مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرکت‌های چندملیتی چطور ورشکسته می‌شوند؟

شرکت‌های چندملیتی چطور ورشکسته می‌شوند؟

اگر شرکت شما در آستانه ورشکستگی است یا می‌خواهید با مقررات ورشکستگی شرکت های چندملیتی آشنا شوید با ما همراه شوید. ورشکستگی شرکت های چندملیتی، موضوع پیچیده‌ای است. پیچیدگی این امر به دلیل ماهیت این شرکت‌ها یعنی چندملیتی بودن آن‌ها می‌باشد. درواقع ساختار پیچیده شرکت‌های چندملیتی و فعالیت آن‌ها در قلمرو کشورهای مختلف و با نظام حقوقی متفاوت باعث شده است، ابهاماتی درروند ورشکستگی این شرکت‌ها ایجاد شود.

شرکت چندملیتی

شرکت چندملیتی از چندین شرکت مستقل تشکیل‌شده که هر یک از آن‌ها شخصیت حقوقی مستقلی از یکدیگر دارند و تحت نظام‌های حقوقی مختلف تشکیل و ثبت‌شده‌اند. از طرف دیگر شرکتی به نام شرکت مادر کنترل و مدیریت مجموعه را در دست دارد. این ساختار پیچیده شرکت‌های چندملیتی بر بررسی ورشکستگی این شرکت‌ها تأثیر گذاشته است.

ورشکستگی در نگاه نخست، به حالتی اطلاق می‌شود که تاجری در پرداخت دیونش وقفه ایجادشده است. این توقف پرداخت منجر به صدور حکم ورشکستگی برای تاجر اعم از حقیقی و حقوقی می‌شود. از طرف دیگر در حالت شرکت‌های چندملیتی ما با ورشکستگی بین‌المللی مواجه هستیم. ورشکستگی زمانی بین‌المللی می‌شود که کلیه عناصر مرتبط یا آن از قبیل متوقف، اموال متوقف، بستانکاران و بدهکاران در حوزه‌ی قضایی یک کشور قرار نداشته باشد.

ورشکستگی شرکت های چندملیتی

در خصوص ورشکستگی شرکت های چندملیتی ۳ نظریه مطرح می‌شود:

نظریه وحدت

بر طبق این نظریه، دعوی ورشکستگی باید در دادگاه یکی از کشورها رسیدگی شود و آثار حکم صادره نیز در کشورهایی که اموال ورشکسته در آنجا قرار دارد، تسری یابد. دادگاه خارجی اجراکننده حکم حق دارد قبل از صدور دستور اجرای حکم، قانونی بودن آن بررسی کند.

در این مورد یک دادگاه واحد برای رسیدگی به دعوی توقف صلاحیت دارد و از طرف دیگر آثار حکم توقف و ورشکستگی نسبت به تمام اموال متوقف عمومیت پیدا می‌کند.

نظریه تعدد یا سرزمینی بودن ورشکستگی

در این نظریه، آیین رسیدگی در هر کشور شامل اموال و دارایی‌هایی می‌شود که در قلمرو سیاسی آن کشور قرار دارد. به‌عبارت‌دیگر ورشکستگی شرکت های چندملیتی در هر کشوری اعلام شود، طلبکاران محلی آن کشور برای وصول مطالبات خود از محل اموال و دارایی ورشکسته نسبت به سایر طلبکاران دیگر کشورها حق تقدم خواهند داشت.

نظریه بینابین

بر مبنای این نظریه، اموال منقول ورشکسته تابع نظریه وحدت و اموال غیرمنقول تابع نظریه سرزمینی بودن است.

ورشکستگی شرکت های چندملیتی در ایران

ورشکستگی شرکت های چندملیتی بر طبق قانون ایران، منطبق با قانون تجارت است. در قانون تجارت ما، تاجر اعم از حقیقی و حقوقی مشمول قوانین ورشکستگی می‌باشد. شرکت‌های تجارتی اصلی‌ترین مصداق تاجر از دیدگاه قوانین تجارت شناخته می‌شود. شرکت‌های چندملیتی ولو با ماهیتی بین‌المللی هستند اما تحت لوای شرکت به فعالیت اقتصادی و تجاری می‌پردازند؛ بنابراین درصورتی‌که در این شرکت‌ها ورشکستگی حادث شود، فرآیند رسیدگی مطابق سیستم حقوقی ایران صورت می‌پذیرد. (سرزمینی)

فرض ورشکستگی شرکت‌های چندملیتی مانند موردی است که تاجری در ایران شعب متعددی دارد. اگر یکی از شعب شرکت‌های چندملیتی نتواند تعهدات خود را انجام دهد و سایر شعب ورشکسته نشده باشد، باید وسیله پرداخت تعهد را فراهم کنند و اگر در انجام این امر دچار قصور شوند مانند این است که نتوانسته‌اند تعهدات خود را اجرا کند و به‌منزله‌ی اعلام ورشکستگی خود شرکت است و به سایر شعبات نیز سرایت می‌کند.

ورشکستگی شعب

در مورد ورشکستگی شعب شرکت‌های چندملیتی که در کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند باید توجه داشت که قواعد ورشکستگی به دلیل ارتباط بانظم عمومی جنبه‌ی سرزمینی دارند. باوجود جنبه‌ی سرزمینی حقوق ایران، کشور ما برای ایجاد رفتار برابر در برابر طلبکاران و حداکثر سازی ارزش اموال به دنبال نظام واحد برای اعمال بر کل فرایند ورشکستگی می‌باشد و سعی در کاهش جنبه‌ی سرزمینی خود دارد.

تصفیه اموال شرکت ورشکسته

در خصوص تصفیه اموال ورشکسته نیز تفاوت دیدگاه وجود دارد، عده‌ای می‌گویند قانون مرکز اصلی شرکت بر اعمال تصفیه حاکم است وعده‌ای معتقدند قانون محلی هر شرکت باید حاکم باشد.

در حقوق ما با توجه به پذیرش دیدگاه جهانی، معتقدیم که مقررات تصفیه به دلیل حفظ حقوق طلبکاران باید دیدگاه جهانی داشته باشد؛ اما این دادگاه به‌صورت مطلق در ایران حاکم نمی‌باشد و در مواردی که برای حفظ حقوق طلبکاران با تابعیت ایرانی نظریه سرزمینی حاکم می‌شود

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *