مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


طرح صنعتی چیست و تولیدات جالب مربوط به آن

طرح صنعتی چیست و تولیدات جالب مربوط به آن

سس کچاپ خرسی! ملموس‌ترین مثالی که با آن می‌توان درباره طرح صنعتی به زبان ساده صحبت کرد سس خرسی است. طرح صنعتی درواقع شکل و ظاهر خاص یا نحوه جدید بسته بندی است که فردی یا شرکتی آن را ابداع می‌کند. برای خواندن جزئیات بیشتری درباره این که طرح صنعتی چیست ، این مطلب را دنبال کنید.

طرح صنعتی چیست ؟

طرح صنعتی به طور کلی به شکل و ظاهر یک محصول اشاره دارد. اگر درکسب وکار خود طرح‌های مبتکرانه‌ای طراحی کرده‌اید به دنبال حمایت از آن باشید. در صورتی که طرح شما برای اولین بار ابداع شده باشد، قابل حمایت است.

درواقع طرح صنعتی فقط به طرح کلی و ظاهر اشیاء مربوط می‌شود. برای مثال یک فرش را درنظر بگیرید که طراح آن نقشه‌ای جدید برای آن طراحی کرده‌است. طرح صنعتی به حمایت از ظاهر و نقشه این فرش می‌پردازد. و کاری به جنس آن، نخ‌های به کار رفته در آن و سایر موارد فنی فرش ندارد.

به همین دلیل طرح صنعتی می‌تواند حیطه وسیعی از اقلام صنعتی را مورد حمایت قرار دهد. طراحی پوشاک، لوازم منزل، مبلمان، اسباب بازی، صنایع دستی، ابزارآلات موسیقی،… همه این‌ها درصورت داشتن طرحی نو می‌توانند ثبت شوند.

در همین مثال مربوط به سس کچاپ خرسی، این بسته‌بندی جدید و جالب که توسط شرکت مهرام تولید شده بود توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرد. پس از گذشت مدتی برخی مشتریان با دیدن این بسته‌بندی سس کچاپ را تهیه کرده و متوجه شدند این سس محصول شرکت مهرام نیست!

اگر شرکت مهرام این بسته‌بندی جدید سس کچاپ را به عنوان طرح صنعتی به ثبت می‌رساند، دیگر هیج‌کدام از شرکت‌های تولیدکننده این محصول نمی‌توانستند از این طرح کپی‌برداری کنند.

طرح صنعتی چیست
طرح صنعتی چیست

ویژگی‌های طرح صنعتی

پس از آشنایی با این که طرح صنعتی چیست خوب است ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. طرح‌های صنعتی در مرکز مالکیت معنوی می‌توانند به ثبت برسند تا از حمایت‌های قانونی برخوردار باشند. برای ثبت طرح صنعتی می‌توانید به سایت این مرکز مراجعه کنید. یک طرح صنعتی می‌تواند ظاهر خاص و متفاوتی داشته باشد. که این تمایز در دو ساحت قابل بررسی است.

  1. ویژگی‌های سه بعدی محصول.

محصول شما می‌تواند از لحاظ ظاهر و اندازه و شکل سه بعدی متفاوت باشد. برای مثال نوآوری که شرکت مهرام درخصوص تولید بسته‌بندی سس‌های کچاپ کرد یک طرح صنعتی موفق محسوب می‌شود. سس خرسی ظاهر جدیدی از بسته‌بندی سس‌ها بود.

  1. ویژگی‌های دوبعدی محصول.

علاوه بر شکل سه بعدی محصول، طرح و نقش‌ها، رنگ‌ها یا تزئینات به کار رفته در محصول نیز می‌توانند به عنوان یک طرح صنعتی به ثبت برسند. برای مثال نقشه یک فرش را تصور کنید. طراح آن از خطوط و نقش‌های منحصربه‌فردی استفاده کرده است و با ثبت طرح صنعتی می‌تواند از هرگونه کپی‌برداری و تقلید جلوگیری کند.

هم‌چنین یک محصول می‌تواند هم از ساحت دو بعدی و هم سه بعدی منحصربه‌فرد باشد و به ثبت برسد.

ثبت طرح صنعتی با اختراع چه فرقی دارد؟

در ثبت اختراع درواقع شما محصولی را که تاکنون وجود نداشته است، خلق می‌کنید. برای اولین بار آن را معرفی کرده و از آن رونمایی می‌کنید. و در این صورت می‌توانید از مزایا ثبت اختراع در ایران استفاده کنید. اما در طرح صنعتی چیست گفتیم که شما شیوه نوین از بسته‌بندی یا طرح‌های جدیدی ارائه می‌کنید درحالی که آن محصول قبلا اختراع شده است. مثلا مبل قبلا اختراع شده است. اما اکنون شما طرحی جدید از مبلمان‌ها را طراحی می‌کنید. مثلا نقش جدید به چوب‌های زینتی مبل می‌دهید.

برای این‌که از ایده نوین شما در این طرح و نقش سوءاستفاده نشود، می‌توانید نسبت به ثبت طرح صنعتی خود اقدام کنید.

فرق طرح صنعتی با برند

برند یا علامت تجاری یک شکل، نام یا درواقع یک مفهوم انتزاعی است. در ثبت برند یک نشان تجاری وقتی ثبت می‌شود، دیگران نمی‌توانند دوباره آن نام و نشان و تصویر مشخص را برای خود انتخاب کرده و ذیل آن فعالیت کنند. و پس از ثبت می‌توانند از مزایای ثبت برند بهره‌مند شوند. برای مثال در حال حاضر کسی نمی‌تواند برای تولید سخت‌افزارها یا لوازم الکترونیکی مثل موبایل و تلویزیون و… برند سامسونگ را انتخاب کرده و آن را به ثبت برساند.

اما درخصوص اینکه واقعا طرح صنعتی چیست و چه فرقی با برند دارد، باید گفت طرح صنعتی، شکل ظاهری یا بسته‌بندی یا طرح و نقش متفاوتی ارائه می‌شود. مثلا فرش پاتریس را درنظر بگیرید. درصورتی که برند فرش پاتریس به ثبت رسیده باشد، دیگران نمی‌توانند برای کارگاه یا شرکت فرش خود عنوان «فرش پاتریس» را انتخاب کنند. هم‌چنین اگر یکی از نقشه‌های فرش این شرکت منحصر‌به‌فرد بوده و به عنوان طرح صنعتی به ثبت رسیده باشد، درصورت کپی‌برداری از آن طرح و نقش خاص، این شرکت می‌تواند پیگیری و شکایت کند.

برای ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت طرح صنعتی متخصصان توانمند ثبت‌یار در خدمت شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.82/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *