مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چطور کارت بازرگانی خود را تمدید کنیم؟

چطور کارت بازرگانی خود را تمدید کنیم؟

کارت بازرگانی، مجوزی است که به اشخاص اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانند به صادرات و واردات بپردازند. انجام واردات و صادرات بدون داشتن کارت بازرگانی امری غیرممکن به حساب می‌آید. بنابراین تمامی اشخاصی که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می‌کنند، مکلف به دریافت کارت بازرگانی هستند. از جایی‌که کارت بازرگانی یک ساله صارد می‌شود، تمدید آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه کارت بازرگانی خود را تمدید کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم شما را با نحوه تمدید کارت بازرگانی و مدارک و شرایط آن آشنا کنیم. اگر شما متقاضی تمدید کارت بازرگانی هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.


کارت بازرگانی چیست؟

اصولا برای هر اقدامی در چارچوب قوانین کشور، مجوزی از سوی مقامات یا سازمان‌های مربوط نیاز است. در حوزه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی هم به چنین گواهینامه‌ای نیاز داریم که به آن کارت بازرگانی گفته می‌شود.

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا اقدام کند. این تجارت، ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در برمی‌گیرد.


انواع کارت بازرگانی

مهم‌ترین تقسیم‌بندی که در مورد کارت‌های بازرگانی ارائه شده است را می‌توان تقسیم‌بندی کارت بازرگانی از لحاظ موضوع فعالیت دانست. در اینجا به این تقسیم‌بندی اشاره کرده‌ایم.

 • کارت بازرگانی تجاری

این دسته از کارت‌های بازرگانی که در بین اشخاص به عنوان شایع‌‌ترین نوع کارت بازرگانی شناخته می‌شود، هم می‌تواند به اشخاص حقیقی اختصاص یابد هم به اشخاص حقوقی.

 • کارت بازرگانی خدماتی

کارت بازرگانی خدماتی تنها مختص شرکت‌هایی‌ست که در حوزه خدمات فعالیت می‌کنند. این دسته از اشخاص می‌توانند با داشتن این کارت بازرگانی، در زمینه خدمات به واردات بپردازند.

•          کارت بازرگانی تولیدی و صنعتی

کارت بازرگانی تولیدی صرفا مخصوص شرکت‌‌هایی‌ست که به فعالیت صنعتی یا تولیدی اشتغال دارند.

•          کارت بازرگانی موردی

همان‌طور که دانستید در این تقسیم‌بندی، تاکید بر نوع فعالیت اشخاص متمرکز شده است. اما کارت بازرگانی موردی، کمی متفاوت از این جریان است. کارت بازرگانی موردی صرفا برای متقاضیانی صادر می‌شود که می‌خواهند تنها یک‌بار از مزیت کارت بازرگانی استفاده کنند. این کارت در واقع مجوزی برای ترخیص کالای وارداتی اشخاص محسوب می‌شود که تنها یک‌بار قابلیت استفاده دارد.


مزایای دریافت کارت بازرگانی

دریافت کارت بازرگانی می‌‌تواند مزایای فروانی را به همراه داشته باشد که یکی از آن‌ها سهولت در انجام صادرات و واردات است. اما این مزایا به این موضوع ختم نمی‌شود. ثبت سفارشات و ترخیص کالا، عضویت در اتاق بازرگانی و صدور ویزای تجاری از مزایای دیگر دریافت کارت بازرگانی‌ست. شما می‌توانید برای آشنایی کامل با مزایای دریافت کارت بازرگانی به مطلب «همه چیز درباره کارت بازرگانی + هزینه اخذ کارت بازرگانی» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید.


شرایط داشتن کارت بازرگانی

 • نداشتن اشتغال تمام وقت
 • نداشتن رابطه استخدامی با وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی و قوای سه‌گانه
 • همچنین عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب
 • نداشتن محکومیت کیفری
 • کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت وظیفه

اشخاص، اعم از حقوقی و حقیقی نمی‌توانند بیش از یک کارت بازرگانی داشته باشند. علاوه بر این، اشخاص حقیقی غیرایرانی نیز برای گرفتن کارت بازرگانی در کشور ما باید همه این شرایط را داشته باشند. مگر کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه. این نکته را به خاطر داشته باشید که افراد غیرایرانی برای دریافت کارت بازرگانی باید پروانه کار و اقامت معتبر نیز داشته باشند.


نحوه تمدید کارت بازرگانی

در آیین‌نامه اجرایی صادرات و واردات درباره نحوه تمدید کارت بازرگانی این‌طور آمده است. هرگاه مهلت اعتبار کارت بازرگانی شما تمام شده باشد، می‌توانید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. این کار از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند انجام می‌گیرد.

مطابق این آیین‌نامه؛ دارنده کارت بازرگانی یا نماینده او، با در دست داشتن مدارکی که برای تمدید کارت بازرگانی به آن اشاره کردیم، می‌تواند جهت انجام تشریفات تمدید به اتاق بازرگانی، صنایع و معادن یا اتاق تعاون مراجعه نماید. تاریخ تمدید، مبدا اعتبار مجدد صدور کارت خواهد بود. به خاطر داشته باشید که مجموعه ثبت‌یار با بهره‌مندی از کارشناسان متخصص، در کمترین زمان ممکن می‌تواند کارت بازرگانی شما را تمدید کند.


تمدید کارت بازرگانی در تهران

کارت بازرگانی در تهران توسط اتاق بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود. این کارت بر اساس محل فعالیت متقاضی می‌تواند در تهران یا شهرستان‌ها صادر شود. تمدید کارت بازرگانی هم بر همین روال استوار است. یعنی متقاضیان تمدید کارت بازرگانی، باید به همان استان یا شهرستان محل صدور کارت خود مراجعه کنند.

توصیه ثبت‌یاری: به خاطر داشته باشید که ملاک برای صدور و تمدید کارت بازرگانی، محل فعالیت شماست. اگر محل فعالیت شما از شهری یه شهر دیگر تغییر کرده باشد، ابتدا باید کارت بازرگانی خود را انتقال دهید و سپس برای تمدید اقدام کنید.


تمدید کارت عضویت اتاق بازرگانی

با توجه به توضیحات ارائه شده در مورد کارت بازرگانی، اکنون می‌خواهیم بدانیم آیا کارت بازرگانی همان کارت عضویت است؟ آیا این دو کارت مزایای و شرایط یکسانی دارند؟

کارت عضویت همانند کارت بازرگانی، از اتاق بازرگانی صادر می‌شود. اما این دو کارت کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. تنها مزیتی که می‌توان برای کارت عضویت بدان اشاره کرد، یکی عضویت در اتاق بازرگانی‌ست و دیگری ثبت برد لاتین است.

اگر شما متقاضی ثبت برند لاتین هستید، به شما توصیه می‌کنیم که در ابتدا برای اخذ کارت عضویت اقدام کنید. دریافت کارت عضویت، پیچیدگی‌های اخذ کارت بازرگانی را ندارد و از این نظر برای شما مناسب‌تر است. شما می‌توانید جهت آشنایی با مدارک ثبت برند لاتین به مطلب «در خصوص ثبت برند لاتین چه می‌دانید؟» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید.


مراحل تمدید کارت بازرگانی

تمدید کارت بازرگانی علاوه بر ثبت سامانه‌ای درخواست، به مراجعه حضوری هم نیاز دارد. متقاضیان تمدید کارت بازرگانی علاوه بر طی کردن مراحل سیستمی تمدید در سامانه هوشمند اتاق بازرگانی، باید به صورت حضوری هم به اتاق بازرگانی مراجعه نمایند. شما می‌توانید برای آشنایی با روند سیستمی ثبت درخواست کارت بازرگانی به مطلب «شرایط و مراحل اخذ کارت بازرگانی شخص حقیقی» مراجعه نمائید.


کارت بازرگانی بدون مدت!

همان‌طور که اطلاع دارید لازمه انجام واردات و صادرات، داشتن کارت بازرگانی‌ست. کارت بازرگانی هم به اشخاص حقوقی و هم به اشخاص حقیقی تعلق می‌گیرد. اما آیا اعتبار کارت بازرگانی دائمی است؟ یعنی شما بدون مدت می‌توانید از کارت بازرگانی دریافتی استفاده کنید؟

کارت بازرگانی صادر شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای مدت اعتبار است. به این معنی که پس از تمام شدن مدت اعتبار و عدم تمدید، دیگر قابلیت استفاده ندارد.

مدت اعتبار کارت بازرگانی ۱ سال از زمان صدور است، این در حالی‌ست که بعد از اولین تمدید، تا مدت ۵ سال می‌توانید از کارت بازرگانی استفاده کنید. همان‌طور که ملاحظه نمودید تمدید کارت بازرگانی می‌تواند شما را تا ۵ سال از تمدید کارت بازرگانی بی‌نیاز کند.


مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت بازرگانی

برای تمدید کارت بازرگانی مدارکی لازم است که در اینجا به آن‌‌ها اشاره نموده‌ایم.

مدارک لازم برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی

 • مدارک شناسایی مالک
 • تصویر عکس ۳ در ۴ متعلق به مالک
 • امضا مالک (تصویر امضا مالک در برگه‌ی سفید)
 • مدرک تحصیلی مالک (حداقل دیپلم)
 • پلمپ دفاتر سال جاری
 • مجوز فعالیت از صنف (در صورتی‌که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد)
 • تصویر یک برگ از دسته چک مالک
 • داشتن حساب فعال
 • کد اقتصادی به نام مالک
 • اجاره‌نامه یا سند ملکی رسمی (دارای کد رهگیری معتبر و کاربری اداری)
 • گواهی مالیات بر ارزش افزوده سال‌های فعالیت (مفاصا حساب مالیاتی)

برای آگاهی از ریز هزینه‌های پلمپ دفاتر به به مطلب «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه نمایید.

مدارک تمدید کارت بازرگانی حقوقی

 • مدارک شناسایی شرکت (اسا‌س‌نامه، اظهارنامه، تقاضانامه، متن صورتجلسه)
 • مدارک شناسایی مدیرعامل
 • مدارک شناسایی صاحبان امضا مجاز شرکت
 • ارائه یک برگه از دسته چک شرکت
 • اجاره‌نامه رسمی به نام شرکت
 • کد اقتصادی به نام شرکت
 • تصویر امضا مدیرعامل شرکت
 • عکس ۳ در ۴ مدیرعامل
 • مدرک تحصیلی مدیرعامل

ابطال کارت بازرگانی

پیش از دانستن شرایط تمدید کارت بازرگانی، خوب است با ابطال کارت بازرگانی نیز آشنا شویم. ابطال کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

 • ابطال اختیاری (انصراف)

شخص حقیقی یا حقوقی می تواند از داشتن کارت بازرگانی منصرف شود و با رعایت موارد و ارائه مدارکی لازم به مراجع صلاحیت‌دار مراجعه کند. مرجع رسمی صدور و تمدید کارت بازرگانی، اتاق بازرگانی است که یکی از ارگان‌های زیرمجموعه‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت به حساب می‌آید.

 • ابطال اجباری

اگر بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت را نداشته، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر بعد از صدور کارت مشخص شود که شخص فاقد شرط یا شرایط شده است، تکلیف چیست؟ در این صورت وزارت بازرگانی می‌تواند مستقیم نسبت به ابطال کارت اقدام نماید.

همچنین به موجب ماده ۳۰ قانون امور گمرکی ایران، اگر دارنده کارت بازرگانی مرتکب جرم قاچاق شده باشد، علاوه بر مجازات،کارت بازرگانی او ابطال می‌شود. ابطال کارت بازرگانی دارای شرایطی‌‌ست که در مطلبی جداگانه به صورت مفصل به آن اشاره نموده‌ایم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم در این مورد به مطلب «شرایط ابطال کارت بازرگانی» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید.

 توصیه ثبت‌یاری: آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که اگر کارت بازرگانی شما به هر دلیل گم شود، چه راهکاری پیش روی شما وجود دارد؟ آیا می‌توان برای دریافت کارت بازرگانی المثنی اقدام نمود؟ بهتر است بدانید که اگر کارت بازرگانی شما به هر علتی موجود نباشد، شما نمی‌توانید تقاضای المثنی آن را بکنید. در این موارد شما باید به سازمان بازرگانی استان خود مراجعه نموده و اعلام مفقودی یا تعلیق کارت بازرگانی کنید.


چک برگشتی، مانعی بزرگ در مسیر تمدید کارت بازرگانی

داشتن چک برگشتی لزوما به معنی عدم اعتبار حساب محسوب نمی‌شود، بسیاری از اشخاص به علت اشتباهی کوچک یا عدم تطابق زمانی ممکن است برای پرداخت چک دچار مشکل شوند. داشتن چک برگشتی می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند یا اینکه به اعتبار شما خدشه‌ وارد کند. بنابراین توجه به این موضوع خالی از فایده نیست.

اگر متقاضی تمدید کارت بازرگانی، دارای چک برگشتی باشد تا زمانی که از آن رفع سو اثر نکرده باشد، نمی‌تواند کارت بازرگانی خود را تمدید کند. بنابراین اگر شخصی از چک برگشتی خود، رفع سو اثر کرده باشد، باید مدارک مربوط به آن را هنگام تمدید کارت بازرگانی ارائه کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع به مطلب «آیا داشتن چک برگشتی در روند صدور کارت بازرگانی اختلالی ایجاد می‌کند؟» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید.


انتقال کارت بازرگانی جرم است!

بر اساس بخش‌نامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، خرید و فروش کارت بازرگانی جرم است و نقل و انتقال آن در دفاتر اسناد رسمی ممنوع است. این بخش‌نامه با استناد به ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، نقل و انتقال کارت بازرگانی را جرم تقلی کرده است.

مطابق این بخش‌نامه، انتقال کارت بازرگانی با عناوینی مثل صلح، وکالت بلاعزل، هبه در دفاتر اسناد رسمی غیرقانونی تقلی می‌شود و از این پس نمی‌توان کارت بازرگانی را به دیگران انتقال نمود.


هزینه تمدید کارت بازرگانی در ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار با در اختیار داشتن کارشناسان زبده در زمینه حقوقی، ثبتی و قراردادی، می‌تواند در تمامی  این زمینه‌ها همانند مشاوری دلسوز شما را همراهی کند. دریافت کارت بازرگانی در ثبت‌یار با هزینه مناسب و در حداقل زمان ممکن انجام می‌شود. اکنون لازم به یاد‌آوری‌ست که مجموعه ثبت‌یار در جهت کسب رضایت و اطمینان شما مشتریان محترم، پکیج کارت بازرگانی را پیش‌بینی کرده است که شما می‌توانید چند خدمت ثبتی را در قالب یک مجموعه و با هزینه‌ای به مراتب کمتر دریافت کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از هزینه‌ دریافت کارت بازرگانی و قیمت پکیج به مطلب «هزینه ثبت کارت بازرگانی در ثبت‌یار چقدر است؟» مراجعه نمائید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای تمدید کارت بازرگانی خود همین حالا با واحد پشتیبانی ثبت‌یار تماس حاصل کنید.
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.85/5 (13)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *