مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت نشان جغرافیایی زعفران چه ضرورتی دارد؟

ثبت نشان جغرافیایی زعفران چه ضرورتی دارد؟

نشان جغرافیایی جزئی از شناسنامه یک محصول شناخته می‌شود. اگر محصولی از نشان جغرافیایی مربوط به حوزه خود استفاده کند، می‌توان گفت نزد مشتریان خود از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است. اگر زعفران در حوزه جغرافیایی خاصی تولید می‌شود که ویژگی‌های خاصی نیز دارد، می‌تواند به ثبت نشان جغرافیایی زعفران برسد. مانند زعفران قائنات.

نشان جغرافیایی

پیش از این در مجله ثبت یار، در مطلبی تحت عنوان «نشان جغرافیایی چیست» نشان جغرافیایی را تعریف کردیم. نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

در بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی در ایران، ثبت نشان جغرافیایی نیز به رسمیت شناخته شده است. و از نشان جغرافیایی ثبت شده، در حقوق ایران حمایت می‌شود. مرکزی که مسئولیت ثبت این نشان را برعهده دارد، مرکز ملی مالکیت معنوی است.

زعفران نیز یکی از محصولاتی است که در ایران با کیفیت بالا تولید می‌شود. ثبت نشان جغرافیایی زعفران برای پیشگیری از سوءاستفاده‌ها و تقلب‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

ثبت نشان جغرافیایی زعفران

در خصوص ثبت نشان جغرافیایی زعفران، معاون وزیر جهاد کشاورزی توضیحاتی ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی اکبر مهرفرد با بیان اینکه در ایران طی سال گذشته ۳۳۶ تن زعفران تولید شده، افزود: از این میزان ۲۳۶ تن آن به کشورهای جهان صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه محصول زعفران نیاز به متنوع سازی و بخش استحصال دارد، گفت: ثبت نشان جغرافیایی زعفران و ثبت ژنتیکی از مواردی است که باید انجام شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون در کشور سطح زیرکشت زعفران به ۱۰۵ هزار هکتار می رسد که بین ۸۰تا ۹۰ درصد آن به استان‌های خراسان رضوی و جنوبی و مابقی به سایر استان ها تعلق دارد.

مهرفرد همچنین با اشاره به اینکه ۹۰ درصد زعفران کل جهان در ایران تولید می‌شود، اظهار داشت: میزان تولید این محصول در هرهکتار ۳٫۳ کیلوگرم است که در آینده این مقدار به ۸ کیلوگرم در هکتار افزایش خواهد یافت.

به نظر می‌رسد برای جلوگیری از رقابت منفی و سوءاستفاده از محصول ارزشمند زعفران، لازم باشد که ثبت نشان جغرافیایی زعفران انجام شود.

نشان جغرافیایی زعفران
نشان جغرافیایی زعفران

چالش‌های تولید و خرید و فروش زعفران

مهرفرد با بیان اینکه زعفران در ایران بیشتر به عنوان خوراک و در دنیا عموما به عنوان دارو استفاده می شود، افزود: ما در خصوص بازار زعفران دو چالش بزرگ داریم که در تلاش هستیم با همکاری بورس کالای ایران تا حدود زیادی این دوچالش را برطرف کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از معضلات این محصول را قاچاق پیاز زعفران از ایران به افغانستان و از آنجا به سایر کشورها دانست و گفت: ضروری است که در خصوص فرآوری زعفران در مناطق تولید، کارگاه‌هایی تشکیل شود.

مهرفرد همچنین به یکی دیگر از چالش‌ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: آغاز افت کیفیت زعفران از منطقه‌ای است که این محصول چیده می‌شود و بعد از آن بخش دیگری از افت کیفیت نیز در زمان انتقال اتفاق می‌افتد که در این زمینه نیز نیاز به برگزاری کارگاه‌هایی داریم تا مشکل کاهش یابد.

وی چالش بزرگ دیگر را رقابت منفی برخی صادرکنندگان ایرانی در خارج از کشور دانست که قیمت زعفران را پایین می‌آورد. حتی بسیاری از مشتریان خارجی در ایران، کارگزارانی را به کار می‌گیرند تا زعفران را ارزان‌تر از کشاورز خریداری کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: راه اندازی معاملات نقد زعفران و همچنین معاملات آتی زعفران را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که یک بورس بین المللی راه اندازی شود تا این بورس به مرجع قیمت گذاری زعفران تبدیل شود و ساختارهای دیگر هم متناسب با آن در کشور راه اندازی شود.

برای کسب راهنمایی و مشاوره می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *