مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


پلمپ دفاتر تجاری در سریع‌ترین زمان ممکن + قیمت دقیق

پلمپ دفاتر تجاری در سریع‌ترین زمان ممکن + قیمت دقیق

امروزه به علت گسترش تجارت در سطح داخلی و بین‌المللی، اشخاص بیشتری تمایل پیدا کردند تا در این حوزه به فعالیت بپردازند و سرمایه خود را در آن درگیر کنند. همین تمایل سبب شده تا قانون تجارت، اداره مالیات و اداره ثبت‌ شرکت‌ها، الزامات و محدودیت‌هایی برای شاغلان در این زمینه برقرار کند. یکی از این الزامات، پلمپ دفاتر قانونی‌ست. اینکه دفاتر قانونی و دفاتر پلمپ کدامند و چه کسانی ملزم به تنظیم آن هستند و هم‌چنین نحوه تنظیم و تکمیل این دفاتر، باعث شده تا به صورت مفصل در این مطلب به آن بپردازیم. پس برای کسب اطلاع در مورد پلمپ دفاتر تجاری در سریع‌ترین زمان ممکن مطالعه این مطلب را از دست ندهید.


انواع دفاتر قانونی اشخاص حقوقی

مطابق قانون تجارت، تهیه و تنظیم دفاتر قانونی پلمپ شده برای هر تاجری الزامی‌ست. دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کپیه است. اما آیا تهیه تمامی این دفاتر برای اشخاص حقوقی و تجار اجباری‌ست؟ در اینجا برای آشنایی شما خوانندگان محترم، توضیحاتی در مورد انواع دفاتر تجاری داده شده است که شما با مطالعه می‌توانید به راحتی دفاتر تجاری خود را تکمیل نمایید.

دفتر روزنامه

یکی از دفاتر تجاری الزامی، دفتر روزنامه نامیده می‌شود. اما این دفتر روزنامه چگونه باید تنظیم شود؟ آیا پلمپ دفتر روزنامه الزامی‌ست؟

دفتر روزنامه، دفتری‌ست که تاجر باید همه روزه، کلیه دارایی‌، بدهی‌ها و معاملات را در آن دفتر ثبت نماید. تهیه و تنظیم دفتر روزنامه برای تمامی اشخاص حقوقی و کسانی که به شغل تجارت مشغولند، اجباری‌ست. در نتیجه، دفتر روزنامه یکی از دفاتر پلمپ به حساب می‌آید.

دفتر کل

دفتر کل، دفتر‌ست که تاجر باید تمامی معلاملات خود را لااقل هفته‌ای یک مرتبه از دفتر روزنامه خارج نماید و به تفکیک در دفتر کل یاداشت کند. دفتر کل همانند دفتر روزنامه از دفاتر پلمپ به حساب می‌آید.

دفتر دارایی

دفتر دارایی، دفتری‌ست که تاجر باید تمامی دارایی و قروض سال گذشته خود را به ترتیب تاریخ، در این دفتر وارد نماید. دفتر دارایی از دفتر پلمپ الزامی محسوب نمی‌شود؛ یعنی تاجر مکلف به تهیه و تنظیم دفتر دارایی نیست.

دفتر کپیه

دفتر کپیه، دفتری‌ست که تاجر باید کلیه صورت‌حساب‌های خود را به ترتیب تاریخ در آن درج کند. هم‌اکنون دفتر کپیه منسوخ شده است و کاربردی ندارد.


پلمپ دفاتر تجاری چگونه صورت می­‌گیرد؟

پلمب دفاتر از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری انجام می­شود که هم برای اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی امکان‌پذیر است. اشخاص حقیقی و حقوقی باید روز، ماه و سال مالی را مشخص کنند و یک آدرس دقیق جهت دریافت دفتر، در سامانه وارد کنند.
دفترهایی که برای اشخاص در دسترس است دفاتر پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ است.

توصیه ثبت یاری:
به خاطر داشته باشید که اگر جز شرکت‌هایی هستید که معاملات زیادی دارید، از ابتدا دفتر دویست برگ سفارش دهید تا مجددا مجبور به پلمب دفاتر نباشید.


فعالیت هایی مرتبط با پلمپ دفاتر تجاری

برای دریافت کارت بازرگانی، همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم هستند که پلمپ دفاتر تجاری را انجام دهند. به این صورت که اولین قدم برای دریافت کارت بازرگانی، دریافت اظهارنامه پلمب دفاتر از اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. علاوه بر کارت بازرگانی، برای دریافت کد اقتصادی، باید دفاتر قانونی پلمپ شده باشند. این دو نمونه ذکر شده تنها بخشی از مزایای پلمپ دفاتر قانونی‌ست.

نحوه پلمپ دفاتر

دفاتر پلمب شده، فقط در همان سال مالی دارای اعتبار هستند. بدیهی‌ست که اشخاص حقوقی و حقیقی برای استفاده از این امکان باید، قبل از شروع سال مالی اقدام به ثبت این درخواست کنند و حتی المقدور انجام امور پلمپ دفاتر تجاری خود را به ماه های پایانی سال موکول نکنند.

گام بعدی تکمیل اطلاعات در سامانه و زدن دکمه «پذیرش نهایی» است.

پرینت گرفتن از «رسید پذیرش اینترنتی» به عنوان گام آخر الزامی‌ست. هم چنین پرینت «اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی» را فراموش نکنید.

بعد از ارسال و پست مدارک، درج بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست در سامانه الزامی است. این اقدام را می‌توانید از دفاتر منتخب پستی درخواست کنید.

مدارک مورد نیاز بری پلمپ دفاتر تجاری در تهران

 • مدارک شناسایی مدیرعامل شرکت
 • مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره شرکت
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه پلمپ
 • انتخاب دفاتر پلمپ
 • نشانی دقیق شرکت
 • کد پستی شرکت

آیا گرفتن دفاتر پلمپ الزامی‌ست؟

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مدیران را درگیر کند، این موضوع است که آیا مدیران شرکت‌های تجاری ملزم به پلمپ دفاتر قانونی هستند؟ در پاسخ باید گفت که گرفتن دفاتر پلمپ برای تمامی تجار و اشخاص حقوقی الزامی‌ست.

توصیه ثبت‌یاری:
مدیران شرکت‌‌های تجاری باید آگاه باشند که در صورت عدم پلمپ دفاتر قانونی در پایان هر سال مالی، شرکت مشمول جریمه مالیاتی می‌شود.


پیامد عدم پلمپ دفاتر چیست ؟

اگر دفاتر خود را پلمب نکنیم چه می‌شود؟ همه شرکت‌ها طبق قانون باید دفاتر خود را پلمپ کنند و پس از آن می‌­توانند کد اقتصادی دریافت کنند. پس از دریافت کد اقتصادی، شرکت می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی خود را دریافت کند. بنابراین اولین قدم برای اینکه شرکت نشان دهد در امر مالیات شفاف است، ارائه دفاتر قانونی است. در صورت عدم دریافت دفتر، ایراد یا نقص، شرکت توسط اداره امور مالیاتی جریمه می‌­شود.

توصیه ثبت‌یاری:
با توجه به اینکه پلمپ دفاتر تجاری هزینه چندانی برای شرکت ندارد، بهتر است در اول سال مالی نسبت به پلمب دفاتر اقدام کنید. تا مشکلات مالیاتی برای شما به وجود نیاید حتی اگر شرکت شما فعالیتی نداشته باشد. یعنی عدم فعالیت شرکت، مجوز عدم پلمپ دفاتر نیست.


 مهلت پلمپ دفاتر قانونی سال ۹۹

دفاتر قانونی، از ابتدای سال مالی تا پایان سال مالی، مهلت پلمپ دارند. رویه صحیح این است که تاجر از ابتدای سال مالی دفاتر پلمپ خود را تهیه نماید و در طول سال، تمامی معاملات و اقدامات شرکت را در آن یاداشت نماید. اما پلمپ دفاتر قانونی تا پایان سال مالی مهلت دارد یعنی تاجر می‌تواند اسنفند ماه سال ۱۳۹۸، پلمپ دفاتر تجاری سال ۱۳۹۸ شرکت را انجام دهد.

توصیه ثبت یاری:
به خاطر داشته باشید که انجام پلمپ دفاتر در ماه‌های پایانی سال، هزینه و زمان بیشتری از شما می‌گیرید، بنابراین پلمپ دفاتر تجاری خود را به روز‌‌های پایانی سال موکول نکنید.


آیا پلمپ دفاتر سال‌‌های گذشته امکان پذیر است؟  

ممکن است تجار به دلیل مشغله زیاد، مهلت پلمپ دفاتر قانونی را فراموش کنند. اکنون می‌خواهیم بدانیم آیا پلمپ دفاتر قانونی سال گذشته امکان پذیر است؟ به عنوان مثال حالتی را تصور کنید که شخص یا شرکتی در سال ۹۸ بخواهد برای پلمپ دفاتر سال ۹۷ اقدام کند.

برای پاسخ به این سوال باید گفت که امکان پلمپ دفاتر قانونی سال‌‌های گذشته امکان پذیر نیست ولی در مقابل، شما می‌‌توانید در سال جاری برای پلمپ دفاتر سال آینده اقدام نماید.


پلمپ دفاتر در مجموعه ثبت‌یار

اکنون که مفهوم و انواع پلمپ دفاتر آشنا شدید، لازم است یادآور شویم که مجموعه ثبتی و قراردادی ثبت‌یار می‌تواند پلمپ دفاتر قانونی شما را در حداقل زمان ممکن و با هزینه‌ای متناسب انجام دهد. هزینه پلمپ دفاتر قانونی با توجه به تعداد صفحات دفاتر پلمپ، متفاوت است. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر به مطلب «هزینه پلمپ دفاتر» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.69/5 (26)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • صبا نوروزی

  باسلام
  ممنون از شما واقعا از سردرگمی بیرون اومدم
  سپاسگزارم

 • سید مجتبا مصطفوی

  ممنون از سایت خوبتون. اگر فعالیت خاصی هم نداریم، باز هم سفارش دفاتر رو انجام بدیم؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   بله در صورتی‌که شرکت فعالیتی نداشته باشد نیز باید پلمپ دفاتر هر ساله صورت گیرد.

 • فاطمه عبادی

  سلام اطلاعات خیلی ساده و خوب بیان شده بود. ممنون از نکاتی که گفتین

 • ملودی تبار

  با سلام
  من تمام مراحل درخواست دفاتر پلمپ پیش رفتم ولی در نهایت ثبت نهایی نمیشه باید چکار کنم

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   احتمالا سایت با مشکل مواجه شده‌است. در زمان دیگر مجددا امتحان نمایید.

 • رحمان حسین آبادی

  راهنمایی خیلی خوب بود

 • ملودی تبار

  با سلام من مدارک مربوط به دفاتر پلمپ پست کردم ولی فرمی که باید کد مرسوله پستی درج بشه را نمیاره چکار باید کنم؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   خود اداره پست وارد کرده و نیازی به وارد کردن مجدد شما نیست.

 • یسنا صوفیانی

  عالی بود. ممنون از اطلاعاتتون

 • حامد معتمدی

  باسلام.میخواستم بپرسم بعد از پذیرش نهایی توسط متقاضی و دریافت پرینت اظهار نامه بعد از چند روز تایید و مبلغ دفاتر در صفحه درج میگردد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   اظهارنامه بعد از سه روز تایید می‌شود و مبالغ در صفحه درج نمی‌گردد.

 • ملودی تبار

  با سلام اگر اشتباها ۲ بار درخواست دفاتر پلمپ کنیم و ۲ سری دفاتر داشته باشیم امکان باطل کردن دفاتر دوم وجود دارد

 • بهار تبار

  با سلام اگر اشتباها ۲ بار درخواست دفاتر پلمپ کنیم و ۲ سری دفاتر داشته باشیم امکان باطل کردن دفاتر دوم وجود دارد

 • ملودی تبار

  با سلام اگر اشتباها به جای درخواست دفاتر پلمپ۹۹ مجدد سال ۹۸ را درخواست کنیم و در حال حاضر ۲ سری دفاتر۹۸ داشته باشیم امکان باطلی دفاتر بار دوم هست؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   شما باید مجددا برای پلمپ دفاتر سال ۹۹ خود اقدام کنید.