مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت جهانی ۲۹ نشان جغرافیایی فرش

ثبت جهانی ۲۹ نشان جغرافیایی فرش

به تازگی ۲۹ نشان جغرافیایی فرش دستباف ایران، در سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) به ثبت رسیده است. در این صورت دیگر سایر کشورها نمی‌توانند نقشه و طرح فرش‌های دستباف ایرانی را به نام خود استفاده کرده و عرضه کنند. قائم مقام مرکز ملی فرش ایران گفته است: باید مشخصات فنی، جغرافیایی، تاریخی و ویژگی فرش دستباف مناطق مختلف ایران را به ثبت برسانیم تا بتوان حمایت اساسی را از تجار و فرش بافان ایرانی صورت داد.

نشان جغرافیایی چیست؟

پیش از این در مجله ثبت یار گفتیم که نشان جغرافیایی می‌تواند بخشی از شناسنامه یک محصول باشد. مثلا اگر نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان به ثبت رسیده باشد، شرکت‌های تولید فرش دستباف در کاشان می‌توانند این نشان را اخذ کنند. اخذ این نشان جغرافیایی به مشتریان این شرکت‌ها اطمینان می‌دهد که این محصول از مرغوبیت منسوب به فرش کاشان برخوردار است و آن ویژگی‌های منحصر به فرد را دارد.

نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که کالایی را به منطقه، قلمرو یا ناحیه‌ای منسوب می‌کند. البته به شرطی که کیفیت و مرغوبیت آن کالا ناشی از آن محیط و منطقه جغرافیایی باشد.

نشان جغرافیایی فرش

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی فیض الهی در سمینار توانمندسازی محیط مالکیت معنوی در زمینه تقویت رقابت تجاری از طریق علائم تجاری، طرح های صنعتی و نشانه های جغرافیایی در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: فرش دستباف میراث فرهنگی غنی از نیاکان ایرانیان است که هم به لحاظ زیبایی هنری و هم به لحاظ فرهنگی چشم و دل را می‌نوازد که بر این اساس مرکز ملی فرش ایران به عنوان متولی هنرصنعت فرش دستباف تلاش کرده تا نشان جغرافیایی فرش دستباف را در سطح بین المللی به ثبت رساند.

قائم مقام مرکز ملی فرش ایران افزود: از سال ۸۴ برنامه ثبت ملی نشان جغرافیایی فرش در دستور کار قرار گرفت که بر این اساس طرح ها و نقشه های منتخب فرش دستباف ایرانی به ثبت رسید.

وی تصریح کرد: طرح و نقشه و زیبایی فرش دستباف ایرانی می‌طلبد که این هنرصنعت را به ثبت جهانی رسانده و به وسیله آن از این آثار فرهنگی و برندهای جغرافیایی حفاظت کنیم تا بتوان در شرایط خاص اعاده حق نمائیم.

به گفته فیض الهی برنامه ثبت طرح ها و نقشه های فرش دستباف ایران در وایپو در دستور کار مرکز ملی فرش ایران قرار گرفته که هم اکنون برای ۲۹ منطقه انجام شده است. این در شرایطی است که از سال ۸۹ این فرایند با ثبت ۵ منطقه آغاز شده و امروز تعداد مناطق به ۲۹ رسیده است.

نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان

در مطلبی دیگر، ثبت نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان را مورد بررسی قرار دادیم.

لوح ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان همزمان با اختتامیه دوازدهمین المپیاد فرش دستباف کشور با حضور رییس مرکز ملی فرش و رئس صنعت معدن و تجارت استان اصفهان فرماندار کاشان و جمعی از مسئولان در دانشگاه کاشان رونمایی شد.

به گزارش سایت این دانشگاه، رئیس مرکز ملی فرش ایران در این مراسم گفت: با توجه به اینکه فرش ایران مورد دست اندازی و مورد رقبا دیگر کشورها قرار گرفته ثبت جهانی فرش نقش حفظ و حراست و بازدارندگی در مقابل رقبا را ایجاد می‌کند.

جزئیات بیشتر را می‌توانید در مطلب مربوط به نشان جغرافیایی فرش دستباف کاشان مطالعه کنید.

بیشتر بدانید
مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام فعالیت‌های ثبتی و حقوقی خود، می‌توانید به متخصصان ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *