مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اعطای نشان جغرافیایی به زیلوبافی میبد

اعطای نشان جغرافیایی به زیلوبافی میبد

نشان جغرافیایی، نشان‌دهنده این است کالایی متعلق به کدام منطقه جغرافیایی است. درواقع نشان جغرافیایی جزئی از شناسنامه یک محصول محسوب می‌شود. برای مثال برای زیلوهایی که در میبد یزد بافته می‌شوند می‌توان نشان جغرافیایی زیلوبافی میبد را اخذ کرد. به تازگی این نشان برای زیلوبافی اخذ شده است.

نشان جغرافیایی

پیش از این در مجله ثبت یار، در مطلبی تحت عنوان «نشان جغرافیایی چیست» نشان جغرافیایی را تعریف کردیمنشان جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

در بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی در ایران، ثبت نشان جغرافیایی نیز به رسمیت شناخته شده است. و از نشان جغرافیایی ثبت شده، در حقوق ایران حمایت می‌شود. مرکزی که مسئولیت ثبت این نشان را برعهده دارد، مرکز ملی مالکیت معنوی است.

به تازگی نشان جغرافیایی زیلوبافی میبد ثبت شده است.

اعطای نشان جغرافیایی زیلوبافی میبد

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ مراسم اعطای نشان جغرافیایی با مشارکت سازمان مالکیت صنعتی کشور و تشکل های نیرومند غیردولتی و با حضور دکتر زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان و مدیرانی از سازمان ثبت اسناد و املاک و جمعی از هنرمندان و فعالان رشته های مختلف صنایع دستی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

زیلوبافی میبد یزد، یکی از صنایع دستی این استان است که می‌توان با ثبت نشان جغرافیایی زیلوبافی آن را ثبت نشان جغرافیایی صنایع دستی کرد.

معاون رئیس جمهور اظهارکرد: ایران کشوری پهناور با پراکندگی جغرافیایی است که این پراکندگی در حقیقت به هویت بخشی و اصالت فرهنگی در ایران انجامیده است و ضرورت دارد این عناصر هویتی در عرصه صنایع دستی و سرمایه‌های میراثی شناسایی شود.

حمایت از نشان جغرافیایی صنایع دستی ایران

زهرا احمدی پور افزود: در بیشتر مناطق ایران روح زندگی در همین صنایع دستی و هنرهای سنتی است که باید این ویژگی‌ها که به عنوان سرمایه‌های کشور  تلقی می ‌شوند حفظ و از آن‌ها حمایت از نشانه های جغرافیایی صورت گیرد کما اینکه این حمایت وظیفه ذاتی ما است.

وی گفت: برگزاری این همایش و اعطای نشان جغرافیایی زیلوبافی میبد و اعطای آن به رشته‌های مختلف صنایع دستی می‌تواند به حفظ اصالت های فرهنگی در ایران کمک کند.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشت استفاده از ظرفیت رشته‌های مختلف صنایع دستی و اصالت‌های فرهنگی در تبیین الگوی سبک زندگی است در همین ارتباط باید این اصالت‌های فرهنگی حفظ و در تبیین الگوی سبک زندگی به کار گرفته شوند و اجازه ندهیم که چرخه تولید رشته‌های مختلف صنایع دستی کم فروغ شده و یا از بین برود.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت برند، ثبت شرکت، نغییرات شرکت و… به متخصصان ثبت‌یار مراجعه کنید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *