شرکت های چندملیتی
ثبت شرکت

مزایای شرکت چندملیتی

انتخاب هر نوع شرکتی دارای محاسن و معایب مختص به خود می‌باشد. این محاسن و معایب می‌تواند دامن‌گیر ثبت کننده شرکت و هم جامعه‌ای که شرکت در آن ثبت شده است، باشد. مزایای شرکت های چندملیتی چیست؟ برای آشنایی بهتر با این مزایا و معایب، ما را در این مطلب دنبال کنید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

شرکت چندملیتی چیست؟

شرکت های چندملیتی عموماً به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که در بیش از یک کشور فعالیت داشته باشند. این شرکت‌ها عموماً در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کنند و طبعاً بر اقتصاد کشورها تأثیرگذار هستند. این شرکت‌ها نقش عمده‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی داشته و فعالیت‌های آن‌ها در سطح جهانی قدرت اقتصادی بالایی را برایشان به ارمغان می‌آورد. البته توجه داشته باشید، اصولاً این شرکت‌ها به لحاظ تشکیل و پیدا شدن شخصیت حقوقی، تابع قانون کشور محل تشکیل خود هستند.

ثبت شرکت های چندملیتی مزایا و معایب خاص خود را دارد. باید توجه کرد که این مزایا و معایب، هم بر مؤسس شرکت و هم بر جامعه‌ای که ثبت شرکت در آنجا ثبت شده است، اثر می‌گذارد.

در ادامه مطلب، مزایا و معایب شرکت های چندملیتی را بیان می‌کنیم.

مزایای شرکت های چندملیتی

ثبت هر نوع شرکتی، امتیازهای خاصی را به فرد می‌دهد تا با استفاده از این مزایا بتواند به اهداف تعیین شده خود برسد. شرکت های چندملیتی از جمله شرکت‌هایی است که با ثبت آن امتیازاتی به دست می‌آورید. در کنار امتیازاتی که مؤسس شرکت به دست می‌آورد، به دلیل جنبه‌ی بین‌المللی این شرکت‌ها، بر اقتصاد و جامعه‌ای که در آن شرکت ثبت می‌شود، تأثیر می‌گذارد. شرکت های چندملیتی می‌توانند از موقعیت‌ها و تفاوت‌های کشورهای میزبان با سایر کشورها به سود خود استفاده کنند. آن‌ها از فرصت‌های اقتصادی و تجاری و یا مزیت‌های نسبی که با وجود شعبه در بعضی کشورها دارند، بهره‌برداری می‌کنند.

این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

۱- استفاده از نیروی کار ارزان

یکی از امتیازات شرکت‌های تابعه چندملیتی در کشورهای میزبان، استفاده از نیروی کار ارزان و ماهر است. بدین‌وسیله شرکت چندملیتی می‌تواند از امکانات و نیروی کار محلی با قیمت ارزان‌تر از محل شرکت مادر استفاده کند.

۲- استفاده از منابع طبیعی و مواد خام

شرکت های چندملیتی با ثبت شرکت خود در کشورهای که منابع طبیعی فراوان دارند، از این امکانات استفاده می‌کنند. استفاده از منابع طبیعی ارزان قیمت باعث می‌شود که کالای تولیدی آن‌ها، هزینه‌ی کمتری داشته باشد؛ بنابراین کالای با کیفیت و با هزینه کمتر به دست مشتری می‌رسد. از طرف دیگر کالای تولیدی ارزان و با کیفیت باعث می‌شود بر مشتری شرکت افزوده شود و در نتیجه سود شرکت نیز افزایش یابد.

۳- بازار فروش

یکی از امتیازات شرکت های چندملیتی، استفاده از بازار محلی فروش در کشورهای مختلف است. شرکت های چندملیتی با ثبت شرکت در کشورهای مختلف، از بازار محلی آن شرکت‌ها برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

۴- کاهش هزینه تولید

تولید در مقیاس وسیع باعث می‌شود که هزینه‌های تولیدشان کاهش یابد و به دلیل داشتن شعب و شبکه‌های توزیع و فروش و روش‌های بازاریابی، می‌توانند بازار را به دست گیرند. همچنین منابع مالی و اقتصادی بالایشان می‌تواند زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ را فراهم کند.

۵- استفاده از شبکه عرضه بین‌المللی

آن‌ها از یک شبکه عرضه بین‌المللی استفاده می‌کنند و با وجود شعبه‌های متعدد که در کشورهای مختلف دارند، بازارهای مختلف برای خود مهیا ساخته‌اند.

۶- استفاده از بازار رقابتی

آن‌ها با به‌کارگیری روش قیمت‌گذاری انتقالی، سود قابل‌توجهی به دست می‌آوردند و با سرمایه‌گذاری مستقیم در کشورها و مراحل تولید کالا که هریک در کشورهای دیگری انجام می‌شود شرایط رقابتی خوبی برای خود فراهم می‌کنند و فروش خود را بالا می‌برند.

۷- استفاده از مزایای بازار جهانی

شرکت های چندملیتی به دلیل برتری‌های اقتصادی، فنی و مدیریتی و روش‌های بازاریابی که نسبت به کشورهای کمتر توسعه یافته دارند، می‌توانند با دسترسی به اطلاعات تجاری، امکانات و موقعیت‌هایی که آن‌ها را از مزایای اقتصادی بازار جهانی، بهره‌مند کرده است، استفاده کنند.

۸- شناخت و معرفی صنایع جدید

به کمک شعبه‌ها و شرکت‌های فرعی شرکت های چندملیتی، امکان شناخت صنایع جدید تسهیل می‌شود. بدین ترتیب با امکانات کمتر می‌توان به معرفی این صنایع جدید اقدام نمود.

۹- معرفی و ورود امکانات جدید و تکنولوژی جدید

شرکت های چندملیتی باعث می‌شوند که امکانات تولیدی و صنعتی جدیدی در کشورهای درحال‌توسعه که در حال پیشرفت در زمینه تکنولوژی هستند، وارد شوند؛ بنابراین این فرصت برای کشورهای درحال‌توسعه نظیر ایران فراهم می‌شود تا از امکانات و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده نماید.

۱۰-رشد و پیشرفت اقتصادی

ورود شرکت های چندملیتی به کشورهای درحال‌توسعه، موجب رشد اقتصادی این کشورها می‌گردد و بازده اقتصادی کشورها را افزایش می‌دهد. به همین دلیل دولت‌ها، امتیازاتی برای این شرکت‌ها قائل می‌شود.

۱۱- پیشرفت علم و تکنولوژی

با ورود شرکت چندملیتی، تکنولوژی آن‌ها نیز به کشور میزبان وارد می‌شود. شرکت یا شعبه خارجی که به این طریق اقدام به ثبت شرکت خود کرده است از موقعیت ممتازی به دلیل برخورداری از تکنولوژی بهتر برخوردار می‌شود. بدین ترتیب این شرکت فرعی یا شعبه از رشد روزافزون و جایگاه بالاتری نسبت به شرکت ملی برخوردار است. شعبه شرکت چندملیتی از تکنولوژی شرکت مادر استفاده می‌کند و روبه‌روز پیشرفت می‌کند.

5/5 (5)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *