مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت

حداقل سرمایه لازم در قانون

بعد از آن که با بررسی مزایای شرکت های سهامی و مسئولیت محدود و دیگر شرکت ها، نوع شرکت را انتخاب نموده و و مدارک لازم برای ثبت شرکت را با توجه به نوع آن آماده نمودید، باید بدانید که برای آغاز فعالیت در قالب شرکت های تجاری نیاز به حداقلی از سرمایه است که با ثبت و پرداخت تمام یا بخشی از آن، مجوز قانونی فعالیت شرکت صادر می شود. اما این میزان سرمایه که برای آغاز فعالیت شرکت لازم است چه قدر است؟
قانون تجارت تنها در مورد شرکت های سهامی اقدام به وضع مقرراتی پیرامون حداقل سرمایه لازم نموده است. بر این اساس، در شرکت های سهامی خاص حداقل میزان سرمایه صد هزار تومان و در شرکت های سهامی عام این حداقل سرمایه پانصد هزارتومان می باشد. هنگام ثبت شرکت مطابق قانون باید حداقل ۳۵% سرمایه شرکت پرداخت شده باشد. ما بقی این مبلغ نیز ظرف مدت معینی باید پرداخت گردد. البته این مقررات مربوط به حداقل سرمایه، مربوط به مقررات عام مندرج در قانون تجارت است. اما ممکن است بنا به مقررات خاص و در قوانین خاص حداقل سرمایه دیگری برای شرکت در نظر گرفته شود. به طور مثال در قوانین مربوط به بیمه، حداقل سرمایه لازم جهت تشکیل یک شرکت بیمه ای صد میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

رویه اداره ثبت شرکت ها

نکته ای که باید مد نظر قرارداد داد آن است که این مقررات را قانون تجارت برای شرکت های سهامی وضع نموده است. اما در مورد سایر شرکت ها از جمله بامسئولیت محدود و تضامنی، حداقلی تعریف نشده است که این مساله با توجه به این که در فعالیت های تجاری اصولا بحث حقوق دیگر اشخاص در میان است، این مساله یکی از نواقص قانونی به شمار می رود. البته اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری مطابق رویه خود، با تعمیم مقررات پیرامون شرکت سهامی خاص یعنی حداقل ۱۰۰ هزارتومان، همین معیار را به عنوان حداقل سرمایه لازم برای ثبت سایر شرکت های تجاری قلمداد نموده است.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (10)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • حسن سلیمانی

  حداق سرمایه لازم ثبت شرکت عمرانی چقدر است

  • نویسنده ثبت‌یار

   سلام،
   در قوانین، حداقل سرمایه با توجه به انواع شرکت لحاظ شده و موضوع شرکت تأثیری در حداقل سرمایه ندارد. هرکدام از این مبالغ را می‌توانید به طور کامل در مطلب حداقل سرمایه برای ثبت شرکت بخوانید.
   اما توصیه ما به شما این است که برای ثبت شرکت عمرانی، قالب «سهامی خاص» را انتخاب کنید. زیرا این نوع شرکت برای شرکت کردن در مزایده‌ها و مناقصات مناسب‌تر است.