مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


دانلود قانون مبارزه با پولشویی

دانلود قانون مبارزه با پولشویی

در این مطلب قانون مبارزه با پولشویی بررسی می‌شود. پولشویی چیست، این قانون به درد چه کسانی می‌خورد و در نهایت لینک دانلود متن کامل این قانون را در این مطلب می‌توانید بخوانید.

قانون مبارزه با پولشویی

این قانون در سال ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قانون مبارزه با پولشویی در ۱۲ ماده و ۷ تبصره تنظیم شده است.

ماده ۲ این قانون پولشویی را جرم دانسته است و آن را در ۳ حالت پیش بینی کرده است.

  • حالتی که در آن از فعالیت‌های غیرقانونی، عوایدی تحصیل شود. هم‌چنین نگهداری از این عواید و تملک و استفاده از آن‌ها نیز جرم محسوب می‌شود.
  • اگر عوایدی که از فعالیت‌های غیرقانونی به دست می‌آید تبدیل و معامله شود و یا به شخص دیگری انتقال داده شود، جرم پولشویی محسوب می‌شود. به شرطی که به قصد پنهان کردن آن فعالیت غیرقانونی انجام شود و از این راه به مرتکب کمک شود. به گونه‌ای که مشمول تبعات قانونی ارتکاب جرم نشود.
  • پنهان کردن ماهیت واقعی عوایدی که از جرم ناشی می‌شوند نیز پولشویی محسوب می‌شود.

منظور از این عواید نیز همان‌طور که در ماده ۳ این قانون آمده، هرنوع مالی است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از از فعالیت‌های مجرمانه و غیر قانونی به دست می‌آید.

در ماده ۹ این قانون، مجازات‌های این جرم ذکر شده است.

از جمله این که مرتکب باید درآمد حاصل از این جرم را به حساب درآمد عمومی بانک مرکزی برگرداند و حسب مورد به جزای نقدی نیز محکوم می‌شود.

 

این قانون به درد چه کسانی می‌خورد؟

همه‌ی افراد جامعه و حتی شرکت‌های تجاری خوب است که با مقررات این قانون آشنا باشند. تا از این راه با آگاهی از مصادیق پولشویی، فعالیت‌های مالی و اقتصادی آنان مشمول این جرم نشود.

این قانون در ۱۲ ماده مصادیق پولشویی را معرفی کرده، مجازات‌های آن را بیان می‌کند. علاوه بر آن وظایف برخی دستگاه‌های عمومی و قضایی و یا اشخاص و نهادها را در قبال این قانون ذکر می‌کند.

 

دانلود قانون مبارزه با پولشویی

جهت آشنایی بیشتر با متن این قانون، ماده ۱ آن را می‌خوانیم:

          ماده ۱ اصل بر صحت و اصالت معاملات تجاری موضوع ماده(۲) قانون تجارت است، مگر آن‌که براساس مفاد این قانون خلاف آن به اثبات برسد. استیلای اشخاص براموال و دارایی اگر توأم با ادعای مالکیت شود، دال بر ملکیت است.


برای دانلود متن کامل این قانون همین حالا کلیک کنید.

 

متخصصان ثبت‌یار آماده هرگونه راهنمایی و خدمت رسانی در زمینه ثبت شرکت و ثبت برند و سایر خدمات ثبتی و حقوقی هستند.

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *