مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ده نکته مهم که درباره شرکت‌های بدون فعالیت باید بدانیم!

ده نکته مهم که درباره شرکت‌های بدون فعالیت باید بدانیم!

اشخاص معمولاً برای کسب مزایا در انجام فعالیت خود اقدام به ثبت شرکت و تشکیل شخصیت حقوقی می‌نمایند. با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و انجام مراحل بیان شده، شرکت شما ثبت می‌شود. ازاین‌پس شرکت شما دارای شخصیت حقوقی متمایز است. در این حین گاهی اوقات پیش می‌آید که پس از طی همه مراحل، شرکت با پدیده‌ای به نام عدم فعالیت مواجه می‌گردد. در واقع تمام مراحل ثبتی و تأسیس شرکت انجام گرفته است اما شرکت هیچ گردش بانکی ندارد. در اصطلاح به این شرکت‌ها، شرکت‌های بدون فعالیت گفته می‌شود.

عدم فعالیت شرکت دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. ما در مطلب پیش رو سعی بر آن داریم تا شما را با ضوابط و نکات شرکت‌های بدون فعالیت آشنا نماییم.

شرکت‌های بدون فعالیت

همه شرکت‌های هفت گانه‌ای که در قانون تجارت از آن‌ها نام برده شده است، برای شروع فعالیت باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند. پس از ثبت شرکت، افراد باید به اداره دارایی مراجعه کنند. این امر برای دریافت پرونده مالیانی و پلمپ دفاتر تجاری  صورت می‌گیرد.

در حین انجام فعالیت ثبت شرکت گاهی موانعی پیش می‌آید. یکی از این مشکلات این است که شرکت پس از اتمام فرایند ثبت برای دریافت پرونده مالیاتی و تعیین حوزه مالیاتی خود اقدامی انجام نمی‌دهد. از طرف دیگر ممکن است شرکت پس از انجام امور ثبتی، به دلایل مختلفی از انجام فعالیت خودداری نماید. در این حالت به این شرکت‌ها، شرکت‌های بدون فعالیت گفته می‌شود. در واقع شرکت بدون فعالیت شرکتی است که هیچ گردش بانکی ندارد. به‌عبارت‌دیگر هیچ فعالیتی در شرکت انجام نمی‌شود و قرارداد خریدوفروشی در آن منعقد نمی‌شود.

معیارهای تشخیص شرکت‌های بدون فعالیت

شرکت‌های بدون فعالیت را باید با معیارهایی که بیان می‌شود، تشخیص داد. به‌عبارت‌دیگر معیارهای تشخیص شرکت‌های بدون فعالیت عبارت است از:

۱- شرکت هیچ‌گونه گردش بانکی و پولی نداشته باشد. توجه نمایید که حتی خرید ملزومات شخصی را نیز شامل می‌شود.

۲- هیچ فعالیتی در شرکت صورت نگیرد.

۳- هیچ نوع قرارداد خریدوفروشی در شرکت منعقد نشود.

اقدامات ضروری شرکت‌های بدون فعالیت

اگر شرکتی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد اما به هر دلیلی در ابتدای امر یا در اواسط کار از انجام هرگونه فعالیت خودداری نماید، باید اقداماتی را انجام دهد. در حقیقت شرکت‌های بدون فعالیت نیز باید اقداماتی انجام دهند. این اقدامات عبارت است از:

۱- شرکت‌های بدون فعالیت پس از ثبت باید اقدام به تعیین حوزه مالیاتی خود کند. برای این منظور باید اقدام به تشکیل پرونده در اداره مالیاتی کنند.

۲- شرکت‌ها باید اظهارنامه مالیاتی خود را در ۴ ماه اول سال ارسال کنند. شرکت‌های بدون فعالیت نیز باید اظهارنامه مالیاتی خود را به‌صورت سفید ارسال نمایند.

۳- شرکت‌های بدون فعالیت نیز به مانند شرکت‌های فعال باید دفاتر قانونی خود را پلمپ نمایند. بنابراین تا پایان اسفند ماه باید اقدام به پلمپ دفاتر قانونی سال بعد خود نمایند.

۴- باید در مهلت مقرر نامه عدم فعالیت ارسال گردد.

نکات مهم در مورد شرکت‌های بدون فعالیت

۱- شرکت‌های بدون فعالیت ملزم به تهیه دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی هستند.

۲- نامه عدم فعالیت شرکت‌های بدون فعالیت باید در ابتدای ۴ ماه سال مالی اعطا شود. در صورت عدم تحویل در موعد مقرر جریمه مالیاتی به شرکت تعلق می‌گیرد.

۳- اظهارنامه‌های ارزش‌افزوده به‌صورت صفر در مهلت مقرر تحویل داده شوند.

۴- عدم فعالیت شرکت مربوط به سال مالی قبل است. در خصوص سال مالی آتی نمی‌توان اعلام عدم فعالیت کرد.

۵- انجام هرگونه خریدوفروش توسط اعضا در صورت عدم فعالیت ممنوع می‌باشد. این امر به این دلیل است که خریدهای شخصی نیز به‌عنوان فعالیت شرکت محاسبه می‌شود.

۶- برای هر سال مالی باید اقدام به اعلام عدم فعالیت کرد؛ به‌عبارت‌دیگر اعلام یک‌بار عدم فعالیت شرکت برای کل حیات شرکت کفایت نمی‌کند.

۷- درصورتی‌که مدت‌زمان زیادی از عدم فعالیت شرکت بگذرد شرکت منحل خواهد شد.

۸- بدون تشکیل پرونده مالیاتی و یا دارایی نمی‌توانید نامه عدم فعالیت تنظیم کنید.

۹- درصورتی‌که فاکتور خریدوفروشی در تضاد با مدارک ارائه شده توسط شرکت‌های بدون فعالیت به اداره مالیاتی ارائه شود، شرکت‌های بدون فعالیت مشمول جریمه‌های سنگین مالیاتی می‌شوند.

۱۰- اگر در اساسنامه آورده نقدی دارند، باید در حساب بانکی و در اظهارنامه عملکرد نشان داده شود.

بنا بر توضیحات ارائه شده عدم فعالیت شرکت‌ها باید حتماً اعلام شود. در اعلام شرکت‌های بدون فعالیت، جزییات و ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که باید حتماً رعایت گردد. در صورت عدم رعایت نکات، مشکلات و جریمه‌های متعددی ممکن است برای شما رخ دهد. مشاورین با تجربه ما در مجموعه ثبت یار می‌توانید بهترین همراه شما در این مرحله باشند. برای کسب مشاوره با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.4/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *