مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هر آنچه درباره جزئیات پلمپ دفاتر ۹۸ نیاز است بدانید!

هر آنچه درباره جزئیات پلمپ دفاتر ۹۸ نیاز است بدانید!

هر شرکتی که به ثبت می‌رسد، ملزم به تهیه دفاتری‌ست که قانون الزام به تهیه آن‌ها کرده است. در واقع در این دفاتر، هزینه‌ها و درآمدهای تاجر یا به‌ عبارت بهتر، شرکت ثبت و ضبط می‌شود. دفاتر روزنامه و دفتر کل و هم‌چنین هر دفتری که داشتن آن را وزارت دادگستری لازم بداند، از جمله این دفاتر است. قبل از آنکه چیزی در دفاتر فوق نوشته شود، باید به ‌وسیله نمایندگان اداره ثبت پلمپ شود. پلمپ دفاتر ۹۸ یکی از موضوعاتی است که با نزدیک شدن به آخر سال باید به آن توجه شود.

در این مطلب قصد داریم هر آنچه را که درباره جزئیات پلمپ دفاتر ۹۸ نیاز است بدانید، بیان کنیم. پس اگر شما متقاضی پلمپ دفاتر ۹۸ هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

به‌ موجب ماده ۶ قانون تجارت، هر شرکتی که در اداره ثبت شرکت‌‌ها، به ثبت می‌رسد، مکلف است دفاتر پلمپ شده را دریافت نماید. بنابراین اولین اقدام پس از ثبت شرکت را می‌توان اخذ دفاتر پلمپ دانست.


پلمپ دفاتر ۹۸

پس از تاسیس شرکت، باید ظرف دو ماه ضمن معرفی آن شرکت به اداره مالیات، نسبت به اخذ دفاتر پلمپ اقدام شود. همچنین در پایان سال مالی، پس از درج هزینه‌ها و درآمدها در ابتدای سال مالی بعدی، به دارایی تحویل داده می‌شود. این فرایند باید هر ساله برای همه شرکت‌ها تکرار شود. در صورتی‌که حتی یک سال اخذ دفاتر پلمپ انجام نشود، در آینده با مشکلات و جریمه مالیاتی روبرو می‌شوید.

دفاتری که هر شرکت باید داشته باشد، دفتر کل و دفتر روزنامه است که باید طبق قانون حتما پلمپ شود. پلمپ دفاتر، در واقع اشاره به دفاتری دارد که محل ورود اطلاعات مربوط به عملکرد مالی شرکت است.

دفاتر پلمپ در بیانی ساده شامل ریز هزینه‌ها و درآمدهای شرکت است که مهم‌ترین معیار محاسبه مالیات بر درآمد محسوب می‌شود.


عدم فعالیت شرکت مجوز عدم پلمپ نیست!

 شرکت‌ها از لحظه ثبت، ملزم به دریافت دفاتر پلمپ سالانه‌ای هستند که قانون آن‌ها را ملزم کرده است. اما آیا شرکتی که هیج فعالیتی ندارد، باید دفاتر خود را همانند شرکت‌های دیگر پلمپ کند؟

بهتر است بدانید که شرکتی که هیچ‌گونه فعالیتی ندارد، از پلمپ دفاتر معاف نیست. این دسته از شرکت‌ها باید دفاتر قانونی خود را دریافت نمایند ولی به صورت سفید به حوزه مالیاتی مربوط به محل کار خود تحویل دهند.


انواع دفاتر پلمپ

مطابق ماده ۶ قانون تجارت، دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کپیه می‌‌شود.  کلیه تجار باید نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود در پایان سال مالی اقدام کنند. اما آیا تمامی این دفاتر باید پلمپ شوند؟ آیا پلمپ این دفاتر، تشریفات خاصی لازم دارد؟

باید توجه داشته باشید که تمامی دفاتر قانونی تاجر احتیاج به پلمپ ندارند. در بین دفاتر قانونی اعلام شده توسط وزارت عدلیه، تنها دفتر روزنامه و دفتر کل باید پلمپ شوند. اکنون که با دفاتر پلمپ آشنا شدید، باید یادآور شویم که مجموعه ثبت‌یار می‌تواند پلمپ دفاتر قانونی شما با هزینه مناسب و در کمترین زمان ممکن توسط کارشناسان حقوق‌‌دان انجام دهد. 

جهت آگاهی از ریز هزینه‌های پلمپ دفاتر به مطلب «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.


نکات پلمپ دفاتر ۹۸

 • بر اساس اطلاعیه‌های شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، متقاضیان می‌بایست جهت پلمپ دفاتر ۹۸ (روزنامه و کل) اقدام نمایند. با توجه به‌ مراتب فوق، به کلیه متقاضیان توصیه می‌گردد که به‌ منظور تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب دفاتر ۹۸ از هم‌اکنون اقدام نمایند. در صورت عدم اقدام به موقع یا عدم آگاهی از روند فرآیند، دچار مسئولیت و چالش‌های قانونی در این خصوص میشوند.
 • حتی‌المقدور در ابتدای هرسال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد. بهترین زمان حداکثر تا پایان دی ‌ماه هرسال است. اگر درخواست پلمپ دفاتر خود را به اواخر سال موکول کنید به دلیل حجم بالای کار، احتمال اشتباه پست به‌وفور افزایش می‌یابد .در این صورت شما را با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌کند.
 • بعد از دریافت دفاتر پلمپ شده، برای تکمیل آن باید قوانین و مقررات مربوطه، به ‌طور کامل رعایت گردد. در این خصوص آئین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم، نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آن‌ها و تکالیف مربوطه را پیش‌بینی کرده است. بنابراین توصیه می‌شود مراتب آن به ‌دقت مطالعه، و حتما رعایت شود.
 • پس از پایان عملیات پلمب، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می‌گردد. بدیهی‌ است که آدرس ثبت‌شده در سامانه جامع ثبت شرکت‌ها، مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب ‌شده خواهد بود.
 • با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌گردد.
 • شرکت‌های جدیدالتاسیس می‌بایست بلافاصله بعد از ثبت شرکت هم برای سال مالی جاری و هم‌سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را به‌صورت الکترونیکی تکمیل نمایند. در صورت عدم انجام وظایف فوق هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آن‌ها خواهند بود و شرکت در این صورت مشمول جرائم مالیاتی می‌گردد.
 • در شرکت‌های سهامی، داشتن دفتر سهام اجباری است ولی نیازی به پلمپ ندارد.

پلمپ دفاتر برای چه کسانی اجباری است؟

قانون برای تمامی کسانی که به شغل تجارت مشغول هستند، یک سری الزامات تعیین کرده است که یکی از آن‌ها پلمپ دفاتر قانونی‌ست. کلیه تاجران و افرادی که در قالب شرکت فعالیت می‌کنند، باید در پایان سال مالی نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود اقدام کنند.

اشتباهات متداول:
بسیاری از افراد گمان می‌کنند که پلمپ دفاتر فقط مختص کسانی‌ست که در قالب شرکت فعالیت می‌کنند اما برای این دسته عزیزان باید بگوییم که پلمپ دفاتر قانونی برای تمامی اشخاصی که به تجارت می‌پردازند اجباری‌ست که این اشخاص می‌توانند اشخاص حقیقی یا شرکت‌ها باشند.


مهلت پلمپ دفاتر گذشته است!

متقاضیان پلمپ دفاتر باید به این نکته توجه کنند که پلمپ دفاتر قانونی تا قبل از پایان سال مالی معتبر است و د ر صورتی‌که بعد از موعد تعیین شده برای پلمپ دفاتر اقدام شود، پلمپ دفاتر قانونی ممکن نیست. به عنوان مثال دفاتر سال ۹۸ از یکم فرودین ۹۸ تا پایان اسفند سال ۹۸، مهلت پلمپ داد و بعد از این تاریخ امکان پلمپ دفاتر ۹۸ وجود ندارد.

توصیه ثبت یاری: اگر شما متقاضی پلمپ دفاتر هستید، بهتر است برای جلوگیری از تلف شدن وقت و هزینه، حداکثر تا پایان دی ماه دفاتر خود را پلمپ نمائید زیرا در ماه‌های‌ پایانی سال، پلمپ دفاتر زمان طولانی‌تری را سپری خواهد کرد.


مسئولیت‌های قانونی عدم انجام پلمپ دفاتر

در ماده ۱۴ قانون تجارت به صراحت بیان شده است که دفاتر قانونی تاجر با رعایت شرایطی می‌تواند به نفع او در دعاوی کاربرد داشته باشد. یعنی اگر این دفاتر با شرایط تعیین شده در قانون تنظیم شوند می‌توانند همانند سند عادی مورد استفاده قرار بگیرند.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که اگر دفاتر قانونی در موعد مقرر پلمپ نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟ عدم پلمپ دفاتر می‌تواند مشکلات متععدی را به وجود بیاورد. از مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به عدم بهره‌مندی از معافیت مالیاتی و پرداخت مالیات به صورت علی‌الراس نام برد. شما می‌توانید برای کسب اطلاع بیشتر در رابطه با این موضوع و همچنین علل رد درخواست پلمپ دفاتر، به مطلب «علل رد درخواست دفاتر پلمپ» در مجله ثبت‌یار مراجعه نماید.


مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر اشخاص حقوقی

مدارک پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
مدارک پلمپ دفاتر
 • مدارک شناسایی مدیرعامل شرکت
 • مهر شرکت
 • تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرت شرکت
 • تصویر روزنامه تاسیس شرکت
 • وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه وکیل (در صورتی‌که وکیل یا نماینده برای پلمپ دفاتر معرفی شده باشد)

مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر اشخاص حقیقی

 • مدارک شناسایی متقاضی پلمپ
 • کپی مجوز فعالیت یا پروانه کسب

مراحل پلمپ دفاتر ۹۸

 • پلمپ دفاتر قانونی به صورت کاملا اینترنتی انجام می‌ پذیرد؛ یعنی اشخاص برای پلمپ دفاتر نیازی به مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها ندارند.
 • متقاضیان پلمپ دفاتر برای این مقصود، ابتدا باید به سایت سازمان ثبت اسناد وملاک کشور به نشانی «http://irsherkat.ssaa.ir» مراجعه نمایند.
 • در قدم اول باید اطلاعات کلی مربوط به شرکت و به خصوص سال مالی شرکت را در سامانه وارد نمائید.
 • در قدم بعدی باید اطلاعات مربوط به مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت، در سایت تکمیل شود.
 • در مرحله آخر باید دفاتر مورد نظر برای پلمپ را انتخاب کنید و نسبت به پلمپ آن‌ها اقدام فرمائید.

هزینه پلمپ دفاتر در ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار با ارائه خدمات حقوقی، قراردادی و ثبتی، با در اختیار داشتن کارشناسان حقوق‌دان می‌تواند تمامی امور ثبتی و قراردادی شما را با هزینه‌ای مناسب به ثبت برساند. پلمپ دفاتر قانونی نیز از این قاعده مستثنی نیست. کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند در تمامی مراحل پلمپ دفاتر همانند مشاوری دلسوز شما را یاری دهند. برای اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر می‌توانید به لینک هزینه‌ها در مجله ثبت‌یار به نشانی «sabtyar.com» مراجعه نمائید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.7/5 (20)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام با توجه به اینکه به دلایل مشکلات در زمان مقرر امکان پلمپ دفاتر سال ۱۳۹۷ نبود آیا راهی برای پلمپ و ثبت این دفاتر وجود دارد؟

  • paria-etminan-moghadam

   سلام دوست عزیز،
   متاسفانه راهی وجود نداره، اما شما می‌تونید برای پلمپ دفاتر امسال زودتر اقدام کنید.
   اگر هم احتیاج به راهنمایی بیشتر دارید، می‌تونید با شماره زیر تماس بگیرید یا به سایت http://www.sabtyar.com مراجعه کنید تا مشاورین ما رایگان و آنلاین راهنماییتون کنند.
   شماره تماس پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

 • سیدکمال بنی کمال

  سلام شرگت درحال ساخت وساز هست وهنوز به بهره برداری ودرآمو نرسیده اظهارنامه دادیم اما دفاتر نگرفتیم چه مشکل یاجریمه ی دارد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   بلافاصله بعد از ثبت شرکت ولو اینکه شرکت فعالیتی نداشته باشد، باید برای پلمپ دفاتر خود اقدام کنید. در صورت عدم پلمپ دفاتر مشمول جریمه مالیاتی می‌شوید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

   « شرکت ثبت شده بدون فعالیت »

 • حمید دوستی

  سلام بجای اینکه دفاتر سال آینده رو بگیریم اشتباها دفاتر سال جاری رو گرفتیم چاره چیست والان بعد از هشت ماه متوجه شدیم

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   باید دوباره برای پلمپ دفاتر سال آینده خود اقدام کنید.

 • علی حیدری

  سلام برای دفاتر ثبت نام کرده ایم ولی بدستمان نرسیده و هیچگونه کد پیگیری و… نداریم تکلیف چیست؟ آیا امکان دارد به اداره ثبت برگشت خورده باشد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   در صورتی که پول پرداخت نکرده‌ باشید باید از ابتدا درخواست بدید.