انحلال شرکت مادر
ثبت شرکت

شرکت هلدینگ چگونه منحل می‌شود؟

یکی از مواردی که در طول حیات شرکت مادر ممکن است رخ دهد، اتفاقاتی است که بقای شرکت را تهدید می‌کند و منجر به منحل شدن شرکت می‌شود. شخصیت حقوقی شرکت پس از ثبت به فعالیت می‌پردازد و می‌تواند عمر نامحدودی داشته باشد؛ اما گاهی شرایطی ایجاد می‌شود که یا اشخاص ترجیح می‌دهند که فعالیت را متوقف کنند یا شرایط جوری پیش می‌رود که چاره‌ای جز انحلال شرکت مادر وجود ندارد. انحلال به معنای پایان عمر شرکت است؛ اما ازآنجاکه شرکت شخصیت حقوقی دارد، این امکان برای به وجود می‌آید که ابتدا تعهداتش را انجام و بدهی‌هایش را پرداخت کند و سپس شرکت به‌صورت کامل منحل می‌شود و از بین می‌رود.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

انحلال شرکت مادر چیست؟

شرکت مادر، شرکتی است که صاحب سهام مهم شرکت‌های دیگر می‌باشد؛ در واقع هدف شرکت مادر، این است که با مالکیت سهام دیگر شرکت‌ها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند. شرکت مادر، منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شود و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ها منجر شود.

یکی از مسائلی که در خصوص شرکت‌های مادر باید به آن توجه شود، نحوه انحلال شرکت مادر است. انحلال شرکت مادر، بستگی به نوع شرکت مادر دارد؛ به‌عبارت‌دیگر اگر شرکت مادر سهامی باشد، نحوه انحلال آن نیز تابع قوانین همان نوع شرکت خواهد بود. در ادامه به انحلال شرکت مادر سهامی که بیشترین شکل فعالیت این‌گونه شرکت‌ها است، می‌پردازیم و بین دو حالت پذیرفته‌شده در بورس و غیر پذیرش‌شده در بورس، تمایز قائل شویم.

  • شرکت مادر سهامی غیر پذیرش‌شده در بورس

یکی از بهترین قالب‌های شرکت‌های مادر در زمان عدم تمایل بر پذیرش در بورس، شرکت‌های سهامی می‌باشد. موارد انحلال شرکت مادر سهامی، مانند شرکت سهامی غیر مادر می‌باشد؛ بنابراین بین دو دسته موارد انحلال خودبه‌خودی و انحلال با حکم دادگاه، باید تمایز قائل شد.

انحلال طبیعی

بنا بر ماده ۱۹۹ اصلاحی قانون تجارت، شرکت سهامی به‌صورت خودبه‌خودی و بدون نیاز به دادگاه، منحل می‌شود.به‌طور خلاصه این موارد عبارت‌اند از:

  • هنگامی‌که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل‌شده است، انجام داده یا انجام آن غیرممکن باشد؛
  • درصورتی‌که شرکت برای مدت معینی تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد؛ مگر اینکه مدت موردنظر را قبل از اتمام مدت تمدید نموده باشند؛
  • در صورت ورشکستگی؛
  • در هر موقع که مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام به هر علتی رأی بر انحلال شرکت بدهد.

موارد انحلال شرکت سهامی با حکم دادگاه

در ماده ۴۱۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت این‌گونه مقرر گردیده است که در موارد زیر دادگاه حکم به انحلال شرکت سهامی خواهد داد:

  • درصورتی‌که تا یک سال پس از به ثبت رسیدن شرکت هیچ اقدامی جهت موضوع آن صورت نگرفته باشد و نیز درصورتی‌که فعالیت‌های شرکت در مدت بیش از یک سال متوقف‌شده باشد؛
  • درصورتی‌که مجمع عمومی سالیانه برای رسیدگی به حساب‌های هر یک از مهروموم‌های مالی تا ده ماه از تاریخی که در اساسنامه معین کرده است، تشکیل نشده باشد؛
  • درصورتی‌که سمت تمام یا بعضی از اعضای هیئت‌مدیره و همچنین سمت مدیرعامل شرکت طی مدتی زائد بر شش ماه بلا تصدی مانده باشد.
  • در مورد بندهای یک و دو ماده ۱۹۹، درصورتی‌که مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام جهت اعلام انحلال شرکت تشکیل نشود و یا رأی به انحلال شرکت ندهد.

شایان‌ذکر است که در خصوص سایر شرکت‌ها نیز طبق قوانین مصوب عمل می‌شود.

  • شرکت‌های سهامی مادر پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار

در مورد شرکت‌های سهامی عام پذیرفته‌شده در بورس نیز در اساسنامه نمونه شرکت‌های سهامی عام پذیرفته‌شده در سازمان بورس اوراق بهادار در بخش هشتم این اساسنامه در ماده ۵۴ بیان‌شده است که مجمع عمومی فوق‌العاده‌ی شرکت، به پیشنهاد هیئت‌مدیره می‌تواند رأی به انحلال شرکت بدهد.

گزارش پیشنهادی هیئت‌مدیره باید شامل دلایل و عواملی باشد که اعضای هیئت‌مدیره به استناد آن، پیشنهاد انحلال شرکت را ارائه نموده‌اند. این گزارش باید قبل از طرح در مجمع در اختیار بازرس شرکت قرارگرفته و با اظهارنظر بازرس به مجمع ارائه شود. تصمیم‌گیری در خصوص پیشنهاد هیئت‌مدیره بدون قرائت گزارش بازرس در مجمع امکان‌پذیر نیست. مجمع عمومی فوق‌العاده، با موضوع انحلال اختیاری شرکت، با حضور حداقل ۹۵ درصد از دارندگان سهام رسمیت خواهد یافت.

درنتیجه برای انحلال شرکت مادر سهامی عام پذیرفته‌شده در بورس، ابتدا پیشنهاد هیئت‌مدیره ضروری است که در این پیشنهاد باید دلایل و عواملی که آن‌ها این درخواست را داده‌اند ذکر گردد و بعد این مجمع عمومی فوق‌العاده است که رأی به انحلال شرکت می‌دهد، همچنین مجمع عمومی فوق‌العاده در صورتی حکم به انحلال می‌دهد که این پیشنهاد متضمن گزارش بازرس شرکت نیز باشد، در ضمن در صورتی این انحلال رسمیت میابد که ۹۵ درصد دارندگان سهام حضورداشته باشند.

انحلال شرکت مادر پذیرفته شده در بورس

در اساسنامه نمونه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس نیز در ماده ۵۳ آن، درصورتی‌که مجوز فعالیت شرکت لغو گردد، نظر به انحلال شرکت داده است؛ بدین‌صورت که در صورت لغو مجوز تأسیس یا فعالیت شرکت، هیئت‌مدیره موظف است که تشریفات لازم را برای تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، به انجام رساند. مجمع عمومی فوق‌العاده باید رأی به انحلال شرکت دهد یا با تغییر موضوع فعالیت و نام شرکت و اخذ تأییدیه سازمان مبنی بر اینکه نام و موضوع فعالیت انتخاب‌شده، با قانون بازار اوراق بهادار و مقررات مغایرت ندارد، رأی به ادامه‌ی فعالیت شرکت دهد.

شایان‌ذکر است که خوانندگان محترم در صورت نیاز به هرگونه مشاوره تخصصی می‌توانند با همکاران ما در ثبت یار تماس حاصل فرمایید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *