مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مالیات شرکت های چندملیتی چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات شرکت های چندملیتی چگونه محاسبه می‌شود؟

شرکت‌های چندملیتی شبیه شرکت‌های داخلی باید در ازای فعالیت در کشور میزبان مالیات پرداخت کنند؛ بنابراین نحوه‌ی محاسبه مالیات پرداختی این شرکت ازآن‌جهت که باید از تبعیض بین شرکت داخلی و خارجی جلوگیری شود، حائز اهمیت می‌باشد. در این مطلب به بررسی مالیات شرکت های چندملیتی می‌پردازیم.

شرکت چندملیتی

شرکت چندملیتی از یک یا چند شرکت مادر و فرعی تشکیل‌شده است. شرکت‌های فرعی یا به‌صورت شرکت مستقل در کشور محل ثبت (میزبان) فعالیت می‌نمایند و یا از طریق تأسیس شعبه مبادرت به فعالیت می‌نمایند. کشور میزبان (سرمایه پذیر) همواره به دنبال داشتن اطلاعات دقیق و کاملی از فعالیت شرکت‌های خارجی هستند. این تمایل بیشتر به خاطر این است که یکی از شیوه‌های درآمدی دولت‌ها، مالیات است. دولت با داشتن اطلاعات کامل، میزان مالیات واقعی را تشخیص می‌دهد و از این منبع درآمدی خود به‌طور کامل استفاده می‌کند.

مالیات شرکت های چندملیتی

در حال حاضر مطابق تبصره ۲ ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم ، اشخاص حقوقی خارجی از مأخذ کل درآمد خود که شامل بهره‌برداری سرمایه در ایران است یا درآمدهایی که از طریق فعالیت مستقیم یا باواسطه از قبیل شعبه به دست می‌آید، مشمول مالیات می‌باشند. در ماده ۱۰۷ قانون مالیات مستقیم درصدهای مالیاتی به‌طور کامل بیان‌شده است.

در خصوص مالیات شرکت های چندملیتی دو مسئله حائز اهمیت است که می‌تواند در روند فعالیت این شرکت‌ها اختلال ایجاد کند. مالیات به حدی دارای اهمیت است که می‌تواند مؤسسین این شرکت‌ها را از ثبت چنین شرکت‌هایی بازدارد.

نکات مربوط به مالیات شرکت های چندملیتی

دو نکته‌ی مهمی که در قانون‌گذاری مالیات شرکت های چندملیتی باید به آن توجه شود عبارت است از: جلوگیری از مالیات مضاعف و طرز رفتار ملی است. شرکت‌های چندملیتی قبل از ثبت باید به بررسی قوانین کشورها در خصوص مالیات بپردازند تا شرایط آن کشور و میزان توجه به این دو نکته را بررسی کنند و سپس اقدام به ثبت شرکت نمایند. از طرف دیگر دولت‌ها برای این دو نکته اقدام به قانون‌گذاری و انعقاد قرارداد و توافق‌نامه‌های دوجانبه با کشورهای مختلف می‌نمایند. در ادامه این دو نکته حائز اهمیت بررسی می‌شود.

  • رفتار ملی

سرمایه‌گذارهای خارجی (شرکت‌های خارجی اعم از شعبه یا شرکت فرعی مستقل) بر طبق قانون جلب و حمایت سرمایه خارجی از تمام حقوق و تسهیلات که برای سرمایه‌گذار داخلی (شرکت داخلی) فراهم است باید برخوردار شوند. بدین ترتیب بین شرکت داخلی و خارجی در پرداخت مالیات و معافیت‌های آن نباید تبعیض قائل شد.

  • مالیات مضاعف

مالیات مضاعف یکی از مهم‌ترین دلایلی است که از ثبت شرکت های چندملیتی در برخی کشورها جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که شخصی اعم از حقیقی و حقوقی در قلمرو دو کشور به فعالیت اقتصادی اشتغال دارد، قاعدتاً بر طبق مقررات مالیاتی دو کشور باید نسبت به یک درآمد دو بار مالیات بپردازد. به این مالیات، مالیات مضاعف گفته می‌شود.

 به‌عبارت‌دیگر مالیات مضاعف، مالیاتی است که دو کشور مختلف از درآمد حاصل از فعالیت اقتصادی واحد اخذ می‌نمایند. برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف و تسهیل روابط اقتصادی و ایجاد انگیزه برای فعالیت اقتصادی بین کشورهایی که باهم فعالیت اقتصادی مشترک دارند موافقت‌نامه منعقد می‌شود. بدین‌صورت سعی در تقلیل و رفع مالیات مضاعف می‌شود.

مالیات مضاعف در ایران

دولت ایران نیز برای کاهش مالیات مضاعف با کشورهایی که دارای روابط اقتصادی است ازجمله آلمان، فرانسه، ژاپن و مالزی و چین قراردادها و توافق‌نامه‌هایی منعقد کرده است. در این قراردادهای دوجانبه مقررشده است که مالیات‌های متعلق بر موضوع قرارداد، منحصراً مشمول مالیات در کشور محل تحصیل درآمد باشد. بدین ترتیب از تحمیل مالیات مضاعف در پرداخت مالیات شرکت های چندملیتی کاسته می‌شود.

برای آگاهی بیشتر از موضوع و کسب مشاوره با مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *