مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هر آنچه درباره جزئیات پلمپ دفاتر ۹۸ نیاز است بدانید!

هر آنچه درباره جزئیات پلمپ دفاتر ۹۸ نیاز است بدانید!

هر شرکتی که به ثبت می‌رسد، ملزم به تهیه دفاتری است که قانون الزام به تهیه آن‌ها کرده است. درواقع در این دفاتر هزینه‌ها و درآمدهای تاجر یا به‌عبارت بهتر شرکت ثبت و ضبط می‌شود. دفاتر روزنامه و دفتر کل و هم‌چنین هر دفتری که داشتن آن را وزارت دادگستری لازم بداند از جمله این دفاتر می باشد. باید قبل از آن‌که چیزی در دفاتر فوق نوشته شود ، به‌وسیله نمایندگان اداره ثبت پلمپ شود. پلمپ دفاتر ۹۸ یکی از موضوعاتی است که با نزدیک شدن به آخر سال باید به آن توجه شود.

به‌موجب ماده ۶ قانون تجارت، هر شرکتی که در اداره ثبت ثبت می‌شود، مکلف است دفتر پلمپ شده دریافت نماید. بنابراین اولین اقدام پس از ثبت شرکت، اخذ دفاتر پلمپ مالی شرکت می‌باشد. در صورت عدم تهیه دفاتر قانونی شرکت جریمه مالیاتی خواهد شد. ما در این مطلب جزییاتی که شما در هنگام پلمپ دفاتر ۹۸ به آن احتیاج دارید بیان می‌شود.

پلمپ دفاتر ۹۸

پس از تأسیس شرکت باید ظرف دو ماه ضمن معرفی آن شرکت به اداره مالیات نسبت به اخذ دفاتر پلمپ اقدام شود. هم‌چنین در پایان سال مالی پس از درج هزینه‌ها و درآمدها در ابتدای سال مالی بعدی به دارایی تحویل داده می شود. این فرایند باید هرساله برای همه شرکت‌ها تکرار شود . درصورتی‌که حتی یک سال اخذ دفاتر پلمپ انجام نشود در آینده با مشکلات و جریمه مالیاتی روبرو می‌شوید.برای پلمپ دفاتر ۹۸ باید هر چه سریعتر اقدام کنید.

دفاتری که هر شرکت باید داشته باشد دفتر کل و دفتر روزنامه است که باید طبق قانون حتماً پلمپ شود. پلمپ دفاتر درواقع اشاره به دفاتری دارد که محل ورود اطلاعات مربوط به عملکرد مالی شرکت است. دفاتر پلمپ شرکت در حقیقت حاوی ریز هزینه‌ها و درآمدهای شرکت می‌باشد که معیار محاسبه مالیات بر درآمد است.

بیشتر بدانید
شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی

شرکت‌ها از لحظه ثبت ملزم به دریافت دفاتر پلمپ سالانه ای هستند که قانون آن‌ها را ملزم به داشتن کرده است. لیکن چنانچه فعالیت یا درآمد و هزینه‌ای در شرکت نداشته باشند، باید دفاتر را اخذ کرده و به شکل سفید به حوزه مالیاتی مربوط به محل کار خود تحویل دهند.

توجه نمایید که مرجع پلمپ دفاتر مالیاتی اداره ثبت شرکت‌ها است.  تقاضای پلمپ دفاتر۹۸به‌صورت اینترنتی باید انجام شود.  مرجع دریافت‌کننده دفاتر پلمپ اداره مالیات یا دارایی می‌باشد. جهت ثبت دفاتر پلمپ شده باید قبل از پایان سال اقدام نمود.

در هنگام پلمپ دفاتر ۹۸ نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه این نکات به‌صورت خلاصه بیان می‌شود.

نکات پلمپ دفاتر سال ۹۸

۱-بر اساس اطلاعیه‌های شرکت پست جمهوری اسلامی ایران متقاضیان می‌بایست جهت پلمپ دفاتر ۹۸ (روزنامه و کل) اقدام نمایند. با توجه به‌مراتب فوق به کلیه متقاضیان توصیه می‌گردد که به‌منظور تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب دفاتر ۹۸ از هم‌اکنون اقدام نمایند. در صورت عدم اقدام به موقع یا عدم آگاهی از روند فرآیند، دچار مسئولیت و چالش‌های قانونی در این خصوص می شوند.

۲-حتی‌المقدور در ابتدای هرسال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد. بهتر زمان حداکثر تا پایان دی‌ماه هرسال است. اگر درخواست پلمپ دفاتر خود را به اواخر سال موکول کنید به دلیل حجم بالای کار، احتمال اشتباه پست به‌وفور افزایش می‌یابد .در این صورت شمارا با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌کند.

۳-بعد از دریافت دفاتر پلمپ شده برای تکمیل آن باید قوانین و مقررات مربوطه به‌طور کامل رعایت گردد. در این خصوص آئین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آن‌ها و تکالیف مربوطه را پیش‌بینی کرده است. بنابراین توصیه می‌شود مراتب آن به‌دقت مطالعه شود و حتماً رعایت شود.

بیشتر بدانید
ثبت اختراع در ایران

۴-پس از پایان عملیات پلمب، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می‌گردد. مقتضی است که نسبت به به‌روزرسانی آدرس مذکور از طریق ارائه صورت‌جلسه متناسب اقدام گردد. بدیهی است فراخوانی آدرس ثبت‌شده از سامانه جامع ثبت شرکت‌ها مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب‌شده خواهد بود.

۵-با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌گردد.

۶-شرکت‌های جدید التاسیس می‌بایست بلافاصله بعد از ثبت شرکت هم برای سال مالی جاری و هم‌سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را به‌صورت الکترونیکی تکمیل نمایند. در صورت عدم انجام وظایف فوق هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آن‌ها خواهند بود .شرکت در این صورت مشمول جرائم مالیاتی می‌گردد.

۷-در شرکت‌های سهامی، داشتن دفتر سهام اجباری است ولی نیازی به پلمپ ندارد.

بنابراین اخذ پلمپ دفاتر بعد از ثبت شرکت الزامی است. به همین دلیل کارشناسان ما در مجموعه ثبت یار آماده انجام این خدمت برای شما عزیزان می‌باشند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.83/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام با توجه به اینکه به دلایل مشکلات در زمان مقرر امکان پلمپ دفاتر سال ۱۳۹۷ نبود آیا راهی برای پلمپ و ثبت این دفاتر وجود دارد؟

  • paria-etminan-moghadam

   سلام دوست عزیز،
   متاسفانه راهی وجود نداره، اما شما می‌تونید برای پلمپ دفاتر امسال زودتر اقدام کنید.
   اگر هم احتیاج به راهنمایی بیشتر دارید، می‌تونید با شماره زیر تماس بگیرید یا به سایت http://www.sabtyar.com مراجعه کنید تا مشاورین ما رایگان و آنلاین راهنماییتون کنند.
   شماره تماس پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

 • سیدکمال بنی کمال

  سلام شرگت درحال ساخت وساز هست وهنوز به بهره برداری ودرآمو نرسیده اظهارنامه دادیم اما دفاتر نگرفتیم چه مشکل یاجریمه ی دارد؟