مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


فرش دستباف کاشان ثبت جهانی نشان جغرافیایی شد

فرش دستباف کاشان ثبت جهانی نشان جغرافیایی شد
نشان جغرافیایی جزئی از شناسنامه یک محصول شناخته می‌شود. اگر محصولی از نشان جغرافیایی مربوط به حوزه خود استفاده کند، می‌توان گفت نزد مشتریان خود از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است. فرش دستباف کاشان نیز یکی از محصولاتی است که به تازگی ثبت جهانی نشان جغرافیایی شده است.

نشان جغرافیایی

نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

برای فهم بهتر این مثال را در نظر بگیرید. فرض کنید «فرش دستباف کاشان» با ویژگی‌های منحصر به فرد خود ثبت نشان جغرافیایی می‌شود. برخی شرکت‌های تولید فرش دستباف که در کاشان به این حرفه مشغول هستند، اگر ویژگی‌ها و مرغوبیت فرش دستباف کاشان را داشته باشند می‌توانند پس از اخذ این نشان، در معرفی محصول خود از آن استفاده کنند. (مثلا این‌که در طرح و نقشه آن از نقوش خاصی استفاده شود، یا این‌که از نخ‌هایی با ویژگی‌های خاص استفاده شود،…)

درواقع عنوان فرش دستباف کاشان برای محصولات این شرکت‌ها بخشی از شناسنامه‌شان محسوب می‌شود. هم‌چنین در حمایت‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها نقش موثری خواهد داشت.

لوح ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان همزمان با اختتامیه دوازدهمین المپیاد فرش دستباف کشور با حضور رییس مرکز ملی فرش و رئس صنعت معدن و تجارت استان اصفهان فرماندار کاشان و جمعی از مسئولان در دانشگاه کاشان رونمایی شد.

به گزارش سایت این دانشگاه، رئیس مرکز ملی فرش ایران در این مراسم گفت: با توجه به اینکه فرش ایران مورد دست اندازی و مورد رقبا دیگر کشورها قرار گرفته ثبت جهانی فرش نقش حفظ و حراست و بازدارندگی در مقابل رقبا را ایجاد می‌کند.

دکتر حمید کارگر با بیان اینکه  فرش در ۴۷ منطقه جغرافیایی به ثبت ملی رسیده است  افزود: فرش دستباف ۲۹ مورد به ثبت جهانی رسیده است که فرش دستباف کاشان یکی از موارد است که امروز شاهد رونمایی از این رویداد مهم هستیم.

فرش دستباف کاشان

وی از فرش دستبافت ایران به عنوان هنر و صنعت قدیمی و میراث ماندگار ایران نام برد و گفت: این صنعت همیشه در صدر بوده و امروز با وجود همه افت وخیزها و دشواری‌هایی که در فرایند تولید و تجارت وجود دارد در صدر کالاهای بازارهای جهانی قرار دارد.

درواقع ثبت شدن فرش دستباف کاشان ، می‌تواند نوعی ثبت نشان جغرافیایی صنایع دستی محسوب شود. هر منطقه‌ای می‌تواند با توجه به محصولات ناشی از آن محیط جغرافیایی، اقدام به ثبت نشان جغرافیایی نماید.

فرماندار کاشان هم در این نشست کاشان را مهد فرش دانست و افزود: ما در کاشان همه مواهب و مجموعه‌های فرش ازجمله تاریخ کهن فرش، آموزش فرش، رشته فرش، انجمن‌های علمی، پژوهشکده فرش راداریم که همه و همه دست‌به‌دست هم داده است تا کاشان به‌عنوان یکی از کانونی‌ترین نقاط ایران در حوزه فرش بدرخشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم در این مراسم از میزبانی دانشگاه کاشان در برگزاری دوازدهمین المپیاد فرش دستباف قدردانی کرد و گفت: در این المپیاد ۱۵۵ دانش آموز و دانشجو از ۲۰ استان کشور شرکت کردند.

اسرافیل احمدیه حفظ و احیاء فرش دستباف را وظیفه همگان دانست و افزود: با توجه به قدمت فرش ایران بایستی بیش از این توجه و کار شود تا توانمندی ایران را در این عرصه ارتقاء بخشیم.

وی به ۲۸۰ هزار بافنده در استان اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۱۰۶ انجمن فرش نیز در استان اصفهان وجود دارد که برای حفظ و احیاء و توسعه این صنعت در تلاش هستند.

فعالیت‌های ثبتی و حقوقی خود را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *