خرید و فروش شرکت
ثبت شرکت

صفر تا صد خرید و فروش شرکت

خرید و فروش شرکت چگونه صورت می‌گیرد؟ چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ از لحاظ حقوقی خرید و فروش شرکت چگونه است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

خرید و فروش شرکت

وقتی شرکتی ایجاد می‌شود، شخصیت حقوقی مستقل از شرکا دارد. این شرکت حقوق و تعهداتی در برابر ثالث دارد که با تغییر شرکا هم‌چنان پابرجا هستند. مثال زیر را درنظر بگیرید:

شرکت، چکی را برای خرید محصولی صادر می‌کند که موعد آن یک ماه دیگر است. در این فاصله، مدیرعامل شرکت عوض می‌شود. مدیر جدید شرکت نمی‌تواند با ابراز بی اطلاعی از صدور چک آن را پرداخت نکند. زیرا این تعهدی است که بر گردن شرکت است و مدیر بعدی نیز مسئول انجام تعهدات شرکت است. در واقع با تعویض مدیرعامل و سهامداران، انجام تعهدات شرکت به آن‌ها واگذار می‌شود.

در واقع با خرید و فروش شرکت ، فقط اعضای شرکت تغییر می‌کنند و مسئولیت شرکت و شخصیت حقوقی آن همچنان پابرجاست.

الزامات خرید و فروش شرکت

در خرید و فروش شرکت توجه به دو نکته حائز اهمیت است:

  1. خرید و فروش شرکت باید مستند به قراردادی باشد. در این قرارداد علاوه بر تعیین چگونگی نقل و انتقال سهام از مدیران قبلی تعهداتی گرفته شود و وضعیت را تشریح کند. برای مثال مدیر قبلی باید بنویسد که مثلا چکی صادر نکرده است یا دعوایی مطرح نکرده است،… به طور کلی تمامی حقوق و تعهدات شرکت را هنگام انتقال باید در این قرارداد ذکر شود.
  2. دومین نکته اینجاست که تا لحظه‌ای که به طور کامل، شرکت به مدیر و سهامداران جدید منتقل نشده، هم‌چنان مسئول اصلی تعهدات شرکت مدیران قبلی هستند. این انتقال مسئولیت زمانی انجام می‌شود که شرکت به طور کامل به مدیران جدید منتقل شود.

خرید شرکت

ممکن است برای کسب‌وکار خود نیاز فوری به شرکت داشته باشید. یکی از راه‌های مدیرشدن در یک شرکت، خرید شرکت است. برخی شرکت‌ها نمی‌خواهند فعالیت خود را ادامه دهند و به جای انحلال آن اقدام به فروش شرکت می‌کنند. ما این شرکت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا با خرید شرکت از مزایای آن بهره‌مند شوید.

با خرید شرکت اعضای هیئت مدیره شما و کارکنان شرکت جایگزین اعضای شرکت قبلی می‌شوند. حتی می‌توانید نام شرکت و موضوع آن را تغییر دهید. برای انجام این تغییرات می‌توانید تنظیم صورت جلسه تغییرات خود را به ما بسپارید تا به سادگی خرید شرکت شما بدون دردسر انجام شود.

فروش شرکت

گاهی ممکن است دیگر نیازی به شرکت خود نداشته باشید. یا اینکه نخواهید به فعالیت خود در آن ادامه بدهید. در این صورت چه کار باید کرد؟ شاید این راه به نظر برخی برسد که شرکت را به حال خود رها کنیم تا وقتی که دوباره به آن نیاز پیدا کنیم و فعالیت را دوباره آغاز کنیم. اما این راه حل راه خوبی به نظر نمی‌رسد.

زیرا هرچند شرکت هیچ فعالیتی ندارد، اما باید هزینه‌های جاری پرداخت شود و مسئولیت مدیران و کارمندان شرکت هم‌چنان پابرجاست. هم‌چنین نگهداری شرکت بدون فعالیت، مسئولیت‌های مالیاتی نیز به دنبال دارد.

چرا شرکت خود را بفروشیم؟

نگهداری شرکت یک ایراد اساسی به همراه دارد! به این مثال توجه کنید.

افراد یک شرکت تصمیم می‌گیرند دیگر در شرکت فعالیت نداشته باشند. درنتیجه آن را کنار می‌گذارند و فعالیت خود را متوقف می‌کنند. سال‌ها بعد مدیرعامل شرکت قبلی تصمیم می‌گیرد در شرکت جدیدی مدیرعامل شود. اما ناگهان در حین ورود اطلاعات، سامانه مدیریت عامل او را نمی‌پذیرد. زیرا هم‌چنان در شرکت قبلی سمت مدیریت عامل را دارد. و به همین صورت فعالیت شرکت جدید‌شان ۲ الی ۳ ماه به تاخیر می‌افتد.

در این صورت دو راه حل وجود دارد:

انحلال شرکت

انتقال شرکت به دیگری

برای انحلال، به صورتجلسه و امضای تمامی شرکا قبلی خود نیاز دارید. گاهی انحلال شرکت ممکن است در چندین سال بعد از توقف فعالیت صورت بگیرد. در این حالت دسترسی به تمام شرکا و داشتن امضای تک تک آنها بسیار دشوار خواهد بود.

تنها راهی که باقی می‌ماند فروش شرکت است. در این صورت شما شرکت خود را به فرد دیگری انتقال می‌دهید. در فروش شرکت، افرادی که نیازمند شرکت هستند و به صورت فوری می‌خواهند مالک آن شوند، مشتریان خوبی برای شرکت شما خواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

5/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *