فصل 5
بخش قوانین و مقررات

قوانین مربوط به هیئت مدیره در شرکت‌های تعاونی

شرکت تعاونی چیست؟ در قانون شرکت های تعاونی چه قواعد و مقرراتی ذکر شده است؟ هرکدام از فصل‌های این قانون به چه مباحثی می‌پردازند؟ در این مطلب با فصل پنجم از این قانون آشنا می‌شویم. برای دانلود قانون شرکت های تعاونی می‌توانید به آن مطلب مراجعه کنید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

تعریف شرکت تعاونی

پیش از دانلود قانون شرکت‌های تعاونی خوب است با تعریف این نوع شرکت آشنا شویم. ماده ۲ قانون شرکت‌های تعاونی این طور می‌گوید:

       شرکت تعاونی شرکتی است از اشخاص حقیقی یا حقوقی که به منظور رفع نیازمندی‌های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء از‌ طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری آنان موافق اصولی که در این قانون مصرح است تشکیل می‌شود.

       

     

انواع شرکت تعاونی

شرکت‌های تعاونی به دو دسته تقسیم می‌شوند: تعاونی‌های تولید و تعاونی‌های مصرف

هم‌چنین در ماده ۱۸ قانون شرکت های تعاونی آمده است:

 

ماده ۱۸ انواع شرکت‌های تعاونی در سه رشته تعاونی به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شود:

۱ رشته کشاورزی: شامل تعاونی‌های کشاورزی و روستایی.

۲ رشته مصرف: شامل تعاونی‌های مصرف‌کنندگان مسکن اعتبار و آموزشگاه‌ها.

۳ رشته کار و پیشه: شامل تعاونی‌های کار، تعاونی‌های حرف و صنایع دستی، تعاونی‌های صنایع کوچک، تعاونی‌های تهیه و توزیع، تعاونی‌های مشاغل‌آزاد و تعاونی‌های صیادان.

‌تبصره ۱ هر یک از شرکتهای تعاونی در رشته‌های “‌مصرف” یا “‌کار و پیشه” که با عضویت کارگران و سایر کارکنان صنایع و خدمات و حرف تشکیل‌شود و حداقل سه چهارم اعضای شرکت نزد سازمان بیمه‌های اجتماعی بیمه باشند شرکت تعاونی کارگری خوانده می‌شود.

‌تبصره ۲ جمع بین هدف‌ها و عملیات انواع شرکت‌های تعاونی از یک رشته یا از رشته‌های سه گانه فوق در صورتی ممکن خواهد بود که به سبب‌اوضاع و احوال و شرایط خاص و مقتضیات محلی مجوز آن قبلاً از وزارت تعاون و امور روستاها تحصیل شده باشد و این شرکت‌ها می‌توانند عضویت‌اتحادیه‌های تعاونی رشته‌های مربوط را نیز داشته باشند.

حالا که با انواع این نوع شرکت آشنا شدید، می‌توانید در مطلب مربوطه نسبت به دانلود قانون شرکتهای تعاونی اقدام کنید.

 

دانلود قانون شرکت های تعاونی

این قانون در سال ۱۳۵۰ تصویب شد. قانون شرکت تعاونی ها ، در ۱۴۹ ماده و ۲۵ فصل نوشته شده استقانون شرکت‌های تعاونی تصویب شد تا مقررات مربوط به شرکت‌های تعاونی را کامل‌تر بیان نماید. با دانلود قانون شرکت های تعاونی می‌توانید با انواع شرکت‌های تعاونی آشنا شوید. به همین دلیل این قانون ۲۵ فصل دارد، در این مطلب با فصل پنجم از این قانون آشنا می‌شوید.

                                  

فصل پنجم قانون شرکت های تعاونی

با دانلود قانون شرکت های تعاونی و مطالعه متن آن، می‌توان فهمید که فصل پنجم این قانون به تشریح قواعد مربوط به هیات مدیره می‌پردازد. در این قسمت به توضیحات این مقررات می‌پردازیم.

این فصل از ماده ۳۹ تا ماده ۵۳ را شامل می‌شود. در این فصل اداره امور شرکت به هیات مدیره سپرده شده است. در تبصره‌ی ماده ۳۹ ذکر شده است که در صورت فوت یا استعفای هریک از اعضای هیات مدیره، چه اتفاقاتی میفتد.

محدودی‌های ناظر به مدیرعامل و اعضای هیات مدیره نیز در این فصل آمده است. مثلا این که اتباع بیگانه، در حدود مقررات جاری کشور می‌توانند به این سمت‌ها منصوب شوند. و یا کسانی که سابقه محکومیت کیفری دارند نمی‌توانند از اعضای هیات مدیره باشند.

توصیه ثبت‌یاری: اگر از اعضای هیات مدیره یک شرکت تعاونی هستید، حتما نسبت به دانلود قانون شرکت های تعاونی اقدام کنید و مقررات بخش پنجم را مطالعه کنید.

برای ثبت شرکت خود می‌توانید به متخصصان ثبت یار مراجعه کنید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

4.67/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *