اخذ کارت بازرگانی
کارت بازرگانی

چرا باید کارت بازرگانی بگیریم؟

نیازهای بشری متنوع و گسترده هستند. این گستردگی تا آنجا پیش می‌رود که برای تأمین آن‌ها نمی‌توانیم خودکفا باشیم و ناچاریم از منابع کشورهای دیگر استفاده کنیم. بنا بر اصل مزیت نسبی تولید یک سری کالاها در داخل کشور و با استفاده از منابع داخلی انجام می‌شود. اما برای تأمین یک سری از نیازها ناچار به استفاده از منابع کشورهای دیگر یا به‌عبارت‌دیگر واردات هستیم. به‌عبارت‌دیگر نیازمندی‌های بشر از ابتدای تاریخ منجر به برقراری ارتباط با دیگران به جهت رفع نیازهای خود شده است. عموماً این نیازها شامل کالاها یا اجناسی می‌شود که برای دسترسی به آن‌ها باید به اشخاص دیگری مراجعه نمود. برای سهولت در تامین این نیازها، نیازمند اخذ کارت بازرگانی  هستیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

 به‌طورکلی تجارت به معنی دادوستد و یا انتقال مالکیت یک کالا و یا خدماتی است که متعلق به شخص خاصی می‌باشد. باگذشت زمان در ایران برای برقراری تجارت در سطح بین‌المللی الزاماتی به وجود آمد که یکی از این الزامات عبارت است از اخذ کارت بازرگانی . کارت بازرگانی امروزه یکی از ضرورت‌های دادوستد بین‌المللی می‌باشد. سؤالی که ممکن است در اینجا ذهن را به خود معطوف کند در خصوص ضرورت و مزایای کارت بازرگانی است. ما در این مطلب به سؤال شما در خصوص اینکه چرا باید کارت بازرگانی بگیریم پاسخ می‌دهیم.

اخذ کارت بازرگانی :

با گسترش نیازهای بشری و گسترش روابط تجاری ، دادوستد از جنبه‌ی شخصی و رفع نیازهای شخصی خارج شد.  بدین ترتیب تجارت از محدوده زندگی افراد فراتر رفت و در بین نقاط مختلف جهان و بین ملیت‌های مختلف گسترش یافت.

با شکل‌گیری نظام‌ها و حاکمیت‌ها در کشورهای مختلف قوانین مختص به فعالیت‌های تجاری تدوین و وضع گردید. قوانینی که اصول تجارت و اشکال مختلف آن را تعیین و پیش‌نیازهای مخصوص هرکدام را مشخص کرده است. تجارتی که امروزه شناخته می‌شود در دو حالت کلی واردات و صادرات بیان می‌شود. به‌این‌ترتیب که چنانچه امکان تولید یک کالا در یک کشور وجود نداشته باشد و یا تولید آن مقرون‌به‌صرفه نباشد اقدام به تهیه و تأمین آن از کشورهای دیگر (واردات) می‌نمایند. به همین ترتیب چنانچه اقدام به ارسال و فروش کالا به کشورهای دیگری نمایند این عمل را صادرات گویند.

با توجه به گسترش فعالیت‌های تجاری و بازرگانی در ایران، وجود یک‌نهاد ساماندهی به این فعالیت‌ها به‌شدت احساس می‌شود.  این نیاز با تأسیس اتاق بازرگانی ایران که متشکل از بازرگانان و تجار ایرانی می‌باشد برطرف شده است.

اتاق بازرگانی با وضع اصول  مربوط به تجارت  از نابسامانی‌ها  که ممکن است به وجود آید جلوگیری کرده است. با توجه به قوانین که اتاق بازرگانی وضع کرده است هر یک از افرادی که قصد انجام عملیات بازرگانی  ملزم به اخذ کارت بازرگانی می‌باشند.

 مزایا کارت بازرگانی:

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، اقدام به واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل‌کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.

 بدین ترتیب اخذ کارت بازرگانی برای کارهای تجاری امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. علاوه بر الزام به اخذ کارت بازرگانی، بازرگانان نیز تمایل به دریافت و استفاده از این کارت را دارند. سؤالی که اینجا جلب‌توجه می‌نماید این است که چرا بازرگانان نیز تمایل به استفاده از کارت بازرگانی دارند؟ جواب این سؤال بسیار ساده است. مزایای که پس از ثبت‌نام و اخذ کارت بازرگانی برای افراد فراهم می‌شود آن‌ها را تشویق به اخذ کارت بازرگانی می‌کند. این مزایا عبارت‌اند از:

۱-عضویت در اتاق بازرگانی
۲-واردات و صادرات از منطقه آزاد تجاری
۳-مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به‌صورت تجاری
۴-ثبت سفارش‌ها و ترخیص کالا
۵-مبادرت به حق‌العمل‌کاری در گمرک
۶-ثبت‌نام تجاری لاتین
۷-شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی داخلی و خارجی
۸-ارتباط با تجار خارجی
۹-صدور ویزای تجاری
۱۰-مبادله اطلاعات تجاری در سطح جهان
۱۱-ثبت‌نام تجاری در خدمات صادرات
۱۲-شناخته شدن به‌عنوان بازرگان برای اشخاص حقیقی
۱۳-صدور گواهی مبدأ

بدین ترتیب تسهیلات و امتیازاتی که امروزه کارت بازرگانی به همراه می‌آورد و هم‌چنین تشویق‌هایی که از سمت جامعه به استفاده از کارت بازرگانی انجام می‌شود باعث شده تا درخواست‌های بیشتری در خصوص دریافت کارت بازرگانی به اتاق بازرگانی ارائه گردد.

مشاوران ثبت یار مفتخرند تا شما عزیزان را جهت تمدید و یا اخذ کارت بازرگانی به بهترین شکل ممکن راهنمایی نمایند. بنابراین در صورت هرگونه سؤال و یا مشکلی می‌توانید با مشاوران ثبت یار تماس حاصل نمایید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

3.67/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *