مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند تجاری انواع ماشین

ثبت برند تجاری انواع ماشین

یکی از اطلاعات ضروری که هنگام ثبت برند تجاری باید در سامانه وارد شود، طبقه بندی است. برای این که ببینید چه طبقه‌ای برای ثبت برند شما مناسب است، این مطلب را بخوانید. برای آشنایی با طبقه هفتم علائم تجاری، این مطلب را مطالعه کنید.

ثبت برند تجاری چیست؟

واژۀ برند را بارها شنیده‌ایم. گاهی گفته می‌شود پوشاک و کالاهایی که از محبوبیت بالایی برخوردارند برند هستند. پس مردم حاضرند برایشان هزینه کنند. و بارها این پیشنهاد را شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید چون کیفیت بالایی دارد.

اما منظور از برند چیست؟ در نظام حقوقی ایران برند چه جایگاهی دارد؟

مادۀ ۳۰ «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، در این باره گفته است:

        « علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
‎‎‎الف علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
‎‎‎ب علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
‎‎‎ج نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد

طبقه بندی علائم تجاری

برای این‌که ثبت برند تجاری، آسان‌تر و منظم‌تر صورت بگیرد، طبقه بندی علامت های تجاری ایجاد شده‌است. خدمات و محصولات، در ۴۵ طبقه دسته بندی شده‌اند. شما به راحتی می‌توانید با انتخاب طبقه یا طبقات مورد نظر، حیطۀ فعالیت خود را مشخص کنید. سپس به راحتی مجوزهای مربوطه را بگیرید و فعالیت خود را آغاز کنید. برای آگاهی بیشتر می‌توانید به مطلب «طبقه بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه کنید.

طبقه هفتم از طبقات علائم تجاری

هفتمین طبقه از طبقه بندی علامت تجاری، در بخش ضمائم آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری این طور آمده است:

انواع ماشین و ماشین‌های افزار؛ انواع موتور (به استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی)؛ قفل و بست حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجراء انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی)؛ لوازم و ابزار کشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی)؛ ماشین جوجه کشی.

  • اگر حوزه فعالیت شما مربوط به انواع ماشین و ماشین‌های افزار است، می‌توانید طبقه هفتم را انتخاب کنید.
  • تولید انواع موتور، مانند موتور انواع لوازم برقی در این طبقه قرار می‌گیرد. البته موتور وسایل نقیله مانند اتومبیل و موتورسیکلت، در این طبقه محسوب نمی‌شود.
  • برای ثبت برند تجاری در حوزه تولید قفل و بست حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها نیز می‌توانید این طبقه را انتخاب کنید. البته باز هم در نظر داشته باشید که قفل و بست‌های مربوط به وسایل نقلیه از این طبقه به حساب نمی‌آیند.
  • اگر لوازم و ابزارهای کشاورزی تولید می‌کنید، طبقه هفتم را انتخاب کنید. البته این وسایل نباید وسایل دستی کشاورزی باشد.
  • برای ثبت برند تجاری در حوزه تولید ماشین جوجه کشی، طبقه هفتم طبقه بندی علائم تجاری مناسب به نظر می‌رسد.

کارشناسان ثبت برند ثبت‌یار آماده کمک‌رسانی به شما در زمینه ثبت برند وطبقه بندی علامت تجاری هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *