ثبت شرکت مادر
ثبت شرکت

شرکت مادر چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارد؟

اگر به دنبال ثبت شرکت مادر به‌عنوان شرکت جدید در دنیای امروز هستید و خواستار استفاده از مزایای آن می‌باشید قبل از تصمیم‌گیری، به تفاوت ثبت شرکت مادر با سایر شرکت‌ها توجه نمایید. به دلیل شباهت بالای شرکت مادر با سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری ممکن است شما دچار ابهام شوید. ما در این مطلب به تفاوت ثبت شرکت مادر با دو نوع شرکت که بیشترین شباهت را با شرکت مادر دارند می‌پردازیم تا از ابهام موجود بکاهیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

 ثبت شرکت مادر

شرکت مادر (هلدینگ) شرکتی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت‌مدیره ی شرکت اصلی است. شرکت مادر (هلدینگ) با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر، می‌تواند در آن شرکت حق رأی داشته باشد که در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (وابسته) هم گفته می‌شود. شرکت‌های فرعی هویت قانونی خودشان را به‌عنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‌کنند، اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت نگهدار خواهد بود.

نظام قانون‌گذار ما کم‌تر به بحث ثبت شرکت مادر پرداخته است و تنها در قانون بورس اوراق بهادار این شرکت را شرکتی می‌داند که با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه پذیر و از طریق انتخاب هیئت‌مدیره به کسب سود می‌پردازد. این تعریف، ویژگی یک تعریف کامل یعنی جامع‌ومانع بودن را ندارد. در قوانین دیگر نیز تعریفی از شرکت مادر دیده نشده است. به همین دلیل در حال حاضر به دلیل عدم وجود یک تعریف واضح و جامع در خصوص شرکت مادر اساساً تفاوتی بین ادغام دو شرکت با شرکت مادر و از طرف دیگر تفاوتی بین شرکت مادر با شرکت سرمایه‌گذاری دیده نمی‌شود. درحالی‌که بین آن‌ها باوجود شباهت‌های فراوان، تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

ما در این مطلب سعی در روشن کردن ابعاد این شرکت‌ها داریم و درعین‌حال بر وجه تمایز آن‌ها تأکید می‌کنیم تا شما بتوانید برای فعالیت خود شرکت مناسبی را انتخاب کنید و دچار ابهام نشوید.

لازم به ذکر است مشاوران زبده ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه مشاوره تخصصی درزمینهٔ شرکت‌ها و ثبت آن‌ها هستند.

معنا و نکات تفاوت شرکت‌ها

تفاوت ثبت شرکت مادر با شرکت‌های سرمایه‌گذاری

شرکت سرمایه‌گذاری در ماده ۲۱ قانون بورس اوراق بهادار تعریف‌شده است و از مصادیق شرکت‌ها می‌باشد که باهدف کسب سود بدون هیچ‌گونه دخالت و کنترلی تحت چارچوب موجود دراساسنامه و موضوع مشخص‌شده به فعالیت می‌پردازد. با گذشت زمان رقیب جدیدی برای شرکت سرمایه‌گذاری به وجود آمد که شرکت مادر می‌باشد. در ثبت شرکت مادر ، سرمایه‌گذاران مایل‌اند با مالک شدن سهام شرکت‌ها علاوه بر کسب سود، حق کنترل شرکت را نیز به دست بگیرند. به همین دلیل تمایل به ثبت شرکت مادر بیشتر شد؛ چراکه شرکت مادر عموماً یک زنجیره را تکمیل می‌کند و تکمیل این زنجیره باعث پیشرفت کل مجموعه خواهد شد.

با توجه به تعریف بیان‌شده شرکت مادر و شرکت سرمایه‌گذاری هر دو به دنبال کسب حداکثر سود هستند؛ اما بین شرکت مادر و شرکت سرمایه‌گذاری تفاوت‌هایی وجود دارد که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. شرکت مادر با خرید اکثریت سهام، کنترل و مدیریت شرکت را در دست می‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر هدف ثبت شرکت مادر این است که با خرید سهام شرکت دیگر کنترل مدیریت شرکت را داشته باشد. این در حالی است که هدف شرکت سرمایه‌گذاری از خریدوفروش سهام، تنها کسب سود است. بدین ترتیب شرکت مادر هدفی دومنظوره دارد یکی خریدوفروش سهام برای کسب سود است و از طرف دیگر کنترل و مدیریت شرکت‌های تابعه را بر عهده دارد. درحالی‌که شرکت سرمایه‌گذاری فقط به دنبال کسب سود می‌باشد.

ثبت شرکت مادر ثبت شرکت سرمایه‌گذاری
کسب سود از طریق سود سهام کسب سود از طریق سود سهام و افزایش قیمت سهام
هدف کسب سود و مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه است هدف تنها کسب سود است
مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه و عدم تمایل به فروش آن‌ها عدم تعهد به نگه‌داری سهام و تمایل به فروش سهام برای کسب سود بیشتر
داشتن سهام شرکت‌های دیگر برای مدیریت آن‌ها داشتن سهام شرکت دیگر برای نظارت بر آن‌ها

مقایسه ثبت شرکت مادر با شرکت ادغام‌شده

شرکت مادر، شرکتی است که با خرید و تملک سهام سایر شرکت‌ها، در آن سرمایه‌گذاری می‌کند و از این طریق مدیریت شرکت‌های دیگر را به دست آورده و از سود آن‌ها استفاده می‌کند. از طرف دیگر شرکت ادغام‌شده وجود دارد که بر اساس آن چند شرکت، با از بین بردن شخصیت حقوقی خود، شخصیت حقوقی جدیدی ایجاد می‌کند و یا در شخصیت حقوقی موجودی جذب می‌شود. مقررات مربوط به شرکت ادغام‌شده در مقررات شرکت‌های تعاونی بیان‌شده است. این دو شرکت علاوه بر شباهت‌های ظاهری با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که برای فعالیت در آن‌ها باید شناسایی شوند.

هدف از ادغام دو شرکت، کاهش ریسک، فرار از مالیات، ایجاد شرکت بزرگ و افزایش ثروت صاحبان آن است. اهداف این دو شرکت مادر و ادغام‌شده با یکدیگر شباهت دارد؛ اما این دو شرکت تفاوت‌هایی نیز دارد. برای مثال شرکت مادر وقتی سهام شرکت دیگر را خریداری می‌کند و مدیریت مجموعه را در دست می‌گیرد شخصیت حقوقی شرکت تابعه را نمی‌تواند از بین ببرد و شرکتی که سهام آن خریداری‌شده است با حفظ شخصیت حقوقی خود به انجام فعالیت می‌پردازد و شرکت مادر تنها نقش مدیریتی را ایفا می‌نماید. در جدول زیر تمام تفاوت این دو شرکت بیان می‌شود:

ثبت شرکت مادر ثبت شرکت ادغام‌شده
شرکت‌های زیرمجموعه، شخصیت حقوقی خود را حفظ می‌کند. شرکت‌های ادغام شونده شخصیت حقوقی خود را از دست می‌دهد.
شرکت‌های زیرمجموعه تحت مدیریت شرکت مادر فعالیت می‌کند. شرکت ادغام شونده از بین می‌رود.

پس از آشنایی با تفاوت شرکت‌ها، می‌توانید شرکت مناسب با فعالیت خود را انتخاب نمایید و اقدام به ثبت شرکت کنید.

مشاوران ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه مشاوره درزمینه ثبت شرکت شما هستند. با ما تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *