ثبت برند آنلاین
ثبت علامت

ثبت برند آنلاین چیست؟

برند چیست؟ برند یک نام تجاری، علامت یا نشانی است که برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده و متمایز کردن این کالاها یا خدمات رقبا به کار می‌رود. درواقع برند اسم یا عنوانی است که معرفی کننده شخص حقیقی یا حقوقی می‌باشد و سبب شناسایی فروشنده یا سازنده می‌گردد. شرکت‌هایی که دارای برند هستند، می‌توانند محصولاتشان را از سایر محصولات متمایز سازند و از طریق برند محصول خود، برای گسترش معروفیت و کسب درآمد بیشتر اقدام نمایند. امروزه ثبت برند از طریق اینترنت و سامانه ثبت برند انجام می‌شود. درواقع ثبت برند آنلاین تنها راه ثبت برند می‌باشد. برای آشنایی با ثبت برند آنلاین با ما همراه باشید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ثبت برند

نام تجاری یا برند ترکیبی از نام، سمبل، نشانه، طرح، شعار، علامت یا ترکیبی از آن‌هاست که موجب شناسایی محصول، تمایز آن از سایر محصولات و انتقال یک مفهوم یا احساس به مخاطب می‌شود.

نام تجاری عبارت است از: طراحی منحصربه‌فرد، نشانه، نماد، کلمه، یا ترکیبی از این موارد که تصویری را در ذهن تداعی می‌کند که معرف محصولی است و آن را از رقبایش متمایز می‌کند. در طول زمان، این تصویر با سطح مشخصی از کیفیت، اطمینان و رضایت در ذهن مشتریان توأم و ترکیب می‌شود (و این آن چیزی است که در برندینگ به جایگاه‌یابی برند معروف است). برند ارزش و منافع مشخصی را برای مشتریان تعریف می‌کند تا از این طریق در بازارهای شلوغ و پیچیده آن‌ها را بشناسند. عنوان قانونی برند، علامت تجاری (لوگوی) است و معرف و ارائه‌دهنده‌ی نام تجاری است.

با توجه به ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری از مزایای ثبت برند این است که حق انحصاری از یک علامت به شخصی اختصاص دارد که آن علامت را مطابق قانون ثبت کرده باشد. اگر علامت تجاری ثبت نشود ممکن است شرکای رقیب با همان علامت و یا علامت شبیه به آن موجب گمراهی مشتریان گردند. ثبت برند یا علامت تجاری اصولاً حل‌وفصل اختلافات حقوقی ثبت علامت را آسان‌تر می‌کند و دارنده صاحب علامت ثبت‌شده، در طرح دعوا می‌تواند از حق‌وحقوق خود دفاع کند.

فرایند ثبت برند آنلاین

برای ثبت برند در گام نخست باید برای آن انتخاب نام صورت گیرد. برند نباید مشابه دیگری داشته باشد. لذا، ترجیحاً باید از اسم‌های مختلط یا چند سیلابی استفاده کرد. بعد از انتخاب نام باید از سامانه ثبت برند استعلام عدم ثبت‌نام انتخابی را گرفت. این کار به‌صورت آنلاین انجام می‌گیرد و به شما اطمینان می‌دهد که رقبای شما از نام انتخابی شما قبلاً استفاده نکرده‌اند و شما می‌توانید با اطمینان خاطر اقدام به ثبت آن نمایید.

مدارک ثبت برند

بعد از انتخاب نام باید اظهارنامه ثبت برند را برای بارگذاری در سایت فراهم کنید. علاوه بر تهیه اظهارنامه قبل از ورود به سامانه مدارک ثبت برند زیر را نیز باید فراهم کنید.

 1. مدارک هویت اشخاص حقیقی (کپی شناسنامه، کپی کارت ملی)
 2. مدارک هویت اشخاص حقوقی (آخرین روزنامه رسمی به‌عنوان دلیلی بر مدیریت کپی مدارک شناسنامه صاحبان امضا).
 3. مدارک مربوط به نماینده یا وکیل که دارای حق امضا باشند (چنانچه برای انجام امور از وکیل استفاده می‌نمایید).
 4. اگر برند لاتین باشد یا ریشه عربی داشته باشد باید کارت بازرگانی داشته باشید.
 5. کپی مجوز فعالیت.
 6. نمونه علامت (باید یک نمونه را آپلود کرده و هم‌زمان با پر کردن اظهارنامه و چند نمونه گرافیکی از علامت را همراه با دیگر مدارک تقدیم نمایید).
 7. باید مدارکی را که نشان‌دهنده‌ی فعالیت شما در حوزه معینی همچون آموزشی، پزشکی و …باشد را که می‌خواهید علامت مربوط به آن را ثبت کنید ارائه دهید.
 8. چنانچه می‌خواهید در صورت نیاز از حق تقدم استفاده کنید باید مدارک مربوط به آن را هم‌زمان که اظهارنامه را تسلیم می‌کنید تسلیم نمایید.
 9. کپی جواز تأسیس بهره‌برداری، پروانه ساخت و یا هرگونه مجوز فعالیت (برای اشخاص حقوقی).
 10. هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی مطابق جدول تعیین‌شده می‌باشد.

 

مراحل ثبت نام ثبت برند آنلاین

بعد از فراهم کردن مدارک و مستندات فوق به پایگاه اینترنتی مالکیت معنوی (قسمت ثبت علائم تجاری) به نشانی مراجعه نمایید. در این پایگاه اینترنتی، یک لینک ثبت‌نام وجود دارد که باید بر روی آن کلیک کرد. سپس وارد اولین مرحله ثبت‌نام‌شده و مراحل ثبت‌نام را به ترتیب ذیل گام‌به‌گام طی نمایید. مراحل ثبت‌نام در سامانه به‌قرار ذیل است:

 • انتخاب نوع اظهارنامه.
 • پر کردن مشخصات مالک (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد می‌کنید و چنانچه فرد از وکیل یا نماینده قانونی استفاده می‌کند مشخصات او را درج می‌نمایید).
 • بارگذاری مدارک ذکرشده.
 • بررسی مجدد و تائید اطلاعات و مدارک
 • پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت
 • دریافت شماره اظهارنامه و رمز از طریق تلفن (بعد از اتمام مراحل ثبت‌نام و تکمیل آن، سیستم نام کاربری، کلمه عبور و کد رهگیری را به شخص می‌دهد).
 • نسخه تائید شده باید امضا شود. فرد باید یکی از نسخه‌ها را با مدارکی که قبلاً برابر با اصل شده‌اند، همراه با فیش به آدرس مرکز ارسال نماید.

ثبت برند آنلاین

بعد از تکمیل اظهارنامه و ارائه مدارک، کارشناس مربوطه رسیدگی نهایی کرده و نتیجه را اعلام می‌نماید. نتیجه ممکن است ثبت برند آنلاین و یا رد آن باشد. چنانچه ایرادی وجود نداشته باشد بعد از انجام رسیدگی و تائید ثبت، مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع داده می‌شود. سپس از طریق سایت در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می‌شود.

لازم به ذکر است، بعد از تهیه‌ی مدارک و ثبت در سامانه، باید درخواست خود را از طریق سایت سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور پی گیری کرد. علاوه بر سامانه، فرایند پیگیری و تکمیل در سامانه از طریق پیامک و ایمیل نیز انجام می‌شود. لذا باید آدرس ایمیل و شماره همراه معتبر باشد و متعلق به رابط پیگیری باشد تا متقاضی در پیگیری اداری با مشکل روبرو نگردد.

علامت پیشنهادی جهت ثبت در صورت احراز شرایط فوق در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و چنانچه ظرف مدت سی‌ویک روز از انتشار آگهی، دعوی یا اعتراضی از طرف اشخاص ذی‌نفع به عمل نیاید اداره ثبت علامت موردتقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست‌کننده تسلیم می‌نماید.

کلیه امور ثبتی و اداری خود را به ما بسپارید.

کارشناسان و مشاوران ثبت یار، با دارا بودن مشاورین زبده درزمینهٔ ثبت شرکت و ثبت برند آنلاین می‌توانند بهترین یاری‌رسان شما در این زمینه باشند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

5/5 (9)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *