مجوز ساماندهی
مجوز

همه آن چیزی که در مورد مجوز ساماندهی کسب‌وکار اینترنتی باید بدانید!

با گسترش اینترنت در دنیای امروز، کسب اطمینان در استفاده از سایت‌ها امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. در اولین گام مراجعه به یک سایت اینترنتی و استفاده از خدمات آن‌ها، باید به این موضوع توجه کرد که این سایت تا چه مقدار مورد اعتماد است. یکی از مواردی که به شما اطمینان می‌دهد، مجوز ساماندهی است.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ما در این مطلب، شما را با ماهیت مجوز ساماندهی آشنا می‌کنیم. درصورتی‌که شما سایت فعالی در زمینه‌های مختلف دارید این مطلب ما را از دست ندهید.

مجوز ساماندهی چیست؟

یکی از مجوزهایی که برای کسب‌وکارهای اینترنتی دریافت می‌شود، مجوز ساماندهی است. این مجوز در واقع باعث افزایش اعتماد مشتریان می‌شود. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مجوز ساماندهی چیست؟ و برای چه فعالیت هایی باید اخذ شود؟

وب‌سایت ساماندهی پایگاهی است که تقریباً اطلاعات تمام مدیران سایت‌ها در آن ثبت شده است. در واقع این پایگاه اینترنتی به‌عنوان مرجع احراز هویت مدیران تمام پایگاه‌های اینترنتی می‌باشد. این مرجع وابسته به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. تمامی اطلاعات ثبت شده سایت‌ها در این ستاد در کارگروه تعیین محتوای مجرمانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

امروزه تمام وب‌سایت‌ها باید در این سامانه ثبت‌نام نمایند. پس از ثبت‌نام و طی مراحل ثبت، به کاربران احراز شده یک لوگو داده می‌شود. نمایش لوگو در سایت فعلاً اجباری نمی‌باشد؛ اما توجه داشته باشید که درج این لوگو باعث افزایش اعتماد کاربران می‌شود.

مزایای مجوز ساماندهی کسب‌وکار اینترنتی

اخذ هر مجوزی مزایای خاص خود را دارد. مجوز ساماندهی نیز از این امر مستثنا نمی‌باشد؛ بنابراین ما در زیر مهم‌ترین مزایای مجوز ساماندهی را مطرح می‌کنیم:

۱-جلوگیری از فیلتر زود‌هنگام:

از مزایای ثبت اطلاعات در ساماندهی با توجه به تبصره ۱ ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای چنانچه پایگاه حاوی محتوای مجرمانه باشد و اطلاعات مدیر آن پایگاه در ساماندهی ثبت شده باشد، معمولاً وب‌سایت آن فیلتر نخواهد شد. با اطلاع‌رسانی در این مورد، مدیر پایگاه می‌تواند محتوا مجرمانه را از وب‌سایت خود حذف کند.

۲-مالکیت معنوی:

افراد در فضای مجازی دارای مالکیت معنوی می‌شوند که این امر باعث افزایش تولید و فروش می‌شود.

۳-حذف لوگو در صورت تخلف:

لوگو ساماندهی از سرورهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانده می‌شود. این امر باعث می‌شود تا به محض وقوع جرم و تخلف، لوگو سایت حذف خواهد شد.

۴-جلوگیری از تخلف با بررسی هویت:

فرد با ثبت‌نام در سامانه ساماندهی ابتدا باید احراز هویت شود. در مرحله بعد مشخصات وی با اطلاعاتش در ثبت احوال مقایسه می‌شود. این مرحله برای این صورت می‌گیرد تا بررسی شود که آیا اطلاعات فرد ثبت شده صحت دارد یا خیر. این امر مانع از انحراف و وقوع تخلف می‌شود.

انواع رسانه برخط

یکی از مواردی که باید در هنگام ثبت‌نام مجوز ساماندهی وارد نمایید نوع رسانه برخط است. قبل از اقدام به درخواست مجوز باید نوع رسانه برخط شناسایی شود. ما در این قسمت انواع رسانه‌های بر خط را معرفی می‌کنیم. با این کار شما به‌راحتی می‌توانید با توجه به نوع فعالیت خود، نوع رسانه برخط خود را انتخاب نمایید:

انواع رسانه برخط عبارت است از:

۱- رسانه کاربر محور:

منظور وب‌سایت‌هایی است که کاربران عمومی، محتوا آن را در سایت قرار می‌دهند. در این دسته، گروه‌ها و شبکه‌های مجازی وجود دارد، مانند سایت‌های شبکه اجتماعی.

۲- رسانه برخط اختصاصی:

منظور وب‌سایت‌هایی است که محتوا آن توسط متصدی که شخص حقیقی یا حقوقی است ارسال می‌شود. محتوا مانند محصولات، اخبار، خدمات و … که در دسترس عموم قرار می‌گیرد؛ مانند وب‌سایت‌های شرکتی که به معرفی محصولات یا شرکت می‌پردازد.

۳- رسانه برخط غیراختصاصی:

منظور وب‌سایت‌هایی است که محتوای دیجیتال در دسترس عموم قرار می‌گیرد؛ مانند سایت‌های دانلود نرم‌افزار، بازی، موسیقی، فیلم، کتاب و … که این موارد را به کاربران ارائه می‌دهد.

۴- نشریه الکترونیک:

وب‌سایت‌های که به طور مستمر در محیط دیجیتال خبرها، تحلیل‌ها، مصاحبه‌ها و گزارش‌ها را در قالب نوشته، صدا و یا ویدیو در معرض عموم قرار می‌دهند، مانند سایت‌های خبری و خبرگزاری.

۵- وبلاگ با دامنه اختصاصی:

وبلاگ‌هایی که از سرویس ثبت دامنه استفاده کرده‌اند. برای مثال آدرس blogfa.com را به netaram.com تبدیل کرده‌اند.

۶- وبلاگ:

صفحاتی که توسط سرویس‌دهندگان وبلاگ که معمولاً رایگان نیز هستند ایجاد می‌شوند.

۷- صفحه شخصی:

پروفایل‌ها یا صفحه‌هایی که کاربران شبکه اجتماعی ایجاد می‌کنند.

انواع لوگو مجوز ساماندهی کسب‌وکار اینترنتی

-لوگو موقت:

مدت اعتبار این لوگو ۳ ماه می‌باشد. مدیر سایت موظف است ظرف مدت ۳ ماه مجوزها و اقدامات لازم برای دریافت لوگو دائم را کسب نماید.

-لوگو دائم یا طلایی:

به تمام متقاضیانی که تمامی شرایط دریافت لوگو را داشته باشند این لوگو اعطا می‌شود. اعتبار این لوگو ۶ ماهه می‌باشد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در خصوص اخذ مجوز ساماندهی با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

4.67/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *