مجوز تأسیس
مجوز

ماهیت جواز تأسیس و مزایای اخذ آن

یکی از مجوزهایی که برای فعالیت باید اقدام به اخذ آن نمایید، مجوز تأسیس است. جواز تأسیس یکی از مهم‌ترین و پر متقاضی‌ترین مجوزهای کسب‌وکار و تولید است. درواقع مجوز تأسیس نقش مهم و پررنگی در اشتغال و تولید داخلی دارد. جواز تأسیس درواقع به جوازی گفته می‌شود که افراد اعم از حقوقی یا حقیقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی – اقتصادی اخذ می‌کنند.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

مجوز تأسیس به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد در یکی از شهرک‌های صنعتی که در جواز تأسیس قید گردیده، مشغول به تولید محصولی باشد که در جواز تأسیس ذکرشده است. مرجع صدور جواز برحسب نوع فعالیت متفاوت است.

ما در این مطلب در مورد ماهیت جواز تأسیس و مزایای آن با شما سخن می‌گوییم. ما را در این مطلب دنبال کنید.

مجوز تأسیس چیست؟

مجوز تأسیس مجوزی است که افراد اعم از حقوقی یا حقیقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی – اقتصادی اخذ می‌کنند. در حقیقت شرکت‌ها و افراد در قالب واحدهای حقیقی و حقوقی می‌توانند این جواز را دریافت کنند. به‌عبارت‌دیگر جواز تأسیس گواهی است که به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد، دریکی از شهرک‌های صنعتی، مناطق مجاز، ناحیه صنعتی یا منطقه صنعتی که در جواز تأسیس قید گردیده مشغول به تولید محصول شود. توجه کنید که دارنده مجوز تأسیس تنها در موضوعی که در جواز تأسیس ذکرشده است، می‌تواند به فعالیت بپردازد.

اخذ مجوز تأسیس از تاریخ صدور به مدت یک سال اعتبار دارد. بعد از گذشت یک سال با توجه به میزان پیشرفت قابل تمدید است. در صورت عدم تمدید از سوی متقاضی، جواز خودبه‌خود از اعتبار خارج گشته و باطل می‌شود. مجوز تأسیس امکان انتقال به غیر را نیز دارد؛ اما در بیشتر مواقع بهتر است از ابتدا اقدام به درخواست مجوز تأسیس نمود.

نهادهای صادرکننده مجوز تأسیس

مرجع صادرکننده‌ی جواز تأسیس برحسب نوع فعالیت اقتصادی مدنظر کار سرمایه‌گذار متفاوت است. اخذ جواز تأسیس با در نظر گرفتن نوع محصولات از وزارت صنعت و معدن و تجارت و یا جهاد کشاورزی و یا سایر ارگان‌های ذی‌صلاح صورت می‌گیرد.

برای عمده فعالیت‌های صنعتی، مرجع صادرکننده وزارت صنعت و معدن و تجارت است. توجه نمایید که سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز متناسب با نوع فعالیت می‌توانند اقدام به صدور مجوز تأسیس نمایند. ازجمله سازمان‌هایی که می‌توانند مجوز تأسیس صادر نمایند عبارت‌اند از:

۱- سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی.

۲- وزارت کشور در حوزه NGO ها و احزاب.

۳- وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی.

۴- وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی.

ضمناً برای اخذ بعضی از کالاها مانند ابزارهای پزشکی (سرنگ، نخ جراحی، لوازم آزمایشگاهی ….)، کارخانه‌های داروسازی، کارخانه‌های غذایی و … باید مجوز از وزارت بهداشت نیز اخذ گردد.

مزایای مجوز تأسیس

۱- تخصیص زمین صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی.

۲- ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری.

۳- امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی.

۴- امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی و بانکی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و بازپرداخت بلندمدت و بهره کم.

۵- استفاده از مزایای معافیت مالیاتی البته بعد از بهره‌برداری از محصول و جواز تأسیس.

انواع جواز تأسیس

جواز تأسیس در دو نوع حقیقی و حقوقی (شرکتی) صادر می‌گردد. هرکدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند که باید از طرف سازمان مربوطه احراز گردد.

جواز تأسیس حقیقی و حقوقی از نظر قوانین و کارکرد مشابه هستند و تفاوتی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. تنها تفاوت آن‌ها در مدارک و مزایایی است که با کسب مجوز تأسیس به دست می‌آورند. برای مثال بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به طرح‌ها و مجوزهای تأسیس حقوقی تمایل بیشتری دارند. به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم وام‌های بالای یک میلیارد تومان برای جواز حقیقی به‌ندرت اختصاص داده می‌شود.

نکات مجوز تأسیس

در هنگام اخذ مجوز تأسیس باید نکاتی را رعایت کرد. در زیر اهم نکاتی که باید مدنظر قرارداد، بیان می‌شود:

۱- هر شخص و هر شرکتی (هر شخصیت حقیقی یا حقوقی) فقط یک‌بار می‌تواند در سایت بهین یاب ثبت‌نام کند. به‌عبارت‌دیگر هر کد ملی و هر شناسه ملی فقط یک‌بار در سایت ثبت‌نام می‌شود.

۲- برای یک سند ملکی یا یک اجاره‌نامه فقط یک جواز تأسیس می‌توان اخذ نمود.

۳- جواز تأسیس را فقط در مناطق مجاز که مورد تائید سازمان صنعت و معدن و تجارت و سازمان حفاظت از محیط‌زیست می‌باشد می‌توان اخذ نمود مگر در شرایط خاص.

۴- پیش از اخذ جواز تأسیس می‌بایستی طرح توجیهی کامل و جامع تهیه و تدوین گردد. تمامی جوانب طرح در آن لحاظ گردیده باشد و تمامی مباحث فنی، مالی، اقتصادی طرح را در بربگیرد.

مشاورین ما در مجموعه ثبت یار در کم‌ترین زمان و با بهترین قیمت آماده اخذ مجوز تأسیس برای شما می‌باشند با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰
5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *