فهرست عناوین

نشان جغرافیایی جزئی از شناسنامه یک محصول شناخته می‌شود. اگر محصولی از نشان جغرافیایی مربوط به حوزه خود استفاده کند، می‌توان گفت نزد مشتریان خود از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است. به تازگی نشان جغرافیایی چاقوی زنجان و هم‌چنین ملیله‌کاری زنجان به ثبت رسیده است.

نشان جغرافیایی چیست؟

پیش از این در مجله ثبت یار، در مطلبی تحت عنوان «نشان جغرافیایی چیست» نشان جغرافیایی را تعریف کردیم. نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

در بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی در ایران، ثبت نشان جغرافیایی نیز به رسمیت شناخته شده است. و از نشان جغرافیایی ثبت شده، در حقوق ایران حمایت می‌شود. مرکزی که مسئولیت ثبت این نشان را برعهده دارد، مرکز ملی مالکیت معنوی است.

نشان جغرافیایی چاقوی زنجان نیز به تازگی به ثبت رسیده است.

ثبت نشان جغرافیایی چاقوی زنجان و ملیله کاری زنجان

به گزارش ایرنا، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در نتیجه پی گیری های انجام شده، نشان جغرافیایی برای رشته‌های چاقو سازی و ملیله کاری زنجان ثبت شد.

الناز خدایی فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق ماده 5 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 11 قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهارنامه مربوط به 2 رشته چاقوسازی و ملیله کاری را تکمیل و به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال کرد تا این 2 صنایع دست ساز با موقعیت تولید آن در زنجان به ثبت برسد.

 وی با بیان اینکه گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی چاقوی زنجان و ملیله زنجان پس از طی مراحلی از سوی مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید، اظهار داشت: ثبت جهانی رشته های بومی استان در اولویت برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در سالهای آتی قرار دارد.

 نشان جغرافیایی صنایع دستی به منظور حفظ و حمایت از اصالت محصولات است که با آن مبدا یک کالا به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می شود.

چاقوی زنجان

به گزارش ایرنا، بعد از کشف مردان نمکی و وسایل همراهشان، مشخص شد که قدمت ساخت چاقو در زنجان به بیش از 18 قرن پیش برمی‌گردد. چاقوی همراه یکی از مردان نمکی، که دسته‌ای از شاخ بز دارد، قدیمی‌ترین سند صنعت چاقوسازی در زنجان است.

 چاقو از مهمترین صنایع دستی استان زنجان محسوب می شود که قدمت تولید آن به 2 هزار سال می رسد و هم اکنون نیز بیش از یک هزار نفر در زنجان به طور مستقیم در تولید چاقو فعالیت دارند.

 به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، آب دیدگی، برندگی و سختی بالای تیغ ها از ویژگی های برجسته چاقوی زنجان است.

 خدایی فر افزود: ساخت دسته های چاقو از شاخ و صدف نیز که ظرافت و دقت فوق العاده ای را می طلبد، از دیگر ویژگی های برجسته چاقوی زنجان است.

 وی اظهار داشت: از آنجا که مواد اولیه تولید چاقو در محدوده جغرافیایی استان در دسترس است، این مهم در طول تاریخ باعث گسترش و توسعه صنعت چاقوسازی در این دیار شده است.

از این رو، برای حفظ این ویژگی‌های خاص، و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و رواج چاقوهای بدلی به جای چاقوی زنجان، ثبت نشان جغرافیایی چاقوی زنجان انجام شده است.

ملیله کاری زنجان

نشان جغرافیایی چاقوی زنجان

نشان جغرافیایی چاقوی زنجان

ملیله کاری در زنجان نیز هنر ظریف و اصیلی که با ذوق و صبر هنرمندان همچنان در این دیار زنده است. 
زنجان به عنوان خاستگاه اولیه هنر ملیله کاری با قدمت و پیشینه تاریخی چند هزار ساله، هنوز نام خود را در میان بهترین های این صنعت دستی حفظ کرده و برای احیای جایگاه اصلی خود تلاش می کند.

 درباره تاریخچه ملیله زنجان اطلاعات جامعی در دست نیست؛ در کتاب های تاریخی که اشاراتی درباره زنجان دارند از میان صنایع این دیار بیش از هر چیز از صنعت فلز کاری و از جمله ملیله کاری سخن گفته شده است.

 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: قدمت ملیله در زنجان به بیش از 2 هزار و 300 سال می رسد.

 خدایی فر افزود: شاهد این ادعا، ادواتی است که در نتیجه کشف مردان نمکی در معدن چهره آباد به دست آمده که برخی از آن ادوات چوبی، شکل و فرم هایی دارند که امروز نیز همان اشکال در صنعت ملیله کاری در زنجان کاربرد دارد.
به گزارش ایرنا، بیش از 45 مورد رشته صنایع دستی در استان زنجان وجود دارد که در میان آنها ملیله کاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، مسگری، قلمزنی، گلیم بافی، گیوه بافی و گیوه دوزی از صنایع دستی بومی این خطه بشمار می روند.

خوب است که مانند ثبت نشان جغرافیایی چاقوی زنجان و ملیله کاری، ثبت نشان جغرافیایی صنایع دستی برای سایر محصولات این استان نیز انجام گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام فعالیت‌های ثبتی و حقوقی خود می‌توانید به متخصصان ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱