مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت و تغییرات شرکت وظیفه کیست؟

ثبت شرکت و تغییرات شرکت وظیفه کیست؟

اگر می‌خواهید با چندنفر از شرکای خود شرکتی تاسیس کنید، آیا  به این فکر کرده‌اید که چه کسی باید این ثبت شرکت و تغییرات آن را انجام بدهد؟ این سوال در واقع دو وجهه دارد:

  1. چه کسی از اعضای شرکت باید پیگیر کارهای ثبتی شرکت و تغییرات آن باشد؟
  2. کدام نهاد متولی ثبت شرکت در ایران است؟ و برای ثبت شرکت و تغییرات آن باید به کجا مراجعه کرد؟

ابتدا پاسخ سوال اول را بررسی می‌کنیم.

ثبت شرکت و تغییرات وظیفه چه کسی است؟

ثبت شرکت

برای تشکیل یک شرکت ابتدا باید چندنفر دور هم جمع شوند و برای انجام فعالیت واحد و هدف مشخصی با یکدیگر همکاری کنند. فعالیت‌های این شرکت زمانی قانونی تلقی می‌شود که به ثبت رسیده باشد. حال کدام‌یک از این اعضا باید نسبت به ثبت شرکت و تغییرات آن اقدام کند؟

به طور کلی می‌توان گفت این امر وظیفه مدیران شرکت است. یعنی هر یک از مدیران شرکت یا اعضای مجمع موسس می‌توانند اقدامات مربوط به ثبت شرکت را پیگیری کنند. اما معمولا این طور است که مدیرعامل شرکت و یا رئیس هیئت مدیره، به عنوان نماینده‌ای از باقی اعضای شرکت، امور ثبتی آن را پیگیری می‌نمایند.

تغییرات شرکت

درخصوص تغییرات شرکت این فرایند کمی متفاوت است. پس از مدتی ممکن است اعضای شرکت بخواهند تغییراتی در آن به وجود بیاورند. از جمله این‌که نام آن را تغییر دهند، تعداد شرکا یا سرمایه را افزایش یا کاهش بدهند،… . هر ذینفعی می‌تواند تقاضای تغییراتی در شرکت داشته باشد.

اما رسمی بودن این تغییرات منوط به تهیه صورت جلسه شرکت است. یعنی مجمعی باید تشکیل شود و در آن صورت جلسه تغییرات شرکت تنظیم شود. هم‌چنین این صورت جلسات باید به امضای حدنصاب مشخص شده در قانون برسد. سپس این صورت جلسات به اداره ثبت شرکت ها رفته و درصورت نبودن مشکل و عدم نقص مدارک، تغییرات شرکت ثبت می‌شود.

ثبت شرکت و تغییرات آن وظیفه کجاست؟

در ایران، انجام امور ثبتی مربوط به شرکت ها توسط اداره کل ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. این سازمان وظایف متعددی دارد که از جمله می‌توان به ثبت شرکت، ثبت تغییرات شرکت، انحلال شرکت و… اشاره کرد. مرجع ثبت شرکت ها در تهران ” اداره ثبت شرکت ها ” و در خارج از تهران ” اداره ثبت اسناد و املاک ” مرکز اصلی فعالیت شرکت است. اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان‌ها دفتری مخصوص برای ثبت شرکت ها اختصاص داده است.

امروزه با توجه به گستردگی امور ثبتی، شرکت‌هایی ایجاد شده‌اند که انجام فعالیت‌های ثبت شرکت و تغییرات آن را انجام می‌دهند.

ثبت‌یار با متخصصین خبره خود، می‌تواند فعالیت‌های مربوط به ثبت شرکت و تغییرات آن، ثبت برند، پلمپ دفاتر، کارت بازرگانی، ثبت طرح صنعتی و… را بدون دردسر برای شما انجام دهد.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *