مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها

دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها

پیش از این در خصوص تاسیس و فعالیت شرکت صرافی، مطلبی بیان شد. از جمله این‌که صرافی چیست، چگونه می‌شود یک شرکت صرافی تاسیس کرد،… . اما از آن‌جا که یک صرافی با پول سروکار بسیاری دارد، ممکن است مشمول پولشویی شود و یا مشتریانی داشته باشد که مجرم شناخته شده و عملیات مشکوک انجام می‌دهند. در این صورت صرافی چه کارهایی را باید انجام بدهد؟ در این مطلب ضمن دانلود متن کامل دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها، می‌توانید توضیحات مربوط به این قانون را نیز مطالعه کنید.

دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی ها

این دستورالعمل با ۲۰ ماده در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۰ تصویب شد.

در این دستورالعمل در ماده ۱، تعاریف برخی اصطلاحات ارائه شده است. از جمله تعاریف صرافی و پولشویی.

در ماده ۲ تا ۴ این دستورالعمل، شناسایی ارباب رجوع بررسی می‌شود. ارباب رجوع شرکت صرافی می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد اعم از ایرانی و خارجی. در ماده ۲، چگونگی شناسایی ارباب رجوع مورد بررسی قرار گرفته است.

مبادلات مالی در عملیات صرافی، در ماده ۵ و ۶ این دستورالعمل بیان شده است.

سپس در مواد ۷ تا ۱۱، شرکت صرافی موظف است گزارش‌هایی را ارائه دهد. برای مثال در ماده ۷ آمده است که شرکت صرافی به محض این‌که به برخی معاملات مشکوک شد، لازم است حتی بدون اطلاع به ارباب رجوع، به سامانه واحد اطلاعات مالی، گزارش محرمانه ارسال کند.

در مواد ۱۲ و ۱۳، چگونگی نگهداری سوابق توسط شرکت صرافی بیان می‌شود. مثلا شرکت صرافی موظف است اطلاعات معاملات خود را به صورت الکترونیکی در سامانه سنا ذخیره کند.

ماده ۱۴ نحوه مراقبت از اشخاص مشکوک را بیان می‌کند. صرافی‌ها موظف اند افرادی را که به آن‌ها اعلام می‌شود، زیر نظر داشته باشند. هم‌چنین دسترسی به اطلاعات اشخاص ماده ۱۴ را برای کارکنان خود نیز ایجاد کنند. و توجه داشته باشند که این اطلاعات محرمانه خواهد بود.

در ماده ۱۹ و ۲۰ نیز آمده است که کلیه صرافی‌ها مکلفند به کارکنان خود قانون مبارزه با پولشویی را آموزش دهند.

این قانون به درد چه کسانی می‌خورد؟

بر شرکت صرافی لازم است علاوه بر آگاهی داشتن از مقررات این دستورالعمل حتما قانون مبارزه با پولشویی را به کارکنان خود نیز آموزش بدهد. از آن‌جا که برخی از مجرمین اقتصادی (که مشمول قانون مبارزه با پولشویی می‌شوند) ممکن است با شرکت صرافی معامله کند، لازم است صرافی‌ها از مقررات این قانون اطلاعات کافی داشته و حسب مورد، موارد مشکوک را گزارش دهند.

دانلود دستورالعمل مبارزه با پولشویی در شرکت صرافی

برای دانلود متن کامل این دستورالعمل، می‌توانید همین حالا کلیک کنید.

 دانلود دستورالعمل مبارزه با پولشویی در صرافی.PDF

برای ثبت شرکت خود، با متخصصان ثبت شرکت ثبت‌یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *