مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چرا و چگونه شرکت خود را بفروشیم؟

چرا و چگونه شرکت خود را بفروشیم؟

آیا به دلایل مختلف می‌خواهید از دست شرکت خود خلاص شوید؟ آیا از مشارکت با شرکای خود خسته شده‌اید؟ چه راه‌هایی برای این کار وجود دارد؟ یکی از راه‌هایی که نسبت به باقی راه‌ها مزایای بیشتر و دردسر کمتری دارد، فروش شرکت است. در ادامه این مطلب با فروش شرکت آشنا می‌شویم.

چرا شرکت خود را بفروشیم؟

گاهی ممکن است دیگر نیازی به شرکت خود نداشته باشید. یا اینکه نخواهید به فعالیت خود در آن ادامه بدهید. در این صورت چه کار باید کرد؟ شاید این راه به نظر برخی برسد که شرکت را به حال خود رها کنیم تا وقتی که دوباره به آن نیاز پیدا کنیم و فعالیت را دوباره آغاز کنیم. اما این راه حل راه خوبی به نظر نمی‌رسد.

زیرا هرچند شرکت هیچ فعالیتی ندارد، اما باید هزینه‌های جاری پرداخت شود و مسئولیت مدیران و کارمندان شرکت هم‌چنان پابرجاست. هم‌چنین نگهداری شرکت بدون فعالیت، مسئولیت‌های مالیاتی نیز به دنبال دارد.

نگهداری شرکت یک ایراد اساسی به همراه دارد! به این مثال توجه کنید.

افراد یک شرکت تصمیم می‌گیرند دیگر در شرکت فعالیت نداشته باشند. درنتیجه آن را کنار می‌گذارند و فعالیت خود را متوقف می‌کنند. سال‌ها بعد مدیرعامل شرکت قبلی تصمیم می‌گیرد در شرکت جدیدی مدیرعامل شود. اما ناگهان در حین ورود اطلاعات، سامانه مدیریت عامل او را نمی‌پذیرد. زیرا هم‌چنان در شرکت قبلی سمت مدیریت عامل را دارد. و به همین صورت فعالیت شرکت جدید‌شان ۲ الی ۳ ماه به تاخیر می‌افتد.

در این صورت دو راه حل وجود دارد:

انحلال شرکت

انتقال شرکت به دیگری

انحلال شرکت

یکی از راه‌های خلاص شدن از دست شرکت، انحلال آن است. در این صورت در فرایند اداره ثبت شرکت‌ها شما باید شرکت خود را منحل کرده و نسبت به ثبت انحلال شرکت اقدام کنید.

اما برای این کار به صورتجلسه و امضای تمامی شرکا قبلی خود نیاز دارید. گاهی انحلال شرکت ممکن است در چندین سال بعد از توقف فعالیت صورت بگیرد. در این حالت دسترسی به تمام شرکا و داشتن امضای تک تک آنها بسیار دشوار خواهد بود.

فروش شرکت

تنها راهی که باقی می‌ماند فروش شرکت است. در این صورت شما شرکت خود را به فرد دیگری انتقال می‌دهید. در فروش شرکت، افرادی که نیازمند شرکت هستند و به صورت فوری می‌خواهند مالک آن شوند، مشتریان خوبی برای شرکت شما خواهند بود. هم‌چنین گاهی افراد می‌خواهند شرکتی ایجاد کنند و در عین حال نیازمند سابقه کاری بسیاری هستند. این راه برای آنها تنها از طریق خرید و فروش شرکت ممکن خواهد بود.

به این نتیجه می‌رسیم که نگه‌داشتن شرکت به هیچ عنوان به صرفه نیست. پس خوب است تا زمانی که شرکای شرکت شما حی و حاضرند و به آن‌ها دسترسی دارید، نسبت به فروش شرکت خود اقدام کنید.

چگونه شرکت خود را بفروشیم؟

فروش شرکت در برخی موارد بسیار به صرفه‌تر از سایر راه‎هاست. پس خوب است به مرجعی مطمئن که متخصصانی توانمند در زمینه خرید و فروش شرکت دارد مراجعه کنید. در این صورت شرکت شما به فروش می‌رسد و افراد جدیدی به عنوان هیئت مدیره، مدیرعامل و کارکنان شرکت انتخاب می‌شوند.

جالب است بدانید که مالکان جدید شرکت می‌توانند هرتغییری از جمله تغییر نام، تغییر موضوع شرکت و… را در این شرکت ایجاد کنند.

ثبت‌یار مرجعی در خرید و فروش شرکت شما خواهد بود. ما می‌توانیم افراد متقاضی خرید شرکت را به شما معرفی کنیم و تمامی پیچیدگی‌های ثبتی خرید و فروش شرکت را به سادگی برای شما انجام دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *