مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چگونه یک طرح صنعتی ثبت کنیم؟

چگونه یک طرح صنعتی ثبت کنیم؟

برای این‌که از طرح ابداعی شما یا شیوه نویی که برای بسته بندی کالاها ابداع کرده‌اید، کپی برداری و سوء استفاده نشود، خوب است که طرح صنعتی خود را ثبت کنید. در این مطلب مزایای ثبت طرح صنعتی و فرایند ثبت طرح صنعتی را به صورت سریع و خلاصه با هم مرور می‌کنیم.

طرح صنعتی

همان طور که در مطلب «طرح صنعتی چیست» گفتیم، طرح صنعتی ظاهر، بسته‌بندی یا طراحی نقشه جدید است که برای اولین بار ابداع می‌شود. نوآوری در طراحی نقشه فرش، بسته‌بندی سس، طراحی مبلمان و… همه این‌ها می‌توانند به عنوان طرح صنعتی به ثبت برسند. اما چگونه می‌توانیم طرح صنعتی خود را ثبت کنیم؟ مزایا و فرایند ثبت طرح صنعتی چیست؟ در ادامه این مطلب به طور کامل به بیان پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

مزایای ثبت طرح صنعتی

از جمله مهم‌ترین مزایای ثبت طرح صنعتی، حق انحصاری برای مالک است. وقتی فرد یا شرکتی طرح صنعتی را به نام خود ثبت می‌کند درواقع اجازه کپی‌برداری و سوءاستفاده از آن طرح را از تمامی رقبا می‌گیرد. در این صورت اگر هرگونه کپی‌برداری مشاهده شود، مالک می‌تواند آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و در دادگاه شکایت نماید.

هم‌چنین طرح‌های صنعتی ارزش شرکت و مطلوبیت آن را بالا می‌برند. زیرا وقتی طرح خود را ثبت می‌کنید، به صورت انحصاری آن طرح را به نام خود می‌کنید و با بالارفتن مشتریان و متقاضیان محصول به اعتبار و ارزش شما اضافه می‌شود.

از دیگر مزایای ثبت طرح صنعتی می‌توان به این نکته اشاره کرد که وقتی طرح صنعتی به ثبت می‌رسد، سایر تولیدکنندگان آن محصول به فکر این می‌افتند که برای جلب نظر مشتریان ایده‌ها و طرح‌های نوینی ارائه کنند. این مساله در تنوع و جذابیت محصولات موجود در بازار تاثیر مثبت خوبی خواهد داشت.

با توجه به مزایای ذکر شده در رابطه با ثبت طرح صنعتی، فرایند ثبت طرح صنعتی را مرور می‌کنیم. ثبت طرح صنعتی در مرکز مالکیت معنوی انجام می‌شود.

فرایند ثبت طرح صنعتی

فرایند ثبت طرح صنعتی را به طور خلاصه می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. هم‌چنین برای توضیحات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

فرایند ثبت طرح صنعتی
فرایند ثبت طرح صنعتی
  1. ثبت اظهارنامه به صورت الکترونیکی

در این بخش، از طریق سایت مرکز مالکیت معنوی در بخش مربوط به طرح صنعتی، متقاضی اظهارنامه ثبت را به صورت الکترونیکی تکمیل و ارسال می‌کند.

۲) بررسی اطلاعات اظهارنامه و ضمائم آن

در این مرحله کارشناسان مرکز مالکیت معنوی، مدارک ارسالی و محتویات اظهارنامه را بررسی می‌کنند. درصورتی که اطلاعات و ضمائم ناقص باشد، برای متقاضی اخطار رفع نقص ارسال می‌شود. این نقص می‌تواند شامل نقص در توصیف، تصویر، نام کالا و یا مدارک هویتی متقاضی باشد.

درصورتی که اطلاعات کامل باشد یا رفع نقص انجام شود، بررسی ماهوی آغاز می‌شود.

۳) بررسی ماهوی

در این مرحله از فرایند ثبت طرح صنعتی طرح مورد تقاضا در بانک اطلاعات این مرکز بررسی می‌شود. در صورتی که طرح مذکور رد شود، ابلاغیه رد برای متقاضی فرستاده می‌شود.

درصورت پذیرش طرح، ابلاغیه پذیرش برای متقاضی ارسال می‌شود.

۴) تشکیل پرونده فیزیکی

در این مرحله پرونده فیزیکی طرح صنعتی به صورت حضوری یا پستی انجام می‌شود. هم‌چنین حق‌الثبت طرح صنعتی مطابق جدول سایت مرکز مالکیت معنوی، در این مرحله پرداخت می‌شود.

۵) تخصیص شماره ثبت و صدور آگهی رسمی

در مرحله پنجم فرایند ثبت طرح صنعتی شماره ثبت طرح صنعتی، به طرح مورد تقاضا اختصاص داده می‌شود. سپس توسط کارشناس، آگهی رسمی صادر می‌شود.

۶) چاپ آگهی در روزنامه رسمی

در این مرحله از فرایند ثبت طرح صنعتی، متقاضی به سایت روزنامه رسمی مراجعه کرده و هزینه انتشار آن را پرداخت می‌کند.

۷) صدور گواهینامه ثبت طرح صنعتی

در آخرین مرحله از فرایند ثبت طرح صنعتی، گواهینامه این طرح صادر شده و متقاضی می‌تواند جهت دریافت آن با دردست داشتن مدارک هویتی و روزنامه رسمی به مرکز مالکیت معنوی مراجعه کند.

فعالیت‌های ثبتی و حقوقی خود را به متخصصین و کارشناسان ثبت‌یار بسپارید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *