مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

نشان جغرافیایی چیست؟

نشان جغرافیایی چیست؟

آیا تا به حال نام رطب مضافتی بم، چرم مشهد و یا سوهان قم را شنیده‌اید؟ در قوانین ایران امکانی وجود دارد که محصولاتی خاص که به دلیل تولید در منطقه جغرافیایی خاص، مشهور شده اند، تحت عنوان نشان جغرافیایی ثبت می‌شوند. در ادامه این مطلب با جزئیات بیشتری از نشان جغرافیایی آشنا می‌شویم.

نشان جغرافیایی چیست؟

نشان‌جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

نکته‌ای که قابل توجه است این است که منظور از کالا در این تعریف، صرفا یک محصول کشاورزی نیست. بلکه محصولات صنعتی و صنایع دستی نیز می‌توانند مربوط به منطقه جغرافیایی خاصی باشند. مثلا چرم مشهد، یا فرش کاشان.

حمایت از نشان جغرافیایی

در بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی در ایران، ثبت نشان جغرافیایی نیز به رسمیت شناخته شده است. و از نشان جغرافیایی ثبت شده، در حقوق ایران حمایت می‌شود.

این حمایت به این معناست که اشخاص می‌توانند درصورت دیدن اعمال غیرقانونی یا برای دریافت خسارت، در دادگاه شکایت کنند. یکی از این اعمال معرفی و انتساب غیرواقعی و گمراه‌کننده کالا به منطقه جغرافیایی خاص است.

برای مثال حالتی را فرض کنید که عسل خوانسار به ثبت رسیده باشد. و فردی برای سوءاستفاده، این عسل را عسل کندوان معرفی می‌کند. در حالی که در اصل این عسل در منطقه جغرافیایی خوانسار تهیه شده و منتسب به آن‌جاست. در این صورت این عمل فرد متقلب، قابل پیگیری است.

هم‌چنین اگر افراد هرگونه سوءاستفاده‌ای از این کالاها ببیند که مصداق رقابت نامشروع باشد، می‌توانند به دادگاه شکایت کنند.

نشان جغرافیایی
نشان جغرافیایی

تفاوت نشان جغرافیایی و برند

وقتی برند ثبت می‌شود، درواقع تمایزی بین محصولات تولید شده توسط آن و سایر رقبا ایجاد می‌شود. مثلا بستنی میهن با دومینو متفاوت است. ثبت برند برای مالک برند امتیازاتی به ارمغان می‌آورد. از مزایای ثبت برند این است که  صاحب برند این حق را دارد، که آن نشان و لوگو و نام، صرفا در انحصار او باشد، و فرد دیگری نتواند «بستنی میهن» را به ثبت برساند. در مطالبی جداگانه ضمن معرفی برند چیست به سایر حوزه‌های ثبت برند و مزایا ثبت اختراع نیز پرداخته‌ایم.

اما نشان‌جغرافیایی به مشتری می‌گوید این محصول در منطقه جغرافیایی خاصی تولید شده و ویژگی‌های مشخصی دارد.

چرا نشان جغرافیایی حمایت می‌شود؟

نشان جغرافیایی در واقع برای اطلاع رسانی به مردم درخصوص مبدا و کیفیت و مرغوبیت کالا به کار می‌رود.

اکثر نشان‌های جغرافیایی بر اساس کیفیت کالایی که به مردم ارائه می‌دهند، ارزش‌های متفاوتی کسب کرده‌اند. درصورتی که حمایت کافی از این محصولات نشود، متقلبان فرصت پیدا می‌کنند تا از این محصولات به صورت غیرقانونی بهره‌برداری کنند.

در نهایت این امر به ضرر مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خواهد بود.

زیرا مصرف‌کنندگان با فکر این‌که کالایی با همان مرغوبیت اصلی تهیه می‌کنند، محصولی بی کیفیت و تقلبی دریافت می‌کنند. از طرف دیگر تولیدکنندگان نیز ضرر می‌کنند. زیرا به شهرت و اعتبارشان خدشه وارد شده و مشتریان فکر می‌کنند که واقعا از کیفیت این محصول کم شده است.

در ایران، حمایت از نشان‌جغرافیایی توسط مرکز مالکیت معنوی انجام می‌شود.

حمایت بین المللی از نشان جغرافیایی

معاهداتی در سطح بین‌المللی درخصوص حمایت از نشان‌های جغرافیایی و اسامی مبدأ تنظیم شده است. که سازمان جهانی مالکیت معنوی نیز در مدیریت کردن این روابط و معاهدات نقش قابل توجهی دارد.

متخصصان ثبت یار شما را در ثبت شرکت، ثبت برند و ثبت مالکیت معنوی راهنمایی می‌کنند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.4/5 (10)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران