صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود
تغییرات شرکت

صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود

در مطالب قبلی در خصوص تعریف شرکت با مسئولیت محدود و شرایط و مدارک لازم ثبت شرکت با مسئولیت محدود اطلاعاتی را بیان کردیم. شرکت با مسئولیت محدود نیز مانند هر شرکت دیگری بعد از ثبت اقدام به تصمیم گیری در اداره شرکت می‌نماید. از طرف دیگر به تناسب زمان، امکان ایجاد تغییراتی در شرکت فراهم می‌گردد. برای ثبت و اعلام تصمیمات و تغییرات شرکت‌ها نیاز به تنظیم صورت جلسه امری اجتناب ناپذیر است. تنظیم صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود و ثبت تصمیمات و تغییرات مستلزم رعایت نکات ویژه‌ای است.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ما در این مطلب به صورت اختصاری مطالب را در خصوص تنظیم صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود بیان می‌کنیم. شایان ذکر است، خوانندگان محترم در صورت نیاز به هر گونه مشاوره تخصصی می‌توانند با همکاران ما در مجموعه ثبت یار تماس حاصل نمایند.

شرکت با مسئولیت محدود

  شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند (م۹۴ ق ت). در اسم شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود. همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد و الا شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده و در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهد داشت.

صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود نیز برای ارائه نتایج کار باید صورت جلسه تنظیم گردد. در واقع صورت جلسه به بیان دیگر گزارش عملکرد و بیان رویدادهای مجامع و هیات مدیره می‌باشد. بعد از تنظیم صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود، به احدی از شرکا یا یک نفر دیگر اختیار داده می شود تا با مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها، اقدام به ثبت صورت جلسه و تغییرات شرکت نماید.

صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود بر اساس مرجع تصمیم‌گیری به چهار دسته تقسیم می‌گردد که عبارت است از:

 1. صورت‌جلسه مجمع عمومی عادی
 2. صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده
 3. صورت‌جلسه هیئت‌مدیره

هرکدام از این صورت‌جلسات خود بر اساس موضوع به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. هم‌چنین به‌منظور آشنایی بیشتر با نکات حقوقی تنظیم صورت‌جلسه می‌توانید به آن مطلب مراجعه نمایید.

انواع صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود

صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود بر اساس موضوع شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱-مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی عادی سالیانه

در صورتیکه شرکاء بامسئولیت محدود از ۱۲ نفر تجاوز کند، شرکاء باید حداقل سالی یک مرتبه مجمع عمومی تشکیل دهند. ماده ۱۰۹ قانون تجارت مقرر می دارد : ” هر شرکت بامسئولیت محدود که عده شرکاء آن بیش از ۱۲ نفر باشد، باید دارای هیئت نظار بوده و هیئت مزبور لااقل سالی یک مرتبه مجمع عمومی شرکاء را تشکیل دهد”. بطوریکه ملاحظه می شود قانون تجارت دعوت مجمع عمومی را در شرکت بامسئولیت محدود به عهده هیئت نظار گذاشته است.  علاوه بر آن تصریح ننموده است که مجمع عمومی مزبور برای چه منظوری تشکیل می‌شود. ولی بدیهی است که مجمع عمومی مزبور همان مجمع عمومی عادی سالیانه است که در شرکت های سهامی نیز برای تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت تشکیل می‌شود. یکی از مواردی که صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود در مجمع عمومی برای آن تنظیم می شود، انتخاب هیات مدیره است.

۲- هیات مدیره

به موجب ماده ۱۰۴ ق.ت ،” شرکت با مسئولیت محدود به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیرموظف که از بین شرکا یا از خارج برای مدت محدود یا نامحدودی معین می شوند اداره می‌گردد . “

قانون گذار شرایط انتخاب مدیر را معین نکرده است و بحثی از هیات مدیره و مدیر عامل در این شرکت برخلاف شرکت سهامی وجود ندارد. مدیر می تواند شخص حقیقی یا حقوقی یا شرکت تجاری باشد.

انواع صورت‌جلسه هیئت‌مدیره:

 • صورت‌جلسه هیئت‌مدیره در خصوص تغییر محل شرکت
 • صورت‌جلسه هیئت‌مدیره در خصوص تعیین سمت و دارندگان حق امضا

۳- مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق‌العاده به اجتماع اعضای هیئت مدیره و سهام‌داران اصلی یک شرکت، که دارای اختیارات ویژه و خاصی می‌باشند، اطلاق می‌گردد، که با هدفی خاص مانند تغییر اساسنامه یا انحلال شرکت انجام شده باشد.شرکاء شرکت با مسوولیت محدود می توانند با اختیار حاصله از اساسنامه شرکت و با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نسبت به تغییرات مذکور در ذیل اقدام نمایند. اکثر تغییراتی که در شرکت با مسوولیت محدود می تواند انجام شود عبارت است از:

 • تغییر نام شرکت
 • تغییر محل شرکت
 • تغییر موضوع شرکت و الحاق مواردی به موضوع شرکت
 • نقل و انتقال سهم الشرکه شرکاء
 • افزایش سرمایه شرکت با ورود شریک یا شرکاء جدید
 • کاهش سرمایه شرکت بدون خروج شریک
 • کاهش سرمایه شرکت با خروج شریک
 • انحلال شرکت
 • تاسیس شعب شرکت

درصورتی که این تغییرات در شرکت ایجاد شود باید صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود تنظیم شود.

برای تنظیم صورت جلسات خود می‌توانید به متخصصان ثبت یار مراجعه کنید.

 

5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *