ثبت قانونی برند
ثبت علامت

۱۱ دلیل برای ثبت قانونی برند

امروزه در همه‌ی عرصه‌ها رقابت حاکم هست. برای ایجاد تمایز بین کالاها و جذب مشتری ماندگار باید راهکاری اندیشیده شود. یکی از مواردی که همواره موردتوجه صاحبان حرف در بازار رقابتی موردتوجه است، استفاده از برند یا علامت تجاری است. با استفاده از برند افراد می‌توانند کالاهای خود را از کالاهای مشابه متمایز کنند و مشتریان دائمی برای خود فراهم آورند. مسئله‌ای مطرح این است که برند چه ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود افراد به دنبال ثبت قانونی برند و استفاده از علامت تجاری بروند. ما در مطلب پیش رو به این سؤال پاسخ‌خواهیم داد تا شما بتوانید با بینش کامل اقدام به ثبت قانونی برند خود نمایید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

برند چیست؟

برند یا علامت تجاری عبارت است از اسم، اصطلاح، نشان، طرح یا ترکیبی از آن‌ها که به‌منظور شناساندن کالاها و خدمات یک فروشنده یا گروهی از آن‌ها به کار می‌رود. به‌عبارت‌دیگر یک برند تلفیقی از لوگو، لغات، نوع نگارش، طراحی، رنگ، شخصیت، قیمت و خدمات یک شرکت است. این تلفیق‌ها حسی از ایجاد یک ذهنیت در مورد نام برند می‌کند.

به‌طورکلی برند یا علامت تجاری موجب شناسایی جنس کالا ازنظر کیفیت آن می‌شود. به‌عبارت‌دیگر برند وسیله‌ای است که در بازار رقابت، تجار با توسل به آن، نوع جنس و متاع خود را به خریدار عرضه داشته اند. در حقیقت ثبت قانونی برند ضمانت مرغوبیت جنس را می‌کند. علامت تجاری نشانه‌ای است که به کمک آن خریدار، سازنده جنس و کمیت و کیفیت کالا را درک می‌کند. به این وسیله همواره همان کالایی را خریداری می شود که علامت موردنظر را دارد.

امتیازهای مربوط به کیفیت محصول از رهگذر علامت و نام محصول قابل ثبت و ضبط می‌باشد.  درنهایت شهرت برند (علامت تجاری) موجب کسب اعتبار مادی و معنوی برای تولیدات شرکت است. ازاین‌رو امروزه اسم و علامت تجاری از اهمیت خاصی برخوردار گشته و تجار حساسیت زیادی نسبت به حفاظت و صیانت از آن نشان می‌دهند.

ثبت قانونی برند، موجب حمایت قانونی می‌شود و باعث حفاظت از آن در برابر سوءاستفاده و تقلیدکنندگان از برند می‌شود.

درنتیجه ثبت برند باعث تضمین کیفیت کالا شما در برابر استفاده‌کنندگان می‌شود. از طرف دیگر شرکت این امتیاز را دارا می‌شود که مشتریان ماندگاری داشته باشد. مسئله‌ای که در اینجا باقی می‌ماند این است چرا افراد برند را انتخاب می‌کنند. در ادامه چرایی انتخاب برند هم ازنظر فروشنده و هم مصرف‌کننده بیان می‌شود.


  • چرایی برند ازنظر مصرف‌کننده:

برندها برای مصرف‌کنندگان کارکردهای بسیار مهمی دارند:

۱-معرفی محصول:

برند منشأ محصول را معرفی و شناسایی می‌کند. به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که مسئولیت‌هایی را برای تولیدکننده یا توزیع‌کننده تعریف کرده و وظایفی را از آن‌ها طلب کند.

۲-ساده‌سازی خرید محصول:

برندها برای مصرف‌کنندگان معنا و مفهوم خاصی دارند. مصرف‌کنندگان بر اساس تجربه‌های گذشته از محصولات و برنامه‌های بازاریابی شرکت‌های مختلف در طول سال‌ها درمی‌یابند که چه برندهایی نیازها و خواسته‌های آن‌ها را برآورده می‌کند. در مقابل برندهایی در این امر ناموفق هستند نیز شناسایی می شوند. درنتیجه برندها ابزار مختصر و مفیدی برای ساده‌سازی فرآیند انتخاب و خرید محصول در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند.

۳-آسانی در پردازش اطلاعات محصول:

برندها فرایند پردازش داده‌ها و اطلاعات را برای مشتری‌ها ساده‌تر و سریع‌تر می‌کنند. درواقع برندها به مشتری‌ها اجازه می‌دهند که هزینه جستجوی محصولات را کاهش دهند. مصرف‌کنندگان بر اساس آنچه در مورد برندها می‌دانند مانند کیفیت، ویژگی‌های محصول و … می‌توانند تصوراتی را برای خود شکل دهند. در این راستا انتظارات منطقی را در مورد آنچه نمی‌دانند، ساخته می شود.

۴-نمایش ویژگی‌های محصول:

برندها در نمایش دادن ویژگی‌های منحصربه‌فرد محصول به مصرف‌کنندگان نقش مهمی دارند. با فرض دشواری ارزیابی در مورد ویژگی‌های محصول برای کالاهای نیازمند تجربه و اعتماد، برندها نقش مهمی پیدا می‌کنند. برندها شاخص مهمی برای نشان دادن کیفیت و سایر ویژگی‌های مطلوب مصرف‌کنندگان هستند.

۵-کاهش ریسک مصرف‌کننده:

برندها می‌توانند ریسک تصمیم‌گیری یک محصول را نیز کاهش دهند. مصرف‌کنندگان در خرید و مصرف یک محصول با ریسک‌ها و مخاطرات مختلفی مواجه می‌شوند. این ریسک‌ها عبارت‌اند از ریسک کارکردی، مالی، سلامتی، اجتماعی، روان‌شناختی و زمانی. مصرف‌کنندگان می‌توانند این ریسک‌ها را به شیوه‌های مختلفی کاهش دهند و با آن‌ها برخورد کنند. یک راهکار برای جلوگیری از ریسک ها، استفاده از برندهایی است که مصرف‌کننده قبلاً از آن‌ها استفاده کرده و تجربه‌ای مثبت دارد. بر این اساس، برندها می‌توانند ابزار قدرتمند کاهش ریسک را در کسب‌وکار را فراهم کنند.

۶-قرار دادن مسئولیت‌ها بر دوش شرکت سازنده:

با انتخاب یک برند خاص مصرف‌کننده می‌تواند از مزایای گارانتی و خدمات پس از فروش ویژه آن محصول استفاده نماید.

۷-تعهد و ایجاد نزدیکی با سازنده محصول:

یکی از امتیازهای برند، تعهد برای شرکت سازنده است. بدین‌وسیله سازنده محصول تعهد می‌کند که کالای باکیفیت همیشگی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد.

چرایی برند ازنظر صاحبان برند:

علاوه بر مزایایی که استفاده از برند برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند، مزایایی برای صاحب برند نیز به دنبال دارد که عبارتند از:

۱-دستیابی به مزیت‌های پولی:

برندها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا دارایی‌ها و موجودی‌های خود را سروسامان دهند. از طرف دیگر شرکت‌ها را تشویق می‌کند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.

۲-حفظ حقوق مالکیت فکری:

برند به شرکت کمک می‌کند تا بتواند به‌صورت حقوقی از داشته‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد محصول در عرصه رقابت حفاظت کند. برندها قادر هستند دارایی‌های فکری خود را بهتر حفظ کنند. هم چنین ازنظر حقوقی از آزادی عمل بیشتری برخوردارند. برند می‌تواند با ثبت علائم تجاری خود به‌صورت کاملاً محافظت‌شده اداره شود . از طریق ثبت قانونی برند فرایندهای تولید نیزپشتیبانی می شود. علاوه بر آن برند با استفاده از قوانین کپی‌رایت و طراحی منحصربه‌فرد می‌تواند شیوه بسته‌بندی خود را حفظ کند. حقوق دارایی‌های فکری برای شرکت اطمینان ایجاد می‌کند تا با امنیت خاطر بیشتری در حوزه برند خود سرمایه‌گذاری بکنند .

۳-نزدیکی میان محصول و رضایت مصرف‌کننده:

برند موجب می‌شود که محصول با مفاهیم بی‌نظیر و منحصربه‌فردی در ذهن مصرف‌کننده نقش می‌گیرد از سایر محصولات متمایز شود. برندها نشانگر سطح خاصی از کیفیت هستند. به‌نحوی‌که خریداران راضی می‌توانند بار دیگر با اطمینان خاطر بیشتری محصول را انتخاب کنند. وفاداری به برند قابلیت پیش‌بینی و امنیت تقاضا را برای شرکت فراهم می‌آورد .ثبت قانونی برند موانعی را برای ورود سایر شرکت‌ها به عرصه رقابت به وجود می‌آورد.

۴-رقابتی بودن:

ثبت قانونی برند، تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند. برای محصولات و شرکت و خدمات شما ایجاد شهرت و وجه می‌کند.

ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه مشاوره و انجام کارهای ثبت برند شما هستیم.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

4.5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *