درخواست ثبت برند
ثبت علامت

اگر درخواست ثبت برند رد شد، چه کار کنیم؟

برای استفاده از امتیازات علامت تجاری یا برند باید اقدام به درخواست ثبت برند در مرکز مالکیت معنوی کرد؛ اما در اقدام به ثبت ممکن است موانعی پیش بیاید و از ثبت آن‌ها خودداری شود و به‌این‌ترتیب از ثبت برند ممانعت به عمل آید. ما در این مطلب به دلایلی که ممکن است برند رد شود می‌پردازیم تا با شناخت آن‌ها، مانع از به ثبت نرسیدن برند شما شویم. هم‌چنین لازم به ذکر است که مجموعه ثبت یار آماده‌ی ارائه هرگونه مشاوره و کمک در خصوص ثبت برند و اعتراض به ثبت برند به شما عزیزان می‌باشد.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

در بازار امروز، رقابت بین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالاها بیش از بیش گسترش‌یافته است. این رقابت تا آنجا پیش می‌رود که افراد برای متمایز کردن کالاها و خدمات خود از دیگر عرضه‌کنندگان به دنبال برجسته کردن وجه تمایزهای خود هستند. بدین منظور افراد به دنبال نشانی هستند که در عین سادگی و ملموس بودن، یادآور محصولات آن‌ها باشد و افراد با دیدن این نشان‌ها به سمت کالای موردنظر جذب شوند. این نشان همان علامت تجاری یا برند است که سبب تمایز کالاها و خدمات در بازار می‌شود و اطمینان از اصالت محصول را برای مشتریان فراهم می‌کند.

رد درخواست ثبت برند

برند منبع کالاها و محصولات را به مشتری یا همان مصرف‌کننده‌ی کالا نشان می‌دهد به‌گونه‌ای که مصرف‌کننده به‌وسیله‌ی برندها محصولات و یا خدمات را شناخته و نسبت به آن‌ها پایبند می‌گردند. به همین دلیل، برندها از اهمیت ممتاز و ویژه‌ای برخوردارند.

بااین‌وجود، امروزه انتخاب علامت تجاری یا برند بسیار سخت‌تر از گذشته شده است، چراکه حجم برندهای ثبت‌شده در اداره مالکیت صنعتی در دهه‌های اخیر به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است و علامتی که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت‌شده دیگر قابلیت ثبت نخواهد داشت؛ اما گاهی به دلایلی ممکن است در روند ثبت برند اختلالاتی ایجاد شود و مانع ثبت برند به وجود بیاید. برای جلوگیری از این اتفاق ما را در این مطلب همراهی کنید.

دلایل رد درخواست ثبت برند

تقاضانامه ثبت علائم تجاری چنانچه با ضوابط تعیین‌شده مطابقت نداشته باشد رد خواهد شد. در ذیل به بررسی و توضیح دلایل اصلی رد تقاضای ثبت علائم تجاری می‌پردازیم.

  1. عدم رعایت ویژگی‌های برند

برای ثبت علامت تجاری کلیه‌ی شرایط قانونی برای ثبت باید فراهم باشد. یکی از این شرایط ویژگی‌های علامت تجاری یا برند است. یک علامت تجاری باید ویژگی‌هایی را داشته باشد. درصورتی‌که هر یک از این ویژگی‌ها وجود نداشته باشد ممکن است درخواست ثبت برند شما متوقف و رد شود.

  • ابداع و نوآوری

علامت تجاری باید از خلاقیت و نوآوری برخوردار باشد. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت علامت تجاری نباید تکراری و یا مشابه علائم مستعمل قبلی باشد. برخی از افراد با افزایش یا کاهش یک حرف یا یک‌شکل کوچک به اشکال قبلی مدعی ثبت علامت تجارتی می‌شوند که در این حالت متصدی ثبت ضمن رد آن مانع ثبت علائم تکراری می‌شود.

  • صداقت و شفافیت

علائم تجاری باید از صداقت، شفافیت و روشنی و وضوح برخوردار باشند؛ یعنی علامت تجاری باید به نحوی طراحی، ترسیم و تعیین شود که موجب خطا، اشتباه، فریب و گمراهی مخاطب و مشاهده‌کننده نگردد. بدیهی است متصدی ثبت از ثبت طرح‌ها و نشان‌هایی که آرم و علامت شرکت و موسسه دیگری را تداعی نمایند خودداری به عمل می‌آورند و درخواست ثبت برند شما رد می‌شود.

  • تمایز و تشخص

علامت تجاری یک شرکت باید در میان علائم شرکت‌های مشابه، مشخص و متمایز باشد و توسط افراد عادی به سهولت تمیز داده شود. در غیر این صورت متصدی ثبت می‌تواند از ثبت علامت خودداری کرد و درخواست ثبت برند را رد نماید.

  1. عدم رعایت مقررات قانونی

درصورتی‌که تقاضانامه درخواست ثبت برند مطابق با شرایط و ضوابط مشخص‌شده در قانون نباشد، پذیرفته نخواهد شد. این موارد عبارت‌اند از:

  • علائمی که مغایر با موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه می‌باشند:

مطابق با قانون، کلمات یا تصاویری که مغایر با موازین و هنجارهای اخلاق حسنه و مذهبی که در عرف موردقبول هستند باشد، نمی‌توان ثبت نمود.

همچنین، عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم یا دیگر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی که به کشوری تعلق دارد، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی به وجود آمده‌اند، بوده یا اینکه هرکدام از موارد مذبور یکی از اجزاء آن علامت باشد، آن علامت قابلیت به ثبت رسیدن ندارد، مگر درصورتی‌که به‌وسیله‌ی مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط مجوز استفاده از آن صادر گردد. (ماده ۳۲ قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۷/۸/۱۳۸۶)

  • علائم تجاری که قادر نباشند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات دیگر مؤسسات متمایز نمایند. (ماده ۳۲ قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۷/۸/۱۳۸۶)
  1. عدم تطابق طبقه موردنظر با موضوع فعالیت یا محصول

در صورت عدم مطابقت کالا با طبقه مندرج در اظهارنامه، از درخواست‌کننده ثبت دعوت خواهد شد تا در اصلاح طبقه‌بندی کالای مشروحه، اقدام نماید

اعتراض به رد درخواست ثبت برند

اداره ثبت قبل از قبولی درخواست ثبت برند موظف است رسیدگی کند که آیا تقاضای ثبت مطابق اصول پیش‌بینی‌شده در قانون تنظیم‌شده و جزء علائم ممنوعه نیست و همچنین شباهتی با علامات ثبت‌شده‌ی قبلی ندارد و چنانچه تشخیص دهد که علامتی واجد شرایط لازم برای ثبت نیست اختیار دارد درخواست ثبت برند را رد کند.

مراحل اعتراض به رد درخواست ثبت برند

برای حفظ حقوق اشخاص در خصوص تصمیمات اداره ثبت پس از بررسی ابتدایی اظهارنامه و ضمایم آن ازنظر شکلی درصورتی‌که اظهارنامه و ضمایم آن مطابق مقررات قانون و آئین‌نامه اجرایی آن تنظیم ‌نشده باشد کارشناس مطابق مقررات مبادرت به صدور اخطار رفع نقص می‌نماید و اخطار رفع نقص در فضای مجازی به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.

از تاریخ ارسال نامه الکترونیکی متقاضی ظرف ۳۰ روز مهلت دارد تا نسبت به اصلاح یا تکمیل مندرجات اظهارنامه و مدارک و ضمایم اقدام نماید در غیر این صورت اظهارنامه کان لم یکن تلقی می‌گردد.

پس از تکمیل و اصلاح اظهارنامه و ضمایم آن متقاضی باید با درخواست پاسخ به اخطار رفع نقص در قسمت خدمات الکترونیک گزینه ثبت انواع درخواست (رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال و…) درخواست موردنظر (درخواست رفع نقص) را تکمیل و با ضمیمه کردن ضمایم آن را از طریق سامانه ارسال نماید.

مشاورین ثبت یار در همه‌ی مراحل ثبت برند، اعتراض به رد ثبت برند در کنار شما هستند و به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند.

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *