزایای آن‌ها آشنا شوید. یکی از انواع سهام، سهام با نام است. در این مطلب با مزایای سهام با نام آشنا می‌شویم. اما خوب است در ابتدا بدانیم سهام چیست؟

سهام چیست؟

برای آشنایی با مزایای سهام با نام ، خوب است با سهام آشنا شویم. برای تشکیل یک شرکت سهامی، شما مانند سایر شرکت‌ها به سرمایه‌ی اولیه نیاز دارید. که این سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص صرفا از طرف شرکا تامین می‌شود. در شرکت‌های سهامی عام، علاوه بر شرکا، می‌توانید بخشی از سهام خود را به عموم مردم نیز بفروشید.

حال اگر این سرمایه را به واحدهای معین تقسیم کنیم، این کار، ادارۀ شرکت وتقسیم سود و زیان را آسان می‌کند.

مثلا در یک شرکت سهامی خاص، آورده‌های شرکا به این صورت است:

الف: ۲ میلیون تومان. ب: ۳ میلیون تومان- ج: ۵ میلیون تومان- کل سرمایه شرکت: جمعا: ۱۰ میلیون تومان

برای ساده شدن ادارۀ شرکت می‌توان سرمایه‌ی شرکت را به ۱۰ قطعۀ یک میلیون تومانی تقسیم کرد و به این ترتیب مقدار سهم هریک از شرکا این‌گونه است:

الف: ۲ سهم. ب: ۳سهم ج: ۵ سهم

تقسیم آوردۀ شرکا به این واحدهای معین (سهم) فقط در شرکت‌های سهامی الزامی است

درواقع سهم، قطعه‌های معلوم و مشخصی از سرمایه است که اداره شرکت را با شرکای زیاد آسان می‌کند. در ادامه با سهام با نام و مزایای سهام با نام آشنا می‌شویم.

سهام با نام چیست؟

در ماده ۲۴ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، سهم تعریف شده است. و در تبصره آن سهام را به دو نوع با نام و بی نام تقسیم کرده است.

درباره تعریف سهام با نام می‌توان این طور گفت: در واقع سهام با نام سهامی است که نام مالک آن روی برگه سهم نوشته شده است.

خصوصیات سهام با نام

این‌گونه سهام نیز هم مزایا و نقاط مثبتی دارد و هم محدودیت‌ها و معایب. با ویژگی‌های این نوع سهام آشنا می‌شویم:

مزایای سهام با نام

  • وجود سهام با نام در شرکت به شناسایی سهامداران شرکت کمک می‌کند. از آن جهت که هر دارنده سهام با نام نام و مشخصاتش در دفتر ثبت سهام ثبت می‌شود.
  • از طرف دیگر، چون این برگه سهام، با نام است در صورت سرقت و یا گم شدن، مشکلی پیش نمی‌آید. و وقت سهامداران برای پیگیری دعاوی حقوقی ناشی از آن گرفته نمی‌شود. زیرا نام آخرین دارنده آن برگه سهم در دفتر ثبت سهام ثبت شده است.
  • از دیگر مزایای سهام با نام می‌توان به این نکته اشاره کرد. برخلاف سهام بی نام درصورتی که برگه سهم صادر نشده باشد، هم‌چنان سهام می‌تواند مورد دادوستد باشد. این کار از طریق دفتر ثبت سهام صورت می‌گیرد.

محدودیت‌ها و معایب سهام با نام

در این نوع سهام برای هرگونه نقل و انتقال، باید به دفتر ثبت سهام مراجعه شود. و این انتقال به امضای طرفین برسد. که این فرایند نیازمند صرف وقت سهامداران است.

متخصصان ثبت شرکت ثبت‌یار، شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *