مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت هلدینگ چه مزایایی دارد؟

ثبت شرکت هلدینگ چه مزایایی دارد؟

با توجه به نیازهای جدید در جوامع امروزی ضرورت پیدایش شرکت‌های جدید مانند شرکت هلدینگ (شرکت مادر) امری اجتناب‌ناپذیر است. مزایای شرکت هلدینگ باعث شده است که روزبه‌روز بر تعداد این‌گونه شرکت‌ها افزوده شود.

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) نقش یک مرکز فرماندهی را ایفا می‌کند و با کنترل و اداره سرمایه‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در شرکت‌های تحت پوشش خود، سود و بازدهی خود را بالا می‌برد. در مقابل شرکت‌های تابعه نقش شرکت‌های عملیاتی را به عهده‌دارند که دستورالعمل‌های صادره توسط هیئت‌مدیره که با مدیریت شرکت مادر انجام می‌شود را انجام می‌دهند. در جوامع امروزی به دلیل مزایای بالایی که این شرکت‌ها برای افراد خود به وجود می‌آورند، تمایل به ایجاد این شرکت‌ها گسترش‌یافته است. در این مطلب ما مزایای شرکت هلدینگ را بیان می‌کنیم تا در صورت تمایل به تأسیس شرکت با دید درستی اقدام نمایید.

 شرکت هلدینگ

شرکت هلدینگ، شرکتی است که تمامی سهام‌داران دارای حق رأی (سهام عادی و انواع خاصی از سهام ممتاز) شرکت دیگری را در اختیار داشته باشد. همچنین شرکت‌های فرعی یک شرکت هلدینگ تحت عنوان شرکت‌های وابسته یا شرکت‌های عملیاتی نیز شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها هویت قانونی خودشان را به‌عنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‌کنند، اما کنترل هر شرکت فرعی موجب حفظ اختیار تعیین هیئت‌مدیره، مدیریت، توانایی خریدوفروش سهام و اوراق قرضه آن می‌شود. این نوع شرکت، شرکتی سهامی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه به‌طور مستقیم زیر نظر مدیران و هیئت‌مدیره شرکت اصلی است که با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکت دیگر می‌تواند در آن شرکت حق رأی داشته باشد.

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) مزایایی به همراه دارد که باعث جلب توجه افراد به تأسیس این شرکت‌ها می‌شود. در کنار مزایا، معایبی نیز برای این شرکت‌ها وجود دارد. در ادامه به‌صورت کامل مزایای شرکت هلدینگ توضیح داده خواهد شد. در یک نگاه مزایا عبارت‌اند از:

مزایای شرکت هلدینگ (شرکت مادر)

مزایای شرکت هلدینگ (شرکت مادر) عبارت‌اند از:


 1. تنوع در سرمایه‌گذاری

بردن سرمایه به سمت شرکت‌های هلدینگ (شرکت مادر) باعث می‌شود تنوع سرمایه‌ایجاد شود. داشتن تنوع در سرمایه یکی از توصیه‌های کارشناسان سرمایه‌گذاری است. تنوع در سرمایه امکان بالاتر رفتن سرمایه را بیشتر می‌کند.

 1. تضمین پرداخت وام

بازپرداخت وام‌های دریافتی توسط شرکت هلدینگ از طریق سرمایه شرکت‌های فرعی صورت می‌گیرد. به همین دلیل شرکت‌های فرعی و سرمایه آن‌ها، شرکت هلدینگ را در موقعیتی قرار می‌دهد که حتی در صورت ورشکستگی می‌تواند جوابگوی مشکلات مالی خود باشد. چراکه در حالت ورشکستگی شرکت مادر در حالت روز اول خودش قرار می‌گیرد و نه پایین‌تر از آن.

 1. حاکمیت سیاست یکپارچه

در این شرکت‌ها از اتخاذ سیاست‌های دست‌وپا گیر خبری نیست، شرکت‌ها می‌توانند برای تمام مجموعه‌های تحت نظر خود و کوچک‌تر سیاست‌های یکسان در نظر بگیرند. از دیگر مزایای شرکت‌های هلدینگ، اتخاذ سیاست‌های یکپارچه در مقابل سیاست‌های نامنظم شرکت‌های کوچک است. به معنای دیگر، شرکت‌های هلدینگ می‌توانند برای تمام مجموعه‌های خود و شرکت‌های کوچک‌تر زیرمجموعه‌هایشان، سیاست‌های یکسانی را در نظر بگیرند بدون این‌که بخواهند در مدیریت فردی مدیران شرکت‌های تابعه مداخله کنند.

 1. ریسک کمتر

از برترین مزایای شرکت هلدینگ ، این است که کمتر از سایر شرکت‌ها با ریسک‌های معمول در سرمایه‌گذاری مواجه هستند. تنها ریسکی که ممکن است با این شرکت‌ها همراه باشد، سرمایه‌ای است که در آن سرمایه‌گذاری شده و ممکن است برگشت داده نشود.

 1. استفاده از موقعیت شرکت‌های زیرمجموعه

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) می‌تواند از مزایا و امتیازات شرکت‌های زیرمجموعه خود استفاده کند. در این شرکت با متحد کردن سرمایه و توان شرکت‌های کوچک در فعالیت‌های بزرگ و بین‌المللی فعالیت می‌کند.

 1. محفوظ ماندن شخصیت حقوقی شرکت‌های تابعه

با سهامدار شدن شرکت هلدینگ (شرکت مادر) شخصیت حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه از بین نمی‌رود. بلکه شرکت‌های زیرمجموعه شخصیت حقوقی خود را حفظ می‌کند و شرکت مادر فقط به اعمال مدیریت بر آن‌ها می‌پردازد.

 1. بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی

یکی از مزایای شرکت هلدینگ به‌موجب قوانین به شرکت‌های مادر داده شود معافیت‌های مالیاتی است.

 1. صرفه‌جویی در هزینه‌ها به‌وسیله حذف تسهیلات یا کارکنان مازاد

شرکت مادر با استفاده از شرکت‌های زیرمجموعه خود می‌تواند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند و بدین ترتیب کارها با سرعت و هزینه کمتر انجام می‌شود.

 1. استفاده از مدیران متخصص و کارآمد

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) در مجموعه‌های تابع خود از بهترین مدیران استفاده می‌کند. این امر از طریق اعمال سهام در انتخاب هیئت‌مدیره صورت می‌گیرد و بدین طریق شرکت مادر برای رسیدن به سوددهی بیشتر از مدیران متخصص در هر یک از شرکت‌های تابعه استفاده می‌نمایند.

 1. ورود سریع به بازار محصولات جدید بدون صرف زمان اضافه

شرکت مادر برای ورود به بازار محصولات جدید زمان کمتری احتیاج دارد. چراکه با خرید سهام شرکت جدید به‌راحتی می‌تواند وارد بازار آن شود.

 1. قدرت چانه‌زنی در معاملات تجاری و بازرگانی

شرکت هلدینگ (شرکت مادر) به دلیل تعداد زیاد شرکت زیرمجموعه راحت‌تر می‌تواند در بازار جهانی فعالیت کند و قدرت بالاتری برای کسب سود بیشتر دارا می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت شرکت و تغییرات در آن با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *