نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود
تغییرات شرکت

چطور سهام خود را در شرکت با مسئولیت محدود منتقل کنیم؟

اگر یکی از اعضای شرکت با مسئولیت محدود هستید، خوب است با راهکارهای نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود آشنا شوید. برای انتقال سهم‌الشرکه خود به فرد دیگر، چه کارهایی باید انجام بدهید؟ چه محدودیت‌ها و مزایایی برای این انتقال وجود دارد؟ در این مطلب، چگونگی این نقل و انتقال را بررسی می‌کنیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

تفاوت سهام و سهم الشرکه

در ابتدا خوب است ببینیم سهم الشرکه چیست؟ در شرکت‌های سهامی، مبلغ شرکا به قطعات مشخصی به اسم سهام تقسیم می‌شود. مثلا شرکتی را فرض کنید که مبلغ سهام آن ۱۰۰۰ تومان باشد. شخصی که ۱۰۰۰۰ تومان آورده داشته باشد، در این شرکت ده سهم خواهد داشت.

اما خوب است بدانید این نوع تقسیم بندی در شرکت‌های با مسئولیت محدود وجود ندارد. در واقع سهم الشرکه، مبلغ آورده‌ی یک شریک به شرکت است. مثلا شرکت با مسئولیت محدودی را تصور کنید. مبلغی که یک شریک به شرکت آورده، ۱۰۰۰۰ تومان است. در این حالت گفته می‌شود مبلغ سهم الشرکه این شریک ۱۰۰۰۰ تومان است.

شرکت با مسئولیت محدود

برای آشنایی با شرایط نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود ابتدا خوب است تعریف این شرکت را بدانیم. یکی از پرطرفدارترین انواع شرکت، شرکت بامسئولیت محدود است. جالب است بدانید، پس از شرکت سهامی خاص، این نوع با آماری نزدیک به ۵۸۰ هزار شرکت مسئولیت محدود، در رده دوم محبوبیت ایستاده است. زیرا همان‌طور که از اسم شرکت پیداست، مسئولیت شما در مقابل طلبکاران شرکت‌تان اندک است.

در ماده ۹۴ قانون تجارت، در تعریف شرکت با مسئولیت محدود آمده است:

               شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

 

مزیت این شرکت نسبت به شرکت سهامی خاص در این است که شما با حداقل ۲ شریک نیز می‌توانید اقدام به ثبت شرکت کنید. و هم‌چنین حداقل سرمایه مورد نیاز، برای ایجاد این شرکت در قانون ذکر شده است. پس اگر سرمایه‌تان اندک است، ثبت این شرکت برای شما مناسب است.

شرایط نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود

در ماده ۱۰۲ قانون تجارت، شرایط نقل و انتقال شرکت با مسئولیت محدود ذکر شده است:

                   سهم الشرکه شرکاء نمی‌توانند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم و یا بی اسم و غیره درآید سهم الشرکه را نمی‌توان منتقل به غیر نمود مگر با رضایت عده از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند.

نکاتی درباره این شرایط به نظر می‌رسد که در ادامه گفته خواهد شد:

  • اولین نکته ممنوعیت صدور سهام است. همان‌طور که در ماده گفته شده است، سهم الشرکه شرکا نمی‌تواند به شکل اوراق تجارتی انتقال پیدا کند. چه به صورت با نام و چه به صورت بی نام.
  • از شرایط اساسی نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود رضایت شرکا است. شما برای این انتقال باید رضایت اکثریت عددی و اکثریت سرمایه شرکا را به دست آورید.

شرکتی با مسئولیت محدود را تصور کنید با ۵ شریک. میزان سرمایه شرکت نیز ۱۲۰هزار تومان است. چهار شریک ۲۵ هزار تومان و یک شریک ۲۰هزار تومان آورده دارند.

اکثریت عددی همان تعداد شرکا است. یعنی حداقل نصف بعلاوه یک شرکا باید رضایت داشته باشند. در این مثال یعنی از این ۵ نفر، حداقل ۳ نفر به این انتقال رضایت داشته باشند.

داشتن اکثریت سرمایه نیز یعنی این دسته از شرکای موافق انتقال، باید دارای اکثریت سرمایه شرکت (یعنی حداقل سه چهارم آن را) داشته باشند. در این مثال اگر این سه شریک همان شرکایی باشند که ۲۵هزار تومان آورده داشته‌اند، این انتقال میسر نخواهد بود. زیرا سه چهارم مبغ سرمایه این شرکت، می‌شود ۹۰هزار تومان. که جمع سرمایه این سه شریک می‌شود ۷۵ هزار تومان.

در همین مثال اگر ۴ شریکی که هرکدام ۲۵ هزار تومان در شرکت سرمایه دارند، رضایت داشته باشند، هم اکثریت عددی را دارند و هم اکثریت سرمایه را.

ترتیب نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود

اگر نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود با سهام صورت نمی‌گیرد، پس چگونه باید سهم الشرکه را منتقل کرد؟

ماده ۱۰۳ قانون تجارت، این طور می‌گوید:

               انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی.

به همین دلیل، هرگاه شرایط موجود در ماده ۱۰۲ قانون تجارت موجود بود، آنگاه شرکا می‌توانند سهم الشرکه خود را منتقل نمایند. به این ترتیب که با در دست داشتن صورت جلسه انتقال سهم الشرکه به یکی از دفاتر اسناد رسمی رجوع می‌کنند. سپس در این دفتر، سند رسمی نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود صادر خواهد شد. و به همین ترتیب سهم الشرکه از یکی از شرکا به فرد دیگری منتقل خواهد شد.

 

برای کسب راهنمایی‌های  بیشتر مانند ترتیب تنظیم صورت جلسه ثبت شرکت و صورت جلسه تغییرات، می‌توانید به کارشناسان توانمند ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

4.5/5 (4)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *