فهرست عناوین

نشان جغرافیایی پشتوانه یک محصول و به نوعی شناسنامه آن است. محصولی که نشان جغرافیایی حوزه مربوط به خود را داشته باشد، از اعتبار بالاتری برخوردار بوده و روی کیفیت آن حساب می‌شود . به تازگی ثبت نشان جغرافیایی مروارید خلیج فارس در سازمان جهانی مالکیت معنوی انجام شده است.

نشان جغرافیایی

نشان‌جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد. در بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی در ایران، ثبت نشان جغرافیایی نیز به رسمیت شناخته شده است. و از نشان جغرافیایی ثبت شده، در حقوق ایران حمایت می‌شود. که این ثبت در ایران توسط مرکز ملی مالکیت معنوی انجام می‌شود.

هم‌چنین برای ثبت این نشان، قانون نشان جغرافیایی نیز به ثبت رسیده است.

نشان جغرافیایی مروارید خلیج فارس به تازگی به ثبت جهانی رسیده است.

نشان جغرافیایی مروارید خلیج فارس

مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه مروارید خلیج فارس به دور از جنجال سیاسی و رسانه‌ای در مدت دو سال فعالیت بین المللی، چراغ خاموش ثبت شد گفت: در حال حاضر انواع ثبت بین المللی داریم که مروارید خلیج فارس با عنوان نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبدا  ثبت شده که بر مبنای آن کالا و ویژگی‌های محصول بر مبنای ظرفیت‌های منطقه ثبت شده است.

سیدمهدی میرصالحی با بیان اینکه از دو سال پیش به صورت چراغ خاموش فرایند ثبت نشان جغرافیایی مروارید خلیج فارس انجام شده است افزود: این مسئله به دلیل اینکه بعد سیاسی و حساسیت بالایی داشت، تنها من و یک کارشناس و سازمان جهانی وایپو در جریان این ثبت بودیم، چراکه کشورهایی که حتی جایگاهی ندارند در این زمینه مدعی هستند.

او با تاکید بر اینکه این نوع ثبت به تثبیت نام خلیج فارس کمک می کند، افزود: این نشان با نام منطقه ثبت شده و اگر فردا نشان جغرافیایی مروارید دیگری بخواهد ثبت شود باید مربوط به دریای دیگری باشد.

ثبت بین المللی نشان جغرافیایی

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سازمان وایپو یکی از معتبرترین نهادهای بین المللی است، اظهار کرد: محصولات دیگری که با عنوان برند ثبت می شوند از موافقتنامه برند استفاده می شود، این در حالی است که برای ثبت خلیج فارس از موافقتنامه لیسبون استفاده شده و مربوط به موقعیت جغرافیایی است و کسی نمی تواند بگوید مروارید خلیج فارس نام برند است، زیرا این یک موقعیت جغرافیایی است.

مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این اینکه ثبت بین المللی برند به توسعه بازار جهانی محصولات نیز کمک می کند، گفت: در حال حاضر 7 محصول ثبت جهانی شده اند که صادراتی هستند و این موضوع به افزایش ارزش افزوده این محصولات در بازار جهانی کمک می کند. همچنین باید توجه داشت که ایران در سال 2018 با ثبت جهانی 19 محصول و منطقه در جهان رتبه نخست را کسب کرده است و امسال نیز پس از فرانسه، چک اسلواکی و اسپانیا رتبه چهارم دارد.

میرصالحی افزود: در حال حاضر پس از ثبت جهانی محصولات کشاورزی روی محصولات معدنی کار می‌شود، به طوری که تاکنون سنگ مرمر کردستان، سنگ یمین، سنگ ترآورتن، سنگ فیروزه نیشابور و … ثبت جهانی شده‌اند.

برای کسب مشاوره و راهنمایی می‌توانید به کارشناسان ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱