شکایت سهام داران از مدیران
ثبت شرکت ثبت شرکت سهامی

شکایت سهام داران شرکت از مدیران

در برخی شرکت‌های سهامی، ممکن است مدیران شرکت در تصمیم گیری‌ها و هزینه کردن اموال شرکت، منفعت سهام‌داران و شرکت را در نظر نگیرند. در این صورت آیا امکان شکایت سهام‌داران از مدیران شرکت وجود دارد؟ چگونه می‌توان با چنین مدیرانی مقابله کرد؟ در این  مقاله سعی شده به مبحث شکایت سهام داران از مدیران به طور کامل پرداخته شود.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

تعریف شکایت سهام داران از مدیران

شکایت سهام داران از مدیران شرکت یکی از اساسی‌ترین مباحث مربوط به حقوق سهام‌داران است. معمولا در متون تخصصی و حقوقی یکی از ایرادات شرکت‌­های سهامی و به خصوص آن دست از شرکت‌­های سهامی که تعداد سهام‌داران­شان زیاد می­‌باشد ایراد نظریه‌­ی نمایندگی است. نظریه­‌ی نمایندگی به این مفهوم اشاره دارد که شاید یک نماینده در شرکت­‌های سهامی مدیران بهترین تصمیمات را در صرفه و صلاح موکلین خود رعایت ننمایند و منافع شخصی خود را در درجه اول اهمیت قرار داده و یا دست کم بیشترین تلاش خود را در راه منافع کسانی که از ایشان نمایندگی می­‌کنند به خرج ندهند.

 

از همین رو و با عنایت به همین ملاحظات و نگرانی­‌ها قانون‌­گذار در پی ایجاد فضایی بوده است که سهام­‌داران اقلیت بتوانند از حقوق خود حراست کنند. امکان شکایت سهام‌داران از مدیران شرکت، به اصطلاح دعوای مشتقه نامیده می‌شود.

قانون­‌گذار در مواردی چند، به تعدادی از سهام‌­داران اشاره کرده است که ایشان می‌­توانند بنام و از طرف شرکت علیه مدیران اقامه دعوا نمایند. این اکثریت در ماده دیگری از لایحه اصلاحی قانون تجارت نیز مورد اشاره قرار گرفته است که جلوتر به آن نیز خواهیم پرداخت.

 

مستندات قانونی شکایت سهام داران از مدیران

مطابق ماده ۹۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت سهام‌دارانی که اقلا یک پنجم سهام شرکت را مالک باشند حق دارند که دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیئت مدیره خواستار شوند و هیئت مدیره باید حداکثر تا بیست روز مجمع مورد درخواست را با رعایت تشریفات مقرره دعوت کند. در غیر اینصورت درخواست کنندگان می‌توانند دعوت مجمع را از بازرس یا بازرسان شرکت خواستار شوند و بازرس یا بازرسان مکلف خواهند بود که با رعایت تشریفات مقرره مجمع مورد تقاضا را حداکثر تا ده روز دعوت نمایند وگرنه آن گونه صاحبان سهام حق خواهند داشت مستقیما بدعوت مجمع اقدام کنند بشرط آنکه کلیه تشریفات راجع به دعوت مجمع را رعایت نموده و در آگهی دعوت بعدی اجابت درخواست خود توسط هیئت مدیره و بازرسان تصریح نمایند.

به عبارت ساده‌تر دعوای مشتقه، دعوایی است که فقط سهام­‌داران می‌توانند علیه برخی یا همه مدیران اقامه بنمایند و در مواردی که مدیر یا مدیران تخلفی را مرتکب شوند و یا رفتاری بر خلاف منافع شرکت انجام بدهند می­‌توان علیه ایشان اقامه دعوا کرد و این امتیازی است که صرفا سهام­‌داران از آن برخوردار می­‌باشند.

 

اما ماده‌ای که به دعوای مشتقه و امکان شکایت سهام‌داران از مدیران شرکت اشاره و تصریح دارد ماده شماره ۲۷۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت است، در این ماده آمده است که:

شخص یا اشخاصی که مجموع سهام آنها حداقل یک پنجم مجموع سهام شرکت باشد می‌تواند در صورت تخلف یا تقصیر رئیس و اعضاء هیات مدیره و یا مدیرعامل بنام و از طرف شرکت و به هزینه خود علیه رئیس یا تمام یا بعضی از اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل اقامه دعوی نمایند و جبران کلیه خسارات وارده به شرکت را از آنها مطالبه کنند. در صورت محکومیت رئیس یا هر یک ازاعضا هیات مدیره یا مدیرعامل به جبران خسارات شرکت و پرداخت هزینه دادرسی حکم بنفع شرکت اجرا هزینه­‌ای که از طرف اقامه کننده دعوی پرداخت شده از مبلغ محکوم به وی مسترد خواهد شد.

 

کارشناسان ثبت‌یار در زمینه شکایت سهام داران از مدیران اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

4.82/5 (17)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

یک پاسخ به “شکایت سهام داران شرکت از مدیران

  1. سلام وقت بخیر. عذر میخوام در صورتیکه سهام بنده زیر یک پنجم باشد و به سود خود معترض باشم امکان شکایت قضایی به دادگستری ورسیدگی انها وجود ندارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *