مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


پس از ورشکستگی شرکت، چه تکالیفی بر عهده مدیران می‌باشد؟!

پس از ورشکستگی شرکت، چه تکالیفی بر عهده مدیران می‌باشد؟!

پس از ثبت شرکت، اتفاقاتی در مسیر راه آن ممکن است بروز نماید. یکی از مسائلی که شرکت ممکن است با آن روبه‌رو شود، بحث ورشکستگی شرکت‌های تجاری است. در مطالب قبلی در خصوص ورشکستگی و مسئولیت شرکا در ورشکستگی مطالبی بیان شده است. در این مطلب ما به اتفاقات پس از ورشکستگی خواهیم پرداخت. ما در این مطلب در خصوص وظایف مدیران پس از ورشکستگی به طور جامع اطلاعاتی را بیان می‌کنیم.

ورشکستگی شرکت‌های تجاری

بر اساس قانون تجارت، شرکت‌های تجاری بازرگان محسوب می‌شوند. به دلیل تاجر بودن شرکت‌ها، احکامی که بر تجار حاکم است بر شرکت‌های تجاری نیز حاکم می‌شود. یکی از مسائل حاکم بر شرکت‌های تجاری به دلیل تاجر بودن، مسائل مربوط به ورشکستگی شرکت‌های تجاری است.

ورشکستگی در واقع به معنای توقف و ناتوانی شرکت تجاری از پرداخت بدهی‌های خود است. بدین ترتیب شرکت نمی‌تواند تعهدات خود را جامه‌ی عمل بپوشاند. در این حالت شرکت ورشکسته اعلام می‌شود.

پس از ورشکستگی، موضوع تصفیه امور شرکت مطرح می‌شود. پس از ورشکستگی نمی‌توان به صورت یک‌باره و فوری به امور شرکت پایان داد. بلکه برای این امر باید اقداماتی صورت بگیرد. در ادامه در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه می‌شود.

پس از ورشکستگی چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

پس از ورشکستگی شرکت تجاری باید اقدام به تصفیه امور شرکت کرد. منظور از تصفیه شرکت، شناسایی و محاسبه بدهی‌ها و مطالبات است. در مرحله‌ی بعد باید برای پرداخت و وصول مطالبات و انجام امور ناتمام اقدام به اولویت‌بندی کرد. انجام این امور مستلزم مطالعه در امور مختلف شرکت است.

برای تصفیه امور شرکت باید در وهله‌ی اول مدیرانی به‌عنوان مدیران تصفیه انتخاب شوند. این مدیران وظیفه اداره شرکت را در دوران تصفیه دارند. نکات لازم در خصوص تصفیه شرکت و مدیران آن در اساسنامه معمولاً مشخص می‌شود. اما درصورتی‌که اساسنامه در این خصوص ساکت بود،  باید با توجه به قانون تجارت اقدام به انحلال شرکت پس از ورشکستگی کرد.

مدیران پس از ورشکستگی

پس از ورشکستگی شرکت، از اختیارات مدیران شرکت برای پیشبرد اهداف شرکت کاسته می‌شود. این نقش برای تسویه بدهی و طلب‌های شرکت به مدیران تصفیه اعطا می‌شود. معمولاً مدیران تصفیه در اساسنامه بیان می‌شوند. این مدیران در اغلب موارد همان هیئت مدیره شرکت هستند.

باید توجه داشت در دو صورت ممکن است مدیر تصفیه متفاوت از مدیران شرکت باشد. این موارد عبارت‌اند از:

  • ترتیب دیگری در اساسنامه یا مجمع عمومی فوق‌العاده اتخاذ شده باشد.
  • درصورتی‌که ورشکستگی به حکم دادگاه باشد.

وظایف مدیران تصفیه

با انتخاب مدیران تصفیه پس از ورشکستگی، مأموریت مدیران شرکت پایان می‌یابد. پس از ورشکستگی، مدیران تصفیه باید کلیه اموال و دفاتر و اوراق و اسناد مربوط به شرکت را تحویل بگیرند. با این کار مأموریت مدیران تصفیه آغاز می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر در این حالت، مدیران تصفیه نماینده شرکت در حال تصفیه هستند. بدین منظور برای امور محوله به خود از کلیه اختیارات لازم در جهت تصفیه برخوردار هستند.

مهم‌ترین اموری که مدیران تصفیه پس از ورشکستگی باید انجام دهند عبارت است از:

۱- اقامه دعوا برای شرکت:

پس از ورشکستگی مدیر تصفیه برای وصول مطالبات شرکت و بازپرداخت بدهی‌های آن می‌تواند اقامه دعوی نماید. توجه نمایید که در مواردی که مراجعه به داوری موردنیاز است، مدیران تصفیه نیز این امر را می‌توانند انجام دهند.

۲- تنظیم صورت دارایی:

یکی از وظایف مدیر تصفیه به دست آوردن صورت دارایی و اموال شرکت است.

۳- دعوت مجمع عمومی:

یکی از وظایف مدیران تصفیه دعوت از مجمع عمومی عادی است. در این مجمع وضعیت اموال و مطالبات و دیون شرکت و نحوه تصفیه امور شرکت و مدتی را که جهت پایان دادن به امر تصفیه لازم است، بیان می‌شود.

مدیران تصفیه باید همه ساله بر طبق اساسنامه مجمع عمومی عادی را دعوت کنند. صورت دارائی منقول و غیرمنقول و ترازنامه و حساب سود و زیان عملیات خود را به ضمیمه گزارشی حاکی از اعمالی که تا آن موقع انجام داده‌اند، به مجمع عمومی مذکور، تسلیم کنند.

۴- تقویم دارایی‌های شرکت:

یکی از وظایف مدیران تصفیه پس از ورشکستگی، تقویم اموال منقول و غیرمنقول شرکت به پول نقد است. مدیران در این راه باید مصلحت شرکت و شرکا را رعایت نمایند.

۵- پیگیری کارهای ناتمام شرکت:

مدیران تصفیه پس از ورشکستگی باید تمام اقدامات ناتمام شرکت را پیگیری نمایند. در این راه باید تمام اقداماتی که موردنیاز است انجام گیرد. از جمله کارهای نیمه‌تمام می‌توان به انجام پروژه‌های نیمه‌تمام و حل‌وفصل امور باقیمانده قبلی اشاره کرد.

۶- پرداخت دیون شرکت:

شناسایی، احصاء و تقسیم دارایی‌های شرکت بین طلبکاران از وظایف مدیران تصفیه است. این امر باید ضمن رعایت تجویزهای قانونی در خصوص دیون ممتاز و بدهی‌های گذشته و آینده صورت گیرد.

۷- تقسیم دارایی‌های شرکت بین شرکا:

در وهله‌ی آخر بعد از انجام تسویه‌حساب‌های شرکت، نوبت به تقسیم دارایی‌های شرکت بین شرکا و سهام‌داران می‌رسد. در واقع پس از حساب کردن سود و زیان شرکت نوبت به تقسیم دارایی‌های شرکت می‌رسد. درصورتی‌که مدیر تصفیه به دلیل اختلاف نتواند این مهم را انجام دهد، این امر به دادگاه محول می‌شود.

۸- اعلام ختم تصفیه:

مدیر تصفیه در نهایت خاتمه تصفیه را اعلام می‌کند. در این مرحله باید دفاتر تجاری شرکت را برای نگه‌داری ده ساله به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل می‌دهد.

متخصصان مجموعه ثبت یار آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می‌باشند. با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *