شرکت هلدینگ
ثبت شرکت

شرکت هلدینگ چیست؟

با تغییر نیازهای جامعه، شرکت‌های جدیدی ازجمله شرکت هلدینگ (شرکت مادر) به وجود آمده است. این شرکت‌ها خیلی زود موردتوجه دولت‌ها و افرادی که به دنبال ثبت شرکت بودند، قرار گرفت. با ثبت شرکت هلدینگ (شرکت مادر) می‌توانید از مزایای هم چون معافیت مالیاتی و کسب سود استفاده کنید. درواقع شرکت هلدینگ (شرکت مادر) به شرکت‌هایی گفته می‌شود که با خرید سهام سایر شرکت‌ها و با استفاده از مدیران خلاق، کنترل و مدیریت شرکت‌های دیگر را در دست می‌گیرند و بدین ترتیب اقدام به فعالیت می‌کنند. ما را در این مطلب همراهی کنید تا شما را با ماهیت این شرکت‌ها آشنا کنیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

شرکت هلدینگ چیست؟

با گسترش نیازهای جامعه شکل جدیدی از شرکت‌ها به وجود آمدند که قالب و نوع خاصی نیستند و در همان قالب‌های شرکت ۷ گانه قانون تجارت به فعالیت می‌پردازند؛ اما شیوه و روش متمایزی برای فعالیت انتخاب می‌کنند. یکی از شرکت‌هایی که امروزه مورد استقبال در کشور ما قرارگرفته است، شرکت هلدینگ (شرکت مادر) می‌باشد. امروزه بازرگانان برای افزایش سود شرکت‌های خود و جلوگیری از ورشکستگی تمایل به تأسیس این شرکت (شرکت مادر) پیداکرده‌اند.

واژه هلدینگ که نام دیگر شرکت‌های مادر است در لغت به معنای نگه‌داشتن است و در تعریف این شرکت این‌گونه بیان‌شده است که مجموعه‌ای از شرکت‌هاست که شرکت اصلی آن‌ها را مدیریت می‌کند. بدین ترتیب شرکت هلدینگ (شرکت مادر) شرکتی است که با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دیگر برای کسب سود، حق رای کسب می‌کند تا بدین طریق عمل شرکت را توسط هیئت‌مدیره انتخابی کنترل کند.

در بند ۱۸ ماده ۱ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، این شرکت (شرکت مادر) را شرکتی می‌داند که از طریق تملک تمام یا قسمتی از سهام یا مدیریت یا از طریق دیگر، فعالیت اقتصادی بنگاه‌ها یا شرکت‌های دیگر را در یک بازار کنترل می‌کند.

یکی از شروط اساسی شرکت هلدینگ (شرکت مادر) بنا بر تعریف‌هایی که مطرح شد، مالکیت سهام یا مدیریت شرکت‌های تحت پوشش است تا از این طریق بتواند فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های دیگر را کنترل کند.

اهداف شرکت هلدینگ

این شرکت در راستای فعالیت‌های خود که سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های دیگر است درواقع دو هدف عمده را دنبال می‌کند که عبارت‌اند از:

  1. کسب سود.
  2. انتخاب اعضای هیئت‌مدیره برای کنترل فعالیت‌های شرکت.

بنا بر توضیحات ارائه‌شده، می‌توان گفت که شرکت مادر به‌نوعی یک سهامدار حرفه‌ای است که درصدد است با خرید سهام سایر شرکت‌ها به حداکثر سود برسد. درنتیجه شرکت مادر یک سهامدار ویژه است که علاوه بر مالکیت سهام شرکت‌های دیگر همچون یک سهامدار عادی، کنترل و اداره‌ی شرکت‌های تحت پوشش را نیز بر عهده دارد.

شرکت مادر می‌تواند در قالب هرکدام از شرکت‌های ۷ گانه موجود در ماده ۲۰ قانون تجارت تشکیل شود ولی این امر یک استثنا دارد و آن زمانی است که شرکت مادر مایل به فعالیت در سازمان بورس اوراق بهادار باشد که در این صورت باید طبق اساسنامه‌ی نمونه این شرکت‌ها در قالب سهامی عام یا خاص به فعالیت بپردازد.

انواع شرکت هلدینگ (شرکت مادر)

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) در کشورهای مختلف بسته به شرایط موجود به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود. در اینجا با دودسته‌بندی شرکت هلدینگ (شرکت مادر) آشنا می‌شویم.

  • تقسیم‌بندی بر اساس فعالیت

بر اساس این معیار شرکت هلدینگ (شرکت مادر) به دودسته‌ی شرکت دارنده و شرکت کنترل‌کننده تقسیم می‌شود. شرکت کنترل‌کننده علاوه بر خرید سهام شرکت‌های دیگر ازنظر بازرگانی نیز فعالیت می‌کند. در مقابل شرکت دارنده، شرکتی است که فقط به خرید سهام مشغول است و فعالیت بازرگانی دیگری ندارد.

  • تقسیم‌بندی بر اساس دامنه‌ی فعالیت موضوع

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) بر اساس دامنه‌ی موضوع فعالیت به ۳ دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  • محصولی: شرکت هلدینگی است که همه‌ی شرکت‌های زیرمجموعه آن یک محصول را تولید می‌کنند.
  • زنجیره تأمین: شرکت هلدینگی (شرکت مادر)، زنجیره‌ی تأمین هستند که همه‌ی شرکت‌های زیرمجموعه آن در راستای رسیدن به یک هدف مشترک فعالیت‌های گوناگون انجام می‌دهند.
  • مختلط: شرکت هلدینگی (شرکت مادر) است که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کند.

قواعد حاکم بر شرکت هلدینگ (شرکت مادر)

قواعدی که به‌عنوان هسته‌ی اصلی به وجود آمدن شرکت هلدینگ (شرکت مادر) تلقی می‌شود، می‌توان شامل موارد زیر دانست:

  • عمومات قانون تجارت

قانون تجارت به‌عنوان منبع عام برای شرکت مادر است. شرکت مادر یک سهامدار حرفه‌ای است که به خرید سهام در سایر شرکت‌ها می‌پردازد و از این طریق در اداره شرکت مداخله می‌کند. درنتیجه خود قانون تجارت به‌عنوان یک قانون عام می‌تواند منبعی برای ایجاد و بقای شرکت هلدینگ (شرکت مادر) باشد.

  • قانون بورس

قانون بورس به‌طور خاص در مورد شرکت مادر سخن گفته است؛ و در بند ۲۲ ماده ۱ قانون بورس و اوراق بهادار تعریف آن بیان‌شده است. علاوه بر قانون بورس اساسنامه تیپ ۲ سازمان بورس و اوراق بهادار نیز شرایط و مجوزات لازم برای ثبت این شرکت‌ها را بیان کرده است.

  • لایحه جدید قانون تجارت

دولت و قانون‌گذار در لایحه جدید قانون تجارت با توجه به نیازهای روز به مسئله شرکت هلدینگ (شرکت مادر) توجه کرده است. این لایحه درصدد رفع نواقص فعلی قانون تجارت را پوشانده است. ازجمله نواقصی که در لایحه قانون تجارت برطرف شده است در خصوص درصد سهم شرکت مادر در شرکت‌های زیرمجموعه است که در لایحه ۵۰ درصد بیان‌شده است.

مشاوران ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی در خصوص شرکت هلدینگ (شرکت مادر) هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

5/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *