مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صورت جلسات مجمع چگونه تنظیم می‌شود؟

صورت جلسات مجمع چگونه تنظیم می‌شود؟

صورت جلسات مجامع شرکت‌ها به چه صورت هستند؟ مجامع شرکت کدام‌ها هستند؟ در این مطلب علاوه بر معرفی هرکدام از مجامع شرکت، توضیحاتی درباره صورت جلسات مربوطه داده می‌شود.

مجمع عمومی چیست؟

مجمع عمومی شرکت سهامی، مجمعی است که در آن سهام‌داران شرکت دور هم جمع می‌شوند. اساسنامه شرکت تعیین می‌کند که برای تشکیل جلسات مجمع عمومی، حضور چه تعدادی از سهام‌داران الزامی است هم‌چنین اساسنامه معین می‌کند که برای گرفتن تصمیم چه تعدادی از آراء حاضرین کافی است. مجمع عمومی که مهم‌ترین و عالی‌ترین رکن شرکت است بنا به ماده ۷۳ قانون تجارت انواع مختلفی دارد.

 • مجمع عمومی مؤسس:

برای تاسیس شرکت سهامی هیئتی به نام هیئت موسس تشکیل می‌شود. البته لازم به توضیح است در شرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسسین لازم نیست. فقط در شرکت سهامی عام تشکیل آن ضروری است. اما در عمل شرکت های سهامی خاص نیز مجمع عمومی موسسین را تشکیل می‌دهند.

 • مجمع عمومی عادی:

در مجمع عمومی عادی دارندگان سهم می‌توانند نظرات خود را اعلام کنند. در تمام شرکت‌ها در این مجمع باید تصمیم‌های کلی مدیران و همچنین خط مشی سالیانه شرکت به اطلاع و تصویب شرکاء برسد

 • مجمع عمومی فوق‌العاده:

هرگاه موردی برای شرکت به وجود بیاید که حضور و تصمیم صاحبان سهام لازم باشد، و در واقع امری خارج از جریان عادی شرکت پیش بیاید،  مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می‌شود. تا در این مجمع به وضعیت فوق‌العاده رسیدگی شود.

در جلسات هر یک از مجامع  صورت‌جلسه‌هایی تنظیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

صورت جلسات مجمع عمومی مؤسس

مجمع عمومی مؤسس یا اولیه، مجمعی است که شرکت به واسطه آن به وجود می‌آید. وقتی مجمع عمومی موسس تشکیل می‌شود نشان‌دهنده این است که شرکت طبق قوانین و به درستی به وجود آمده است.

در قانون تجارت می‌خوانیم که تشکیل مجمع عمومی موسس برای شرکت‌های سهامی عام، الزامی و برای ثبت شرکت سهامی خاص غیر الزامی است. این در حالی است که طبیعتاً مؤسسین هر شرکت ترجیح می‌دهند که جهت اعلام موافقت و هماهنگی‌های لازم در جلسه‌ای که همان مجمع مؤسس است شرکت کنند. صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین نیز در خصوص همین جلسه تنظیم می‌شود.

صورت جلسات مجمع عمومی فوق‌العاده

مجمع عمومی فوق‌العاده با حضور بیش از نصف سهامدارانی که حق رأی دارند تشکیل می‌شود. هرگاه دو سوم افراد حاضر در مجمع به تصمیمات مجمع رای مثبت بدهند، آن رای معتبر شناخته می‌شود. در مجمع عمومی فوق العاده به موضوعات مهم و اساسی از جمله تغییر اساسنامه پرداخته می شود .از دیگر موضوعات مورد رسیدگی در مجمع فوق العاده می‌توان به کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت اشاره کرد. هر نوع تغییری در اساسنامه شرکت باید به‌موجب صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام شود. پس برای انتشار مطالب و تصمیمات و تغییرات باید صورت جلسه ای تنظیم شود که نکات زیر را در بر بگیرد.

 • عنوان صورت‌جلسه، “صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده”.
 • نام کامل شرکت و نوع حقوقی شرکت و شماره ثبت.
 • سرمایه ثبت‌شده‌ شرکت.
 • محل و تاریخ و ساعت برگزاری مجمع و ذکر تعداد اعضاء شرکت‌کننده در مجمع و در صورت نشر آگهی دعوت، اشاره به روزنامه ناشر و تاریخ و مفاد آگهی.
 • درصورتی‌که تعداد اعضاء شرکت محدود باشد، نام و نام خانوادگی و تعداد سهام آن‌ها.
 • تعیین اعضاء هیئت‌رئیسه (در خصوص شرکت سهامی).
 • نگارش تصمیمات اتخاذشده در خصوص تغییر ماده یا موادی از اساسنامه شرکت و یا مواردی که در صلاحیت مجمع فوق است با ذکر جزئیات مربوط به آن.

به‌عنوان‌مثال افزایش سرمایه. که در آن باید مشخص شود سرمایه از چه مبلغی به چه مبلغی افزایش‌یافته است. از محل آورده نقدی یا غیر نقدی بوده و مشمول کدام‌یک از مواد ۱۵۷ و ۱۵۸ لایحه اصلاحی قانون  تجارت است. باید توجه کرد که تغییرات مربوط به تعداد سهام و یا ارزش اسمی سهام و غیره نیز قید شود.

صورت جلسات مجمع عمومی عادی سالیانه یا عادی به‌طور فوق‌العاده:

مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام تشکیل می‌شود. جلسه مجمع عمومی حداقل سالی یکبار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است تشکیل می‌شود.

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده می‌تواند به درخواست هیات مدیره یا بازرس تشکیل شود. در صورتی که مجمع عادی به صورت فوق العاده تشکیل شود باید حتما در روزنامه رسمی آگهی شود.

آگهی تشکیل این مجمع که متضمن تاریخ، ساعت، محل و دستور جلسه است، دست کم سه روز تمام پیش از تاریخ تشکیل باید اعلام شود. برگزاری مجامع عادی فوق العاده در مواردی هم‌چون اصلاح اساسنامه تشکیل می‌شود و در عنوان آگهی روزنامه رسمی و صورت جلسه حتما باید قید شود.

 • عنوان صورت‌جلسه “صورت‌جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه به‌طور فوق‌العاده”.
 • نام کامل شرکت و نوع حقوقی شرکت و شماره ثبت.
 • سرمایه‌ ثبت‌شده شرکت.
 • محل و تاریخ و ساعت برگزاری مجمع و ذکر تعداد اعضاء شرکت‌کننده در مجمع و در صورت نشر آگهی دعوت، اشاره به روزنامه ناشر و تاریخ و مفاد آگهی.
 • تعیین اعضاء هیئت‌رئیسه (در خصوص شرکت‌های سهامی).
 • نگارش تصمیمات اتخاذشده در خصوص تعیین:

الف: اعضاء هیئت‌مدیره با ذکر نام و نام خانوادگی آنان واصلی یا علی‌البدل بودن آن‌ها

ب: بازرسان شرکت با ذکر مشخصات کامل سجلی آن‌ها واصلی یا علی‌البدل بودن هر یک از آنان  همچنین قید نشانی کامل محل سکونت ایشان

 ج: تعیین روزنامه کثیرالانتشار

 د: تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان با ذکر سال مالی مربوط

سپس با تعیین وکیل شرکت مشخصات او را جهت امضاء ذیل دفاتر به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام می‌کنند. صورت‌جلسه امضاء و به‌ضمیمه مدارک لازم و با درخواست کتبی دارندگان امضاء مجاز، جهت انجام تغییرات به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام می‌شود.

مشاورین ما در ثبت یار، آماده ارائه مشاوره در تنظیم صورت جلسات شما هستند.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *