مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آیا بدون جواز کسب می‌شود برند ثبت کرد؟

آیا بدون جواز کسب می‌شود برند ثبت کرد؟

برای استفاده از برند خاص قبل از هر اقدامی باید آن را به ثبت برسانید. با ثبت علامت تجاری یا برند در واقع آن را مختص به فعالیت یا صنعت خود می‌کنید. در واقع با ثبت برند می‌توانید مانع سو استفاده دیگران از برند مختص خود شوید. برای ثبت برند مدارکی موردنیاز است که از جمله آن‌ها جواز کسب می‌باشد. ما در این مطلب به شما خواهیم گفت که منظور از جواز کسب چیست و آیا برای ثبت برند الزامی است؟

در بازار رقابتی، مشخص کردن محصولات و خدمات به‌صورت خاص یکی از کارهایی است که صاحبان حرف برای جذب مشتری انجام می‌دهند. یکی از کارهایی که در این راستا صورت می‌گیرد ثبت برند یا علامت تجاری است. افراد در هر حرفه و صنعتی که باشند با ثبت برند کالاهای خود را متمایز می‌کنند. از طریق ثبت برند مشتریان خاص جذب می‌‌شوند و برای ارتقای برند خود سعی در ارائه محصولات بهتر می‌کنند.

ماهیت برند

به موجب ماده‌ی اول قانون ثبت علائم و اختراعات، علامت تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفافه و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی اختیار می‌شود.

علامت تجاری یا برند برای شناسایی کالاها یا خدمات از یک فروشنده یا یک گروه از فروشندگان است. در‌واقع ثبت برند  برای متمایز نمودن کالاها از کالاهای رقبا به کار بسته می‌شود. استفاده از برند به طور تأثیر گذاری می‌تواند مزایایی نظیر افزایش قصد خرید، هزینه‌های کمتر، افزایش فروش، اولویت‌بندی‌های قیمت و وفاداری و احساس رضایت مشتری در محصولات و خدمات را به وجود آورد.

با ثبت برند می‌توان حفاظت قانونی از برند را که یکی از گام‌های اصلی برای ایجاد یک برند قدرتمند است را کسب کرد. به‌عبارت‌دیگر شرکت‌هایی که دارای علائم تجاری ثبت شده می‌باشند عملاً در مقابل خط‌مشی‌های رقبا بیمه شده‌اند. ثبت برند تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند. شرکت‌ها  نیز با ثبت برند تشویق می‌شوند تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.

جواز کسب ، اولین گام ثبت برند

برای ثبت برند در اولین گام باید مدارکی را فراهم کرد. یکی از مهم ترین مدارکی که باید تهیه شود، جواز کسب می‌باشد. جواز کسب متناسب با نوع فعالیت متفاوت است. توجه نمایید که با توجه به نوع فعالیت خود ، باید نسبت به اخذ جواز کسب از سازمان مربوطه اقدام کنید.

فواید ثبت برند

ثبت یک برند فواید و آثار بسیاری دارد. از جمله فواید عبارت است از :

۱-حق استعمال انحصاری علامت تجاری

به موجب این حق، از عرضه‌ی کالاهای مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری دیگر هستند جلوگیری می‌گردد. به‌طوری‌که ماده‌ی ۲ قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند».

۲-افزایش کیفیت محصول
۳-افزایش رقابت برای جذب مشتری بیشتر

ثبت برند

برای ثبت علامت تجاری یا برند مدارک مختلفی هم چون مدارک شناسایی موردنیاز است. یکی از مدارکی که برای ثبت برند باید فراهم کرد جواز کسب است. در واقع یکی از مدارکی که برای ثبت برند باید فراهم کرد مدرکی دال بر فعالیت شغلی و اقتصادی است. با توجه به نوع شغل و فعالیت اقتصادی باید اقدام به دریافت جواز کسب کرد. منظور از جواز کسب عبارت است از پروانه بهره‌برداری، جواز تأسیس، کارت بازرگانی و پروانه کسب. این موارد از مهم‌ترین جوازهایی است که برای ثبت برند با توجه به نوع فعالیت خود باید اقدام به اخذ آن کنید . توجه داشته باشید، داشتن یکی از این مجوزها کفایت می‌کند.

درنتیجه اگر به دنبال متمایز ساختن محصولات و خدمات خود از دیگران هستید باید اقدام به ثبت برند خود کنید.  برای ثبت برند در وهله‌ی اول باید مدارک آن را تأمین نمایید که یکی از این مدارک مجوز نشان‌دهنده‌ی فعالیت اقتصادی و شغلی(جواز کسب) است که باید متناسب با فعالیت خود از ادارات مربوطه نسبت به اخذ آن اقدام کنید.

شما همواره می‌توانید در صورت وجود هرگونه ابهامی، سؤالات خود را با ما در میان بگذارید. ثبت یار آماده‌ی پاسخگویی به کلیه‌ی سؤالات شما در زمینه‌های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت برند می‌باشد.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.43/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *