مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


پلمپ دفاتر تجاری چگونه صورت می­‌گیرد؟

پلمپ دفاتر تجاری چگونه صورت می­‌گیرد؟

همان‌طور که گفتیم، پلمپ دفاتر تجاری برای همه شرکت‌ها الزامی است. در این مطلب با چگونگی پلمب دفاتر تجاری آشنا می‌شویم. هم‌چنین خواهیم گفت اگر دفاتر شرکت خود را پلمب نکنیم چه اتفاقاتی می‌افتد.

پلمپ دفاتر تجاری چگونه صورت می­‌گیرد؟

پلمب دفاتر از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری انجام می­شود. که هم برای اشخاص حقیقی و هم حقوقی امکان پذیر است. اشخاص حقیقی و حقوقی باید سال مالی و ماه مالی و روز مالی را مشخص کنند. و یک آدرس دقیق جهت دریافت دفتر در سامانه وارد کنند. دفترهایی که برای اشخاص در دسترس است دفاتر پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ است.

نحوه پلمپ دفاتر

دفاتر پلمب شده از تاریخ درخواست به بعد فقط در همان سال مالی دارای اعتبار هستند. بدیهی است اشخاص حقوقی و حقیقی برای استفاده از این امکان باید قبل از شروع سال مالی اقدام به این درخواست کنند. و حتی المقدور انجام امور پلمپ دفاتر تجاری خود را به ماه های پایانی سال موکول نکنند.

در گام آخر سامانه و بعد از تکمیل اطلاعات و زدن دکمه «پذیرش نهایی» و پرینت گرفتن از «رسید پذیرش اینترنتی» الزامی است. هم چنین پرینت «اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی» را فراموش نکنید.

بعد از ارسال و پست مدارک، درج بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست در سامانه الزامی است. این اقدام را می‌توانید از دفاتر منتخب پستی درخواست کنید.

پرداخت هزینه‌های پلمپ دفاتر تجارتی در سامانه و به صورت اینترنتی بعد از تایید کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها  انجام می‌شود. متقاضی پیامک را دریافت کرده و به بخش «پیگیری در خواست در سامانه» وارد شده و می‌تواند هزینه را پرداخت نماید.

دفاتر پلمب شده بعد از پرداخت هزینه‌ها، در سامانه از طریق پست پیشتاز برای متقاضی ارسال می‌شوند. بدیهی است دفاتر مربوطه صرفا به آدرسی که در گام اول توسط متقاضی نوشته شده ارسال می شود.

انصراف از درخواست در سامانه، زمانی امکان پذیر است که وضعیت پذیرش  به صورت «پذیرش موقت» درآمده باشد. در غیر این صورت، انصراف از درخواست در بقیه حالت ها امکان پذیر نیست. پس قبل از نهایی کردن پذیرش اینترنتی، از صحت کلیه اطلاعات وارد شده مطمئن شوید.

پیامد عدم پلمپ دفاتر چیست ؟

اگر دفاتر خود را پلمب نکنیم چه می‌شود؟ همه  شرکت‌ها طبق قانون باید دفاتر خود را پلمب کنند و پس از آن می‌­توانند کد اقتصادی دریافت کنند. پس از دریافت کد اقتصادی شرکت می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی خود را دریافت کند. بنابراین اولین قدم برای اینکه شرکت نشان دهد در امر مالیات شفاف است، ارائه دفاتر قانونی است. در صورت عدم دریافت دفتر و یا ایراد و نقص در دفاتر شرکت‌ها، توسط اداره امور مالیاتی جریمه می‌­شوند.

چه فعالیت هایی مرتبط با پلمپ دفاتر تجاری هستند؟

برای دریافت کارت بازرگانی، همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم هستند که پلمپ دفاتر تجاری را انجام دهند. به این صورت که اولین قدم برای دریافت کارت بازرگانی، دریافت اظهارنامه پلمب دفاتر از اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. به این صورت که شخص ابتدا باید پلمپ دفاتر تجاری را از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها انجام دهد. سپس با تکمیل ثبت نام، به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و اظهارنامه را دریافت کند.

کارشناسان متخصص ثبت یار کلیه امور مربوط به پلمپ دفاتر را انجام می‌دهند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.5/5 (16)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *