مراحل گرفتن نماد الکترونیکی
مجوز

مراحل و مدارک گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی

نقش دنیای مجازی و اینترنت در زندگی روزمره بر کسی پوشیده نیست؛ بنابراین بسیاری از خریدوفروش‌ها بر بستر اینترنت صورت می‌گیرد. برای گسترش خرید اینترنتی باید در وهله‌ی اول اطمینان ایجاد شود. این اطمینان از طریق دریافت نماد الکترونیکی صورت می‌گیرد. در واقع نماد اعتماد الکترونیکی مشخصه‌ای به‌منظور اعتمادسازی کاربران، هنگام مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی می‌باشد. مراحل گرفتن نماد الکترونیکی به گام‌های مختلفی تقسیم می‌شود. پیچیدگی‌ها و دقت‌های خاص خود را دارد. ما در این مطلب مدارک و مراحل گرفتن نماد الکترونیکی را بیان می‌کنیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

توجه نمایید مشاورین ما در ثبت یار آماده ارائه مشاوره و انجام مراحل گرفتن نماد الکترونیکی برای شما می‌باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی:

تائید فروشگاه‌های اینترنتی توسط یک نهاد ثالث تأثیر زیادی در جلب اعتماد مراجعه‌کنندگان خواهد داشت. در این حالت، مراجعه‌کننده ایمنی بیشتری احساس می‌نماید. حتی در صورت سوءاستفاده از این اطلاعات می‌تواند برای شکایت به مراجع قانونی ذیصلاح مراجعه نماید.

ای نماد در واقع نشانه یا لوگویی است که در سایت درج می‌گردد و به شما اطمینان می‌دهد. ای‌نماد توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت به‌عنوان مرجع صلاحیت‌دار در تجارت الکترونیک صادر می‌شود.

با دریافت نماد اعتماد الکترونیک در واقع هم هویت شما تأیید می‌شود و هم صلاحیت مورد تأیید قرار می‌گیرد. توجه نمایید که بانک‌ها درگاه آنلاین خود را به کسانی می‌دهند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند؛ به‌عبارت‌دیگر نداشتن نماد به معنای نداشتن هویت معتبر برای کسب‌‌وکار در حال فعالیت است.

نکات قبل از گرفتن نماد الکترونیکی

قبل از اقدام به طی کردن مراحل گرفتن نماد الکترونیکی به دو نکته زیر باید توجه شود:

۱- ابتدا کسب‌وکار اینترنتی خود را کامل و آماده فعالیت کنید، سپس درخواست خود را ارسال کنید. در مورد اشخاص حقیقی، دامنه سایت باید به نام متقاضی باشد. درصورتی‌که شخص حقوقی متقاضی دریافت نماد الکترونیک باشد، دامنه سایت باید به نام یکی از اعضاء هیئت‌مدیره شرکت باشد.

۲- اطلاعات تماس کامل شامل: آدرس، تلفن ثابت، تلفن همراه و… را در بخش تماس سایت خود درج کنید.

۳- پس از راه‌اندازی کامل کسب‌وکار اینترنتی باید اقدام به گرفتن نماد الکترونیکی کنید.

مدارک گرفتن نماد الکترونیکی:

۱- متقاضیان حقیقی:
-تصویر مجوز فعالیت:

مختص کسب‌وکارهایی است که نیاز به اخذ مجوز از سازمان یا صنف به بخصوصی دارند؛ مثلاً فروش محصولات حوزه سلامت و دارو نیاز که مجوز سازمان غذا و دارو نیاز دارد.

-تعهدنامه شخصیت حقیقی:

این تعهدنامه پس از ثبت‌نام برای شما ارسال می‌شود. پس از دریافت آن را تکمیل کنید و ارسال نمایید.

۲- متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری / شرکت‌ها)

-تصویر آگهی روزنامه رسمی

-تصویر اصل اساسنامه

-آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

-آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت‌مدیره (در صورت وجود)

-آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

-تعهدنامه شخصیت حقوقی

-تصویر پروانه / مجوز فعالیت

۳- متقاضیان دولتی:

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی مزبور.

مراحل گرفتن نماد الکترونیکی:

مراحل به‌طور خلاصه عبارت‌اند از:

۱- ثبت‌نام:

ابتدا به آدرس https://enamad.ir/Panel مراجعه کنید. بر روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک نمایید. در این مرحله اطلاعات خودتان را وارد می‌کنید.

۲- تکمیل اطلاعات (احراز اطلاعات هویتی):

پس از تأیید کاربری، اطلاعات تکمیلی از جمله مشخصات و شماره تلفن را وارد می‌کنید. در این مرحله باید اسکن مدارک را نیز بارگذاری کنید.

۳- افزودن کسب‌وکار:

در این مرحله کسب‌وکار خودتان را وارد سامانه ای‌نماد کنید.

۴-تاییدیه فنی :

تأییدیه فنی به معنی تأیید صحت مالکیت فروشگاه توسط شما می‌باشد. این کار به چهار روش انجام می‌شود که می‌توانید به دلخواه یکی را انتخاب کنید و انجام دهید.

۵- احراز صحت اطلاعات کسب‌وکار:

احراز آدرس محل فعالیت، شماره تماس کسب‌وکار اینترنتی و احراز آدرس پست الکترونیکی در این مرحله صورت می‌گیرد.

۶- تکمیل فرم نظرسنجی:

در اینجا باید در نظرسنجی سازمان توسعه تجارت الکترونیک شرکت کنید. در این قسمت باید اطلاعاتی از زمینه فعالیت خود و تعداد افراد مشغول در کسب‌وکارتان ارائه نمایید.

۷- تعهد الکترونیکی:

در این مرحله تعهد الکترونیکی دریافت و امضا می‌شود و با پست ارسال می‌گردد. متقاضیان با رؤیت تعهدنامه الکترونیکی و تأیید آن، رعایت قوانین و مقررات جاری کشور را متعهد می‌گردند. تعهدنامه به منزله پذیرش پیگیری‌های قانونی و تعلیق نماد پس از نقض تعهدات یاد شده می‌باشد

۸- اعطای نماد:

در این مرحله پس از بررسی‌های لازم، ای نماد سایت شما صادر می‌شود. در این زمان شما می‌توانید کد لوگوی نماد اعتماد را در سایت خود قرار دهید.

   نکات مراحل گرفتن نماد الکترونیکی

  ۱- توجه به پیش نیازهای هر سایت:

  در بعضی از سایت‌ها، پیش از اقدام باید ثبت‌نام کرد. در این صورت باید یک نام کاربری و رمز عبور تست، به‌طور موقت در اختیار مرجع صادر کننده نماد قرار دهید. این امر برای این صورت می‌گیرد که خدمات سایت شما ارزیابی شود. بعد از دریافت نماد اعتماد می‌توانید آن را باطل کنید.

  ۲- هزینه و زمان دریافت ای نماد:

  دریافت نماد رایگان است اما فرایند تأیید احراز هویت و ارسال پستی مستلزم پرداخت وجه به پیمانکار و پست است.

  زمان ارزیابی و طی مراحل گرفتن نماد از یک هفته تا یک ماه متغیر است. در طول این مدت می‌توانید از طریق سایت رسمی صادر کننده مراحل طی شده را پیگیری کنید.

  ۳- استفاده غیرقانونی از ای نماد:

  تا قبل از صدور نماد اعتماد، نمایش تصویر نماد در سایت غیرقانونی است. نشانه نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی است و هرگونه جعل و سوءاستفاده از آن علامت ممنوع و مشمول احکام جعل علامت دولتی است. استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می‌باشد و ضمانت اجرای کیفری دارد.

  ۴- لوگوهای ای نماد:

  نماد به صورت تک ستاره و دوستاره اعطا می‌شود. هر ستاره به معنی کیفیت و اعتماد بالاتر مورد تأیید این نهاد است. برای دریافت ستاره‌های بالاتر نیز به دریافت گواهینامه‌های مورد تأیید سازمان تجارت الکترونیک مثل گواهینامه امنیتی SSL است.

  ۵- مدت اعتبار ای نماد:

  مدت زمان اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی یک سال است.

  ۶- آدرس پستی:

  برای درج و تأیید آدرس پستی الزاماً نباید دفتر کار رسمی داشته باشید. کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند از آدرس منزل استفاده کنند.

  ۷- دامنه:

  درصورتی‌که سایت متقاضی دارای زیر دامنه‌های متعدد باشد، نیاز به اخذ نماد برای تک تک زیر دامنه‌ها نیست. نماد دامنه اصلی برای زیردامنه‌ها قابل تعمیم است.

  ۸- وجود سایت های کسب‌و‌کار متعدد:

  درصورتی‌که متقاضی کسب‌وکارهای متعددی داشته باشد نیاز به ثبت‌نام جداگانه ندارد. از همان کاربری می‌تواند درخواست اضافه کردن دامنه را ارسال کند تا ارزیابی و تأیید شود.

  ۹- ای نماد برای اتباع بیگانه:

  اتباع غیر ایرانی با دو شرط می‌توانند اقدام طی مراحل گرفتن نماد الکترونیکی کنند. این دو شرط عبارت‌اند از دارا بودن پروانه معتبر کار و اخذ کد فراگیر اتباع و شرکت‌های خارجی از سازمان امور مالیاتی.

  ۱۰- نکات مورد ارزیابی ای نماد:

  در فرایند اعطای نماد اعتماد، کسب‌وکار بر این مبانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

  -احراز آدرس و شماره تماس محل فعالیت کسب‌وکار اینترنتی

  -ارزیابی چک‌لیست الزامات نماد

  -تعهد الکترونیکی

  -استعلام صلاحیت فردی از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

  در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در خصوص طی مراحل گرفتن نماد الکترونیکی و مدارک آن با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

  ۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

  5/5 (1)

  لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

  برای دوستان خود بفرستید ...
  Share on Google+
  Google+
  Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *