تمدید کارت بازرگانی
کارت بازرگانی

چطور کارت بازرگانی خود را تمدید کنیم؟

اگر به عنوان یک تاجر صادرات و واردات نیز انجام می‌دهید، حتما کارت بازرگانی دارید. برای تمدید کارت بازرگانی چه کار باید انجام داد؟ چه مدارکی برای تمدید کارت بازرگانی لازم دارید؟ در این مطلب با این مدارک و شرایط لازم آشنا می‌شویم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

کارت بازرگانی چیست؟

اصولا برای هر اقدامی در چارچوب قوانین کشور ، به یک مجوز از سوی مقامات یا سازمان های مربوط نیاز است. دقیقا مثل رانندگی کردن که با داشتن گواهینامه رسمی از اداره راهنمایی و رانندگی، قانونی است و بدون آن، غیرقانونی و تخلف محسوب می شود.
برای بعضی تجارت ها هم به چنین گواهینامه ای نیاز داریم که به آن کارت بازرگانی گفته می شود.

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالا های مجاز را در بر می گیرد.

شرایط داشتن کارت بازرگانی

برای دانستن شرایط تمدید کارت بازرگانی ، برخی از شرایط لازم برای دریافت آن را ذکر می‌کنیم:

  • نداشتن اشتغال تمام وقت
  • نداشتن رابطه استخدامی با وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه
  • همچنین عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب
  • نداشتن محکومیت کیفری

از دیگر شرایط لازم برای این کار است. در ضمن ، هر شخص، اعم از حقوقی و حقیقی نمی‌تواند بیش از یک کارت بازرگانی داشته باشد.

اشخاص حقیقی غیرایرانی نیز برای گرفتن کارت بازرگانی در کشور ما باید همه این شرایط را داشته باشند. مگر کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه البته داشتن پروانه کار و اقامت معتبر نیز برای این افراد لازم است.

کارت بازرگانی ، بنا به درخواست متقاضی آن، بین یک تا ۵ سال اعتبار دارد. البته وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این موضوع را تایید کند. علاوه بر این موضوع، برای ابطال کارت ۲ حالت ابطال اختیاری یا همان انصراف و ابطال اجباری وجود دارد.

ابطال کارت بازرگانی

پیش از دانستن شرایط تمدید کارت بازرگانی خوب است با ابطال کارت بازرگانی نیز آشنا شویم. ابطال کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

الف-ابطال اختیاری ( انصراف)

شخص حقیقی یا حقوقی می تواند از داشتن کارت بازرگانی منصرف شود. و با رعایت موارد و ارائه مدارکی که در ادامه گفته خواهد شد به مراجع صلاحیت دار مراجعه کند. اتاق بازرگانی و یا اتاق تعاون و اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران. یا بازرگانی استان ها.

ب-ابطال اجباری

اگر بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت را نداشته چه می‌شود؟ یا بعد از صدور کارت مشخص شود فاقد شرط یا شرایط شده است؟ در این صورت وزارت بازرگانی می تواند مستقیم نسبت به ابطال کارت اقدام نماید. اما در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون محرز شود باید موضوع را جهت ابطال به وزارت بازرگانی اطلاع بدهد.(بند ۱ ماده ۱۰ مکررات صادرات و واردات)
همچنین به موجب ماده
۳۰ قانون امور گمرکی ایران اگر دارنده کارت بازرگانی مرتکب جرم قاچاق شده، علاوه بر مجازات،کارت بازرگانی او ابطال می‌شود. در این صورت کارت شخص بازرگان به طور موقت یا دائم بر حسب مورد باطل می‌شود.

تمدید کارت بازرگانی

هرگاه مهلت اعتبار کارت بازرگانی شما تمام شد، می‌توانید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. این کار از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند انجام می‌گیرد. بخشی از مدارک تمدید کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

در آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درباره نحوه تمدید کارت بازرگانی این‌طور آمده است:

دارندگان کارت بازرگانی یا نماینده او با در دست داشتن :

گواهی از حوزه مالیاتی ذیربط مبتنی بر موافقت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطعی شده آخرین سال مالیاتی پذیرفته شده .

آگهی تغییرات در مدیریت و سایر تغییرات مربوطه در صورتی که دارنده کارت شخص حقوقی باشد .

جهت انجام تشریفات تمدید به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون حسب مورد و سپس برای تایید به وزارت بازرگانی مراجعه نماید . تاریخ تمدید مبدأ اعتبار مجدد صدور کارت خواهد بود .

کارشناسان ثبت‌یار در حوزه کارت بازرگانی آماده کمک‌رسانی به مشتریان عزیز هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

4.67/5 (6)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *