مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قوانین و مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری

قوانین و مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در مطالب قبلی مجله ثبت یار با انواع شرکت ها تجاری و قوانین و  مقررات آنها آشنا شدیم. نوع دیگری از شخصیت حقوقی که کارایی مخصوص خود را دارد صندوق‌های سرمایه گذاری هستند. اگر می‌خواهید یک صندوق سرمایه گذاری ایجاد کنید خوب است با قوانین و مقررات آن حوزه آشنا شوید. چه قوانینی مقررات صندوق‌های سرمایه گذاری را بیان می‌کنند؟ در این مطلب به بررسی این قوانین و مقررات می‌پردازیم.

صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری در واقع نهادی است که سرمایه را از مشتریان خود جمع کرده و در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کند. در این صورت دیگر تک تک مشتریان با ریسک‌ها و ضررهای احتمالی مواجه نمی‌شوند. بلکه در سود و زیان این صندوق‌ها شریک می‌شوند.

مشتریان این اعتماد را به صندوق‌های سرمایه گذاری دارند که امر سرمایه گذاری خود را به تیمی حرفه‌ای سپرده‌اند که با نوسانات بازار آشنایی داشته و هدف‌شان این است که با سرمایه‌گذاری صحیح، سود بیشتری کسب کنند.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که می‌توان به یک نوع از این تقسیم بندی چنین اشاره کرد:

 • صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت
 • صندوق سرمایه گذاری در سهام
 • صندوق­های سرمایه گذاری مختلط

این تقسیم بندی، بر اساس ترکیب دارایی است. یعنی این‌که صندوق‌ها سرمایه‌های مشتریان خود را در کدام‌یک از اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند.

قوانین و مقررات حاکم بر این صندوق‌ها

قانون بازار اوراق بهادار

همان طور که گفته شد نخستین قانونی که به صندوق­‌های سرمایه گذاری اشاره و آن را به عنوان یک نهاد مالی به رسمیت شناخته است قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۸۴) بوده است. البته قانون مذکور تنها اشاره­‌ای گذرا به صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری کرده و به تعریف این قبیل صندوق ها بسنده کرده؛ در بند ۲۰ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران آمده:

«نهادی مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه­گذاری در اوراق بهادار می­‌باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه­‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک‌اند».

قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید

دومین قانونی که به طور نسبتاً مفصل‌تری به صندوق­‌های سرمایه گذاری اشاره کرده قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌­های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی (مصوب ۱۳۸۸) است. قانون مذکور در ماده ۱ خود تعریف نسبتاً دقیق­‌تری از صندوق­های سرمایه­ گذاری ارائه کرده است:

«نهادی مالی است که منابع حاصل از انتشار گواهی‌­های سرمایه‌­گذاری را در موضوع فعالیت خود سرمایه‌گذاری می‌نمایند». همچنین در بند الف ماده ۱ خود گواهی سرمایه ­گذاری را این طور تعریف می‌کند:

 «اوراق بهادار متحد الشکلی است که توسط صندوق­های سرمایه­ گذاری منتشر و در ازای سرمایه ­گذاری اشخاص در صندوق با درج مشخصات صندوق و سرمایه ­گذار و مبلغ سرمایه­ گذاری به آن­ها ارائه می­‌شود».

به علاوه در مواد ۲، ۳، ۴، ۵ و تبصره­‌های ماده ۷ قانون مذکور به کیفیت تأسیس، اداره، سرمایه ­گذاری، انحلال و تصفیه، حل و فصل اختلافات ناشی از سرمایه­ گذار در صندوق­‌ها و مالیات بر عملکرد و مالیات بر درآمد حاصل از سرمایه ­گذاری در این صندوق­‌ها پرداخته است.

در این قانون دقیقا چه مقرراتی ذکر شده است؟

هرچند که در این قانون توضیحات بیشتر و دقیق‌تری در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری می‌بینیم، اما همچنان نقایصی در آن وجود دارد.

در بندهای مختلف ماده چهار، بسیاری از فعالیت صندوق‌ها، تابع اساسنامه شناخته شده‌اند. مانند: نحوه اداره، مدت فعالیت، ثابت و یا متغیر بودن سرمایه و نحوه سرمایه ­گذاری در صندوق، ارکان صندوق و وظایف، اختیارات و مسئولیت­های آن­ها، پایان فعالیت، انحلال و تصفیه­ صندوق­ها.

در این صورت ممکن است این تصور پیش بیاید که بسیاری از این فعالیت‌ها مقررات خاص و مدونی ندارد. چون حوزه‌های گسترده‌ای به  اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سپرده شده است.

اما در عمل این طور به نظر نمی‌رسد. زیرا سازمان بورس و اوراق  بهادار، اساسنامه­‌هایی را به صورت نمونه برای انواع صندوق‌ها تدوین کرده است. و صندوق‌های در شرف تاسیس مجبورند از این اساسنامه نمونه استفاده کنند. به همین دلیل می‌توان گفت نقص قانون تا حدودی جبران شده است.

این قانون به درد چه کسانی می‌خورد؟

 1. موسسین صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

در هر حیطه‌ای که می‌خواهید وارد شوید حتما قوانین و مقررات مربوط به آن را مطالعه کنید. زیرا گاهی عدم آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به حوزه کاری، باعث می‌شود برخی از فعالیت‌های شما غیرقانونی تلقی شود. و یا حداقل از برخی حقوق و مزایای مربوطه بهره‌مند نشوید.

به همین دلیل توصیه می‌شود حتما قوانین و مقررات مربوط به حوزه خود را به دقت مطالعه کنید و یا حتما از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید. اگر سوالی درباره این مطلب دارید، همین‌جا بپرسید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

 1. مشتریان صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

برای این‌که بدانید سرمایه و پول خود را به چه کسی می‌سپارید باید صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن‌ها را بشناسید. تا بتوانید صندوقی قابل اطمینان پیدا کرده و سرمایه خود را جهت دریافت سود بیشتر به آنان بدهید.

برای ثبت صندوق سرمایه‌گذاری خود می‌توانید به کارشناسان حقوقی ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • اسماعیلی

  سلام همه قوانین مربوطه رو خواندم حال من می خواهم یک صندوق بین فامیل که در سراسر ایران داریم ایجاد کنم تو بورس هم نمی خواهیم سرمایه گذاری کنیم سرمایه صندوق را خودمان مدیریت کنیم آیا می توانیم صندوق را ثبت کنیم یا نه مدارک لازم را که نیاز هست برای ما توضیح دهید متشکرم

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   شما برای ثبت صندوق خود باید موسسه غیرتجاری ثبت کنید که برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید با مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید.
   شماره تماس :۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰