مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

ثبت اینترنتی برند چگونه انجام می‌شود؟

ثبت اینترنتی برند چگونه انجام می‌شود؟

اولین چیزی که هنگام خرید یک محصول و یا استفاده از یک خدمات به دنبال آن می‌گردیم، نام یک برند شناخته‌شده می‌باشد. در حقیقت هر فعال اقتصادی که بخواهد یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کند اولین کاری که باید بدان فکر کند، ثبت برنددر اداره مالکیت صنعتی می‌باشد. بعدازآن می‌تواند با خیال آسوده برای برند سازی و تبلیغات اقدام نماید. امروزه با گسترش اینترنت، ثبت برند اینترنتی نیز صورت می‌گیرد و باعث سهولت کارها شده است. برای همین منظور باید ثبت اینترنتی برند آشنا شوید تا بتوانید به‌صورت اینترنتی و قبل از هر اقدامی به ثبت برند بپردازید.

ثبت اینترنتی برند چیست؟

در ابتدا خوب است ببینیم که برند چیست. مارک یا برند، یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده‌ی خدمات یا فروشنده‌ی محصولی خاص باشد که به‌وسیله‌ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است. درواقع برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره‌خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.

ثبت اینترنتی برند

برند یا علامت تجاری شما باید دارای ویژگی‌ها، احساسات و مفاهیم محصول شما باشد و آن‌ها را به مشتری معرفی نماید. در حقیقت مشتریان برای خرید یک کالا به برند آن اهمیت می‌دهند. ثبت برند به‌نوعی سند مالکیت آن محسوب می‌شود. شما با ثبت برند مالک آن علامت می‌شوید و هیچ شخص یا شرکت دیگری حق ندارد بدون اجازه از علامت شما استفاده کند. لذا اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانند نمی‌توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند. به این جهت کلیه تجار و مؤسسات تجاری، برای حفظ علامت خود از تقلید و تقلب، علائم خود را به ثبت می‌رسانند. امروزه با گسترش اینترنت، ثبت اینترنتی برند ممکن شده است. درگذشته برای ثبت برند باید به اداره مالکیت صنعتی به‌صورت حضوری مراجعه می‌کردید و تقاضای ثبت برند و مدارک آن را به‌صورت سنتی و دستی تحویل می‌دادید؛ اما امروزه با گسترش فضای مجازی و اینترنت تمامی مراحل کار به‌صورت اینترنتی و بر پایه وب‌سایت انجام می‌گیرد.

استعلام ثبت اینترنتی برند

برای ثبت برند، قبل از هر کاری برای پیشگیری از عدم ثبت به علت تشابه و یا تکراری بودن برند ابتدا باید استعلام برند انجام دهید تا از ثبت یا عدم ثبت برندتان اطمینان حاصل نمایید. برای این کار نیز باید از وب‌سایت و اینترنت استفاده کنید و نیازی به مراجعه حضوری به اداره مالکیت صنعتی نمی‌باشد.

سامانه استعلام ثبت اینترنتی برند و علائم تجاری یکی از مرسوم‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌ها در استعلام برند در کشور محسوب می‌شود. این سامانه از این حیث حائز اهمیت است که در صورت تکراری بودن نام برند و عنوان تجاری از ارسال همان نام به سامانه‌ی موردنظر جلوگیری خواهد شد. همین مسئله به‌صرفه در زمان و هزینه جهت ثبت برند مرتبط می‌شود. از جهت دیگر با استعلام برند می‌توان از تمامی برندهای ثبت‌شده در ۴۵ طبقه‌ی کاری اطلاع حاصل کرد. از فواید استعلام برند قبل از ثبت برند خود می‌توان به جلوگیری از ثبت برند تکراری، صرفه‌جویی در وقت و هزینه، عدم تشابه با برند رقبا، آشنایی با رقبا در طبق کاری خود اشاره کرد.

فرایند ثبت اینترنتی برند

بدین ترتیب در ابتدای ثبت آنلاین این استعلام برای شما انجام می‌پذیرد. در این مقطع باید مشخص شود که طبقه شغلی شما چیست و برای چه محصولات یا خدماتی می‌خواهید برند ثبت کنید. در مجموعه ثبت یار فرایند ثبت برند به‌صورت آنلاین محیا است درصورتی‌که زمان و مسیر جهت مراجعه به مجموعه ثبت یار برای شما دوستان مشکل است ثبت برند خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید.

بعد از استعلام عدم ثبت برند، نوبت به ثبت برند مدنظر ما می‌رسد که با توجه به نوع کالا و خدمت و طبقه‌بندی برند باید نسبت به ثبت آن اقدام شود. ثبت علامت تجاری، به روش اینترنتی و از طریق سامانه انجام می‌گیرد.

مراحل ثبت اینترنتی برند

مراحل ثبت اینترنتی برند از قرار زیر است:

 1. انتخاب نوع اظهارنامه
 2. وارد نمودن مشخصات کامل صاحب برند
 3. بارگذاری مدارک
 4. تأیید اطلاعات در صورت عدم نقص و ایراد
 5. پرداخت هزینه اولیه ثبت به‌صورت اینترنتی
 6. دریافت شماره اظهارنامه
 7. ارائه پرونده به کارشناس مربوطه
 8. امضای نسخه‌ای که توسط کارشناس تأییدشده
 9. ارسال نسخه امضاشده همراه با مدارک موردنیاز به آدرس مرکز
 10. رسیدگی نهایی کارشناس مربوطه بعد از ارائه مدارک و اعلام نتیجه
 11. واریز مبلغ نهایی ثبت بعد از رسیدگی و تأیید ثبت توسط متقاضی
 12. پیگیری نتیجه درخواست ثبت برند از طریق سامانه ثبت‌اسناد و املاک کشور
 13. انتشار علامت مزبور همراه با کلیه مشخصات در روزنامه رسمی بعد از قبول و تأیید متصدی شعبه ثبت علائم.

ثبت اینترنتی برند

مجموعه ثبت یار در خصوص ثبت برند و ثبت برند آنلاین یا ثبت اینترنتی برند با استفاده از تکنولوژی روز و نیز بهره‌گیری از وکلای برجسته و کارشناسان خبره در خدمت شما متقاضیان محترم می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه حضوری یا در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری با برقراری تماس و به‌صورت غیرحضوری با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و ثبت برند خود را به ما بسپارید.

از مزایای ثبت برند در مجموعه ثبت یار، سرعت در ثبت، پیگیری مستمر کار، هزینه مناسب، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و همراهی تیم کارشناسان تا آخرین مرحله از کار می‌باشد.

با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه هرگونه مشاوره به شما می‌باشند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *